Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2017 r.
12:04

Na co wydaje wojewoda? Batalia o jawność wydatków trwała kilka miesięcy

13 79 A A
Wojewoda Przemysław Czarnek
Wojewoda Przemysław Czarnek (fot. Dorota Awiorko)

Jesienią w internecie pojawi się rejestr umów zawieranych przez Lubelski Urząd Wojewódzki. To kolejny sukces Fundacji Wolności, której udało się przekonać urzędników, że ludzi interesuje na co są wydawane publiczne pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Batalia z urzędem o jawność jego wydatków trwała kilka miesięcy. O udostępnienie wykazu umów zawieranych przez wojewodę Przemysława Czarnka Fundacja Wolności zwróciła się w lutym. Prosilła też o publikowanie rejestru w Biuletynie Informacji Publicznej i aktualizowanie go przynajmniej raz na kwartał.

Urząd umowy udostępnił, ale… bez kwot, na jakie opiewały. Wojewoda odmówił też regularnego publikowania wykazu.

– Zainteresowanie obywateli tym tematem nie jest aż tak duże, żeby angażować w to publiczne środki i czas naszych pracowników – przekonywał Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Fundacja jednak nie dała za wygraną. – Spotkaliśmy się z urzędnikami i przekazaliśmy im naszą petycję, pod którą podpisało się 78 osób. Okazało się, że to pomogło – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Pod koniec lipca nadeszła długo oczekiwana odpowiedź. Dyrektora biura wojewody Tomasz Sonntag zapewnia, że do 1 października rejestry umów zostaną opublikowane w urzędowym BIP i będą aktualizowane co trzy miesiące. – Dostarczona nam petycja była dla nas potwierdzeniem tego, że jest rzeczywiste społeczne oczekiwanie, aby taki wykaz był udostępniany – mówi dzisiaj rzecznik Brzózka.

To nie pierwszy sukces lubelskiej Fundacji Wolności. Od 2014 roku wykazy zawieranych umów publikują Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Urząd Miasta Lublin. – Dzięki temu każdy mieszkaniec może sprawdzić i ocenić, jak są wydawane nasze pieniądze. To podstawa społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Jakubowski.

Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności: Zależało nam na tym, żeby ludzie zobaczyli na co są wydawane publiczne pieniądze. Żeby nie musieli pisać pism do urzędów, tylko mogli w każdej chwili sprawdzić wszystko przez internet
Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności: Zależało nam na tym, żeby ludzie zobaczyli na co są wydawane publiczne pieniądze. Żeby nie musieli pisać pism do urzędów, tylko mogli w każdej chwili sprawdzić wszystko przez internet (fot. Dorota Awiorko)

Na północy województwa aktywność w tym zakresie wykazuje nieformalna grupa „Jawny Parczew”. To po jej apelach wykazy umów publikują Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Parczewie, a także urzędy gmin w Milanowie, Siemieniu, Jabłoniu, Podedwórzu, Dębowej Kłodzie i Sosnowicy.

Po wniosku stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” na podobny krok zdecydował się także w zamojski magistrat. – Muszę przyznać, że w tej materii nie napotkaliśmy żadnego oporu ze strony urzędników. Już po naszym pierwszym piśmie prezydent zgodził się na opublikowanie rejestru – opowiada Łukasz Kwiatkowski, prezes stowarzyszenia. – Po pół roku udało się go rozszerzyć o wszystkie miejskie jednostki, jak przedszkola, szkoły czy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zabiegamy jeszcze o to, aby takie informacje udostępniały podległe miastu spółki, ale w tym przypadku zgodę na to muszą wyrazić ich prezesi.

Nie wszyscy chcą się chwalić

Niektóre z wniosków o udostępnienie informacji publicznej znalazły finał w sądzie. Tak było m.in. wówczas, kiedy Fundacja Wolności domagała się od marszałka udostępnienia wniosków o przyznanie dotacji unijnych składanych przez miasto Lublin. W tym przypadku sąd przyznał rację samorządowi.

Z kolei pod koniec maja sąd podzielił zdanie fundacji w sporze z należącą do Skarbu Państwa spółką PGE Dystrybucja i nakazał jej ujawnienie zarobków wszystkich członków zarządu i rady nadzorczej. Wkrótce odbędzie się rozprawa w podobnej sprawie dotycząca spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

Co można wyczytać z rejestrów umów?

Dzięki danym z wykazu publikowanego przez Urząd Miasta Lublin obliczyliśmy, ile dokładnie kosztował inaugurujący obchody 700-lecia miasta styczniowy koncert „Zakochani w Lublinie”. Jak pisaliśmy w marcu, łączny koszt imprezy wyniósł 830 tys. zł. Ale w rejestrze znajdziemy też umowy opiewające na mniejsze kwoty. Jedne z ostatnich pozycji to 880 zł za przetłumaczenie na język angielski folderu Carnavalu Sztukmistrzów.

