Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2017 r.
9:21

Morawiecki: "W Lublinie taniej niż w Londynie". Ale zarobki dużo mniejsze

115 28 A A

- W Lublinie jest taniej niż w Londynie - tak wicepremier Mateusz Morawiecki zachęcał studiujących w Wielkiej Brytanii Polaków do powrotu do ojczyzny. Jest taniej, ale i zarobki absolwentów są dużo, dużo niższe, nawet na tle kraju

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli w Londynie wynajem mieszkania, żywność, transport publiczny kosztują bardzo dużo, a w Lublinie, Białymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie dużo taniej, to taką decyzję o powrocie dużo łatwiej podjąć – powiedział wicepremier w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Czym innym od kosztów życia są jednak zarobki. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2016 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, absolwenci lubelskich uczelni mogą liczyć na niższe pensje niż ci, którzy kończyli studia w innych miastach Polski.

Na czele zestawienia znajduje się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Posiadacze dyplomu tej uczelni zarabiają średnio 8 tys. zł brutto miesięcznie. Kolejne miejsca zajęły Politechnika Warszawska (6,5 tys. zł) i Politechnika Wrocławska (6 tys. 158 zł).

Jeśli chodzi o szkoły wyższe z Lublina, najlepiej wypada Politechnika Lubelska. Zarobki jej absolwentów w ubiegłym roku wynosiły średnio 4,5 tys. zł, co dało 19. miejsce w rankingu. Wśród uczelni technicznych ta z Lublina znajduje się jednak na końcu stawki.

– Dane z raportu potwierdzają badania losów zawodowych naszych absolwentów. Wynika z nich, że inżynierowie są jednymi z najbardziej pożądanych przez polskie firmy pracowników. Niestety, widoczne jest w raporcie regionalne zróżnicowanie wynagrodzeń. Jest to związane przede wszystkim ze średnimi wynagrodzeniami w poszczególnych województwach. Te z kolei wynikają m.in. ze specyfiki danego regionu i jego położenia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

W przypadku UMCS średnia zarobków wynosi 4 tys. zł. Absolwenci KUL zarabiają średnio 3,6 tys. zł. – Cieszy nas, że mediana zarobków naszych absolwentów według tych badań z roku na rok rośnie, bo w roku ubiegłym wynosiła 3,5 tys. zł – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. – Trzeba jednak pamiętać, że na wysokość wynagrodzeń wpływa szereg różnych czynników, głównie branża i region zatrudnienia. 

