piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Na tym wydziale także ma być mniej studentów. Obawy przed zmianami na uczelniach

Dodano: 4 kwietnia 2017, 14:02
Autor: toma

M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych
M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych (fot. Maciej Kaczanowski)

M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych. Ich spotkanie odbyło się na Wydziale Politologii UMCS.

– Największe obawy wiążą się z tzw. algorytmem, który wymusza zmniejszenie liczby studentów – mówi prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Chodzi o tzw. algorytm mierzony liczbą studentów i doktorantów na jednego nauczyciela akademickiego. Na UMCS decyzje dotyczące liczby kandydatów, którzy zostaną przyjęci w najbliższej rekrutacji jeszcze nie zapadły, ale jak mówi prof. Hofman, w przypadku jej wydziału limity przyjęć mogą być o ok. 10-15 proc. mniejsze niż przed rokiem.

– Druga boląca kwestia to zwiększona liczba godzin praktyk, co będzie bardzo trudne do realizacji w miastach innych niż Warszawa, gdzie jest mniej redakcji, które mogłyby przyjmować stażystów – dodaje pani dziekan.

– Jeszcze nie wiemy, jaka będzie ta ustawa. Wiadomo, że pojawiły się trzy projekty i żaden z nich nie jest dobry. Jest obawa, że z tych trzech wersji zostaną wybrane niekoniecznie najlepsze zapisy – komentuje prof. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii i Uniwersytetu Warszawskiego. – Nie znamy też listy kierunków zamawianych. Wiemy, że jest nadprodukcja absolwentów kierunków związanych z mediami i obawiamy się, że tych dziedzin może na tej liście zabraknąć. Dla naszych jednostek oznaczałoby to redukcje etatów i problemy finansowe.

Tzw. Ustawa 2.0 ma wejść w życie od października tego roku. – Zrobimy wszystko, żeby ta ustawa powstała w dialogu między rządem a środowiskiem naukowym, ale też wewnątrz tego środowiska – zapowiadał podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(fot. Maciej Kaczanowski)
I
Marian
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

I
I (4 kwietnia 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli naprawdę przykładasz się do nauki i chcesz coś wynieść z tych 3 lat nauki, udzielasz się w kołach naukowych, jeżdzisz na konferencje etc., nabywając tym samym praktykę, to wbrew pozorom nie jest tak trudno znaleźć satysfakjonującą pracę. 
Rozwiń
Marian
Marian (4 kwietnia 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli jednym słowem zrobimy wszystko aby zachować posadki. UJ, że produkują bezrobotnych mgr w nadmiarze. Tyle w temacie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wiemy, że jest nadprodukcja absolwentów kierunków związanych z mediami i obawiamy się, że tych dziedzin może na tej liście zabraknąć. Dla naszych jednostek oznaczałoby to redukcje etatów i problemy finansowe." - czyli wiedzą, że produkują bezrobotnych, ale najważniejsze są etaty dla wykładowców, tak? :D Czyli żeby pracę utrzymało kilka-kilkanaście osób celowo ROCZNIE wypuszcza się w świat kilkudziesięciu ludzi z wykształceniem minimalizującym szanse zatrudnienia. I dla takich przypadków powinien wstać z grobu Piłsudski i wziąć towarzystwo za fraki...
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie można dostać pracę po politologii?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!