Ponad tysiąc pozycji liczy lista umów opublikowana tylko w tym roku przez urzędników marszałka. Wśród nich są m.in. wydatki na promocję województwa. Można wyczytać, że 50 tys. zł dostali organizatorzy targów „Lubelski Wzór”, 30 tys. zł twórcy gali finałowej konkursu „Miss Lubelszczyzny”, Jakub Piątek za promocję województwa na Rajdzie Dakar dostał 15 tys. zł, a Grażyna Torbicka za prowadzenie Gali „Ambasador Województwa Lubelskiego” 12 tys. zł.

Komentarze 79

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 13:41
OK - DOWIEMY SIE OD MARSZALKA ILE KOSZTOWAL TEN KONCERT SEALA ?
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 13:00
Panie Krzysztofie - ODCINAJ PAN TYCH PASOŻYTÓW OD KORYTA - BIEGUSIEM !!!!
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 12:59
PSL 2014 - 23 z 81 członków kierownictwa posiadało w agencji (w latach 2000-2012) członka rodziny lub osobę bliską (np. małżonka, szwagra). W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 12:59
Temat "konkursów na stanowiska" i powtarzających się nazwisk i adresów zameldowania/zamieszkania - czas sie temu przyjrzeć.
Avatar
gość / 3 sierpnia 2017 o 07:34
Dojna zmiana!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 19:24
Na co wydaje marszałek sejmiku !!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 09:57
Nasi Żuk od lat nie podaje na co POszedł glajc z Ratusza. A Pan Wojewoda chętnie użycza takie informacje. Więc Kto jest fair. Nasz czy nasi?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 08:22
Temat "konkursów na stanowiska" i powtarzających się nazwisk i adresów zameldowania/zamieszkania - czas sie temu przyjrzeć.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 07:53
PSL 2014 - z wystąpienia pokontrolnego ówczesnego kierownictwa agencji rolnej wynika, że aż 23 z 81 członków kierownictwa posiadało w agencji (w latach 2000-2012) członka rodziny lub osobę bliską (np. małżonka, szwagra). W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 07:47
PSL 2014 - z 3629 pracowników ARiMR 1707 (47 proc.) posiadało powtarzające się nazwiska, w tym 207 (12 proc.) mieszka bądź jest zameldowanych pod tymi samymi adresami - czytamy w informacji po kontroli przeprowadzonej przez Kancelarię Premiera W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2017 o 13:41
OK - DOWIEMY SIE OD MARSZALKA ILE KOSZTOWAL TEN KONCERT SEALA ?
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 13:00
Panie Krzysztofie - ODCINAJ PAN TYCH PASOŻYTÓW OD KORYTA - BIEGUSIEM !!!!
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 12:59
PSL 2014 - 23 z 81 członków kierownictwa posiadało w agencji (w latach 2000-2012) członka rodziny lub osobę bliską (np. małżonka, szwagra). W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2017 o 12:59
Temat "konkursów na stanowiska" i powtarzających się nazwisk i adresów zameldowania/zamieszkania - czas sie temu przyjrzeć.
Avatar
gość / 3 sierpnia 2017 o 07:34
Dojna zmiana!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 19:24
Na co wydaje marszałek sejmiku !!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 09:57
Nasi Żuk od lat nie podaje na co POszedł glajc z Ratusza. A Pan Wojewoda chętnie użycza takie informacje. Więc Kto jest fair. Nasz czy nasi?
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 08:22
Temat "konkursów na stanowiska" i powtarzających się nazwisk i adresów zameldowania/zamieszkania - czas sie temu przyjrzeć.
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 07:53
PSL 2014 - z wystąpienia pokontrolnego ówczesnego kierownictwa agencji rolnej wynika, że aż 23 z 81 członków kierownictwa posiadało w agencji (w latach 2000-2012) członka rodziny lub osobę bliską (np. małżonka, szwagra). W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2017 o 07:47
PSL 2014 - z 3629 pracowników ARiMR 1707 (47 proc.) posiadało powtarzające się nazwiska, w tym 207 (12 proc.) mieszka bądź jest zameldowanych pod tymi samymi adresami - czytamy w informacji po kontroli przeprowadzonej przez Kancelarię Premiera W pslowskich gminach, powiatach i spółkach im podległych jest inaczej ???
Zobacz wszystkie komentarze 79

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 0 2

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 0

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
tylko u nas
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 0 4

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół
film

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół 0 11

Pobili, wywieźli do lasu i znów katowali. Prokuratura mówi o „szczególnym udręczeniu”. Sprawcy zostali już aresztowani

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 13

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 5

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 2

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 111 12

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 15

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!