Średnio 3,5 tys. zł zarabiają absolwenci lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W przypadku uczelni przyrodniczych niższe zarobki mają tylko ci, którzy kończyli Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. W raporcie nie ma danych dotyczących Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Do każdego tego typu zestawienia trzeba podchodzić z odpowiednim dystansem, a wyniki ogólne należy traktować jako orientacyjne – komentuje Agnieszka Smreczyńska-Gąbka, ekspert ds. planowania strategicznego rozwoju. – Najlepiej opłacane stanowiska są w branżach takich jak bankowość, technologie informatyczne, telekomunikacja, przemysł ciężki i przemysł lekki. Sądzę, że absolwenci lubelskich uczelni posiadający kierunkowe wykształcenie w tych dyscyplinach naukowych, mają odpowiednio wyższe wynagrodzenia i nie odbiegają od innych – dodaje.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 09:55
+1
Jak 'któś' z psidzielni 'kawał zasunie', to nic, tylko 'pękać ze śmiechu'... ;-) :D
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 09:51
+1
To nie eskpert tylko pisowski trol
Avatar
Londynczyk / 10 marca 2017 o 19:39
Gdzie placisz za wynajecie domu z trzema sypialniami za 500£ miesiecznie, gdzie mozesz kupic dom z trzema sypianiami za 30 tys£ Gdzie mozesz kupic nowa Toyote za 7,7 tys £? Na obrzezach Londynu to odpowiednio, wynajem 1800£, plus rachunki, co najmniej 2mies depozytu, podatek gminny 1,5 tys rocznie! Kupno domu z 3-ma sypialniami 750- 850 tys£, o Toyocie juz nie wspomne! Nie wciskaj ludziom ciemnoty bo jeszcze uwierza! Oczywiscie taniej jest na prowincji,ale to moze o polowe, a do tego zarobki minimalna krajowa, £6, 70 na godzine!
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 18:51
Jezeli ktos zarabia 10 £ na godz i za wynajecie domu z 3 sypialniami placi 500 £, za zakup domu 3 sypialnie salon i kuchnia 30 tys £, zza koszulki 2-5 £, oryginalne buty 20-30 £, paliwo 1,15£ za litr, chleb 0,36 £, nowa toyota z salonu 7750£, to nikt mi nie wmowi ze zarabiajac 10 zl na godz i za wynajecie kawalerki trzeba zaplacic 1000 zl, zakup kawalerki 150 tys zl, koszulki 20-30 zl, buty oryginalne 200-250 zl paliwo 4,7 zl za litr chleb 1,5 zl samochod z salonu 45 tys. Kogo tu na wiecej stac? Ile w UK trzeba pracowac zeby zarobic na to samo? Gdzie jest taniej? Napewno nie w polsce .. Politycy przeliczaja tylko ceny produktow na zlotowki a o zarobkach nic nie mowia (50 zl za godz pracy jak by ktos nie wiedzial)...
Jezeli ktos zarabia 10 £ na godz i za wynajecie domu z 3 sypialniami placi 500 £, za zakup domu 3 sypialnie salon i kuchnia 30 tys £, zza koszulki 2-5 £, oryginalne buty 20-30 £, paliwo 1,15£ za litr, chleb 0,36 £, nowa toyota z salonu 7750£, to nikt mi nie wmowi ze zarabiajac 10 zl na godz i za wynajecie kawalerki trzeba zaplacic 1000 zl, zakup kawalerki 150 tys zl, koszulki 20-30 zl, buty oryginalne 200-250 zl paliwo 4,7 zl za litr chleb 1,5 zl samochod z salonu 45 tys. Kogo tu na wiecej stac? Ile w UK trzeba pracowac zeby zarobic na to s... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 18:04
Ja dorabiam na emeryturze i mam 75 tys, na m-c, kto da więcej
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 16:15
Morawiecki to pajac i tyle. Jak cały ten rząd klownów
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 14:58
Ja zarabiam 30 tys. brutto, ale wiekszość moich kolegów i koleżanek ze studiów otrzymuje wynagrodzenie minimalne, albo nie nie pracuje wcale. Co do kierunku studiów, to ma on drugorzędne znaczenie, zwłaszcza w takich miastach jak Lublin, gdzie dyplomy tutejszych uczelni nie mają żadnej wartości na rynku pracy.
Avatar
Mild / 10 marca 2017 o 13:26
Jestem absolwentem KUL i po 15 latach pracy zawodowej zarabiam 15 tys. brutto. Myślę, że w Polsce wynagradza się już za wiedzę i doświadczenie podobnie jak w całej Europie. Oczywiście, tam gdzie jest mnóstwo firm, tam wynagrodzenia są większe - tutaj widzę problem Lubelszczyzny. Dlatego takie wyniki sondażu.
Avatar
Kierownik robót elektrycznych / 10 marca 2017 o 13:20
Wpisz w google: legislacja KPA ->  zakladka stanowiska -> stanowisko ABW. (Informacja publiczna)
Avatar
Kierownik robót elektrycznych / 10 marca 2017 o 13:13
Mateusz Morawiecki to oszust złodziej i zbrodniarz przeciwko ludzkości.
