piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

MPK Lublin ma za mało autobusów. Trolejbusy ratują sytuację

Dodano: 5 września 2016, 06:34
Autor: Dominik Smaga

Na kolejnych liniach zamiast autobusów MPK kursują trolejbusy. – Inaczej musielibyśmy wysyłać w trasę zdezelowane jelcze – tłumaczy przewoźnik. Dwie linie zostały już oficjalnie uznane za trolejbusowe, co wiąże się też z większymi kosztami ich kursowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Zaskoczeniem dla wielu pasażerów stał się po wakacjach widok trolejbusów kursujących na liniach 38 i 45. Trasy te były dotychczas obsługiwane wyłącznie przez autobusy. Ale MPK tłumaczy, że przyzwoitych autobusów ma za mało, by wykonać nimi wszystkie kursy ze „szkolnego” rozkładu, zakładającego większą częstotliwość. Dlatego „łata” rozkład pojazdami na prąd, bo ma ich więcej, dokładnie 108 (plus dwa tzw. zabytkowe), podczas gdy do bieżącej obsługi linii trolejbusowych potrzebuje 89, w tym dwóch jako rezerwy.

Elektryczne zastępstwo pojawiło się jeszcze przed wakacjami na liniach 19 i 20, które teraz już oficjalnie zostały zaliczone do linii trolejbusowych (choć wciąż mają autobusową numerację), a MPK za ich kursy dostaje wyższą stawkę: 9 zł netto za kilometr. Za kursy autobusami spółka dostałaby 7 zł i tyle też otrzymuje w przypadku zastępstw na innych liniach. – Za kilometry wykonywane trolejbusami na liniach autobusowych płacimy MPK stawki jak za autobus – podkreśla Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Przed wakacjami spółka ratowała się już trolejbusami na liniach 30 i 34, a teraz zaczęła to robić także na liniach 38 i 45. – Inaczej musielibyśmy wysyłać w trasę zdezelowane i wysokopodłogowe jelcze – mówi Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Zamiast nich wolimy wysłać niskopodłogowe trolejbusy z klimatyzacją. Zwłaszcza że dużą część trasy można na tych liniach przejechać korzystając z zasilania z sieci trakcyjnej.

Niedobór autobusów może utrudnić Zarządowi Transportu Miejskiego wywiązanie się z deklaracji złożonych publicznie na początku roku. Miasto zapowiedziało wówczas, że od września lub października zwiększy częstotliwość kursów linii 13 i 14, na jesień obiecywano też nową linię 11 z os. Widok przez Nowy Świat, pl. Bychawski, Lipową, Popiełuszki i Elsnera do Węglarza. Osobną kwestią jest niższy od zakładanego wzrost wpływów ze sprzedaży biletów po podwyżce ich cen.
Na wzrost liczby autobusów trzeba czekać niemal do końca roku. – W połowie grudnia świadczenie usług rozpocznie firma Warbus – dodaje Góźdź. Nowy przewoźnik wyjedzie na ulice 30 fabrycznie nowymi autobusami, w tym 20 przegubowymi.

Dodajmy, że po wysłaniu trolejbusów na zastępstwa, w zajezdni MPK zostaje jeszcze 12 takich pojazdów do wykorzystania.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 października 2016 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zobaczycie AUTOBUSY ELEKTRYCZNE w Lublinie .... jak świnia niebo ! Te złomy z Ursusa to była czysta propaganda jak i gaz łupkowy i inne ŻUKO-wkręty
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2016 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bilety równie drogie jak w Krakowie i Warszawie. Szkoda ze nie zarabiam jak w tych miastach. Do tego nie jeżdzą trolejbusy a zrobiono trakcję na Jana Pawła. Było widac niebo a teraz jest jak w klatce.
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2016 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego trolejbusy kosztują drożej od autobusów?
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2016 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy będą nowe autobusy elektryczne z Ursusa . Żuk obiecał 77 sztuk , a MPK zakupiła tyko 1 . Chyba czekają do wyborów z tą "kiełbasą ".
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2016 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może czas wreszcie pomyśleć o jakiejś linii tramwajowej ??? Taka pipidówka Olsztyn daje radę, a Lublin nie ?????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!