Avatar
Londynczyk / 10 marca 2017 o 19:39
Gdzie placisz za wynajecie domu z trzema sypialniami za 500£ miesiecznie, gdzie mozesz kupic dom z trzema sypianiami za 30 tys£ Gdzie mozesz kupic nowa Toyote za 7,7 tys £? Na obrzezach Londynu to odpowiednio, wynajem 1800£, plus rachunki, co najmniej 2mies depozytu, podatek gminny 1,5 tys rocznie! Kupno domu z 3-ma sypialniami 750- 850 tys£, o Toyocie juz nie wspomne! Nie wciskaj ludziom ciemnoty bo jeszcze uwierza! Oczywiscie taniej jest na prowincji,ale to moze o polowe, a do tego zarobki minimalna krajowa, £6, 70 na godzine!
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 18:51
Jezeli ktos zarabia 10 £ na godz i za wynajecie domu z 3 sypialniami placi 500 £, za zakup domu 3 sypialnie salon i kuchnia 30 tys £, zza koszulki 2-5 £, oryginalne buty 20-30 £, paliwo 1,15£ za litr, chleb 0,36 £, nowa toyota z salonu 7750£, to nikt mi nie wmowi ze zarabiajac 10 zl na godz i za wynajecie kawalerki trzeba zaplacic 1000 zl, zakup kawalerki 150 tys zl, koszulki 20-30 zl, buty oryginalne 200-250 zl paliwo 4,7 zl za litr chleb 1,5 zl samochod z salonu 45 tys. Kogo tu na wiecej stac? Ile w UK trzeba pracowac zeby zarobic na to samo? Gdzie jest taniej? Napewno nie w polsce .. Politycy przeliczaja tylko ceny produktow na zlotowki a o zarobkach nic nie mowia (50 zl za godz pracy jak by ktos nie wiedzial)...
Jezeli ktos zarabia 10 £ na godz i za wynajecie domu z 3 sypialniami placi 500 £, za zakup domu 3 sypialnie salon i kuchnia 30 tys £, zza koszulki 2-5 £, oryginalne buty 20-30 £, paliwo 1,15£ za litr, chleb 0,36 £, nowa toyota z salonu 7750£, to nikt mi nie wmowi ze zarabiajac 10 zl na godz i za wynajecie kawalerki trzeba zaplacic 1000 zl, zakup kawalerki 150 tys zl, koszulki 20-30 zl, buty oryginalne 200-250 zl paliwo 4,7 zl za litr chleb 1,5 zl samochod z salonu 45 tys. Kogo tu na wiecej stac? Ile w UK trzeba pracowac zeby zarobic na to s... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 18:04
Ja dorabiam na emeryturze i mam 75 tys, na m-c, kto da więcej
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 16:15
Morawiecki to pajac i tyle. Jak cały ten rząd klownów
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 14:58
Ja zarabiam 30 tys. brutto, ale wiekszość moich kolegów i koleżanek ze studiów otrzymuje wynagrodzenie minimalne, albo nie nie pracuje wcale. Co do kierunku studiów, to ma on drugorzędne znaczenie, zwłaszcza w takich miastach jak Lublin, gdzie dyplomy tutejszych uczelni nie mają żadnej wartości na rynku pracy.
Avatar
Mild / 10 marca 2017 o 13:26
Jestem absolwentem KUL i po 15 latach pracy zawodowej zarabiam 15 tys. brutto. Myślę, że w Polsce wynagradza się już za wiedzę i doświadczenie podobnie jak w całej Europie. Oczywiście, tam gdzie jest mnóstwo firm, tam wynagrodzenia są większe - tutaj widzę problem Lubelszczyzny. Dlatego takie wyniki sondażu.
Avatar
Kierownik robót elektrycznych / 10 marca 2017 o 13:20
Wpisz w google: legislacja KPA ->  zakladka stanowiska -> stanowisko ABW. (Informacja publiczna)
Avatar
Kierownik robót elektrycznych / 10 marca 2017 o 13:13
Mateusz Morawiecki to oszust złodziej i zbrodniarz przeciwko ludzkości.
Avatar
Lubelak / 10 marca 2017 o 13:05
mieszkaniec napisał:
Lol napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
 Kto chce to w Lublinie DOBRZE PŁATNĄ PRACĘ ZNAJDZIE. Tylko trzeba chcieć a nie siedzieć na tyłku i czekać aż sama przyjdzie!
haha lol, dobry żart, uśmiałam się przednio. Owszem, znajdziesz jakąśtam pracę w Lublinie, ale ciężko powiedzieć, że jest ona dobrze płatna. Ewentualnie Twoje 'chcieć a nie siedzieć na tyłku' odnosi się do 'tak tato, chcę tę pracę' to masz racje.
Trzeba było iść na informatykę a nie kończyć teologię na KUL, wtedy nie pisałbyś takich bzdur. Może zapisz się do PiS? Tam takich potrzebują. Bez kwalifikacji za to wiernych partii. Misiewicze dostają niemałe pobory.
Wielu absolwentów teologii zarabia dużo więcej niż informatycy. To nie jest taki zły kierunek!
Wielu absolwentów teologii zarabia dużo więcej niż informatycy. To nie jest taki zły kierunek! rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 11:27
Morawiecki amator,. W ekonomii liczy się siła nabywcza płacy, a jej jej wielkość nominalna.