wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Na tym wydziale także ma być mniej studentów. Obawy przed zmianami na uczelniach

Dodano: 4 kwietnia 2017, 14:02
Autor: toma

M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych
M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych (fot. Maciej Kaczanowski)

M.in. o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym rozmawiali wczoraj w Lublinie dziekani wydziałów i kierownicy instytutów kształcących na kierunkach medioznawczych. Ich spotkanie odbyło się na Wydziale Politologii UMCS.

– Największe obawy wiążą się z tzw. algorytmem, który wymusza zmniejszenie liczby studentów – mówi prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii UMCS. Chodzi o tzw. algorytm mierzony liczbą studentów i doktorantów na jednego nauczyciela akademickiego. Na UMCS decyzje dotyczące liczby kandydatów, którzy zostaną przyjęci w najbliższej rekrutacji jeszcze nie zapadły, ale jak mówi prof. Hofman, w przypadku jej wydziału limity przyjęć mogą być o ok. 10-15 proc. mniejsze niż przed rokiem.

– Druga boląca kwestia to zwiększona liczba godzin praktyk, co będzie bardzo trudne do realizacji w miastach innych niż Warszawa, gdzie jest mniej redakcji, które mogłyby przyjmować stażystów – dodaje pani dziekan.

– Jeszcze nie wiemy, jaka będzie ta ustawa. Wiadomo, że pojawiły się trzy projekty i żaden z nich nie jest dobry. Jest obawa, że z tych trzech wersji zostaną wybrane niekoniecznie najlepsze zapisy – komentuje prof. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii i Uniwersytetu Warszawskiego. – Nie znamy też listy kierunków zamawianych. Wiemy, że jest nadprodukcja absolwentów kierunków związanych z mediami i obawiamy się, że tych dziedzin może na tej liście zabraknąć. Dla naszych jednostek oznaczałoby to redukcje etatów i problemy finansowe.

Tzw. Ustawa 2.0 ma wejść w życie od października tego roku. – Zrobimy wszystko, żeby ta ustawa powstała w dialogu między rządem a środowiskiem naukowym, ale też wewnątrz tego środowiska – zapowiadał podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(fot. Maciej Kaczanowski)
I
Marian
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

I
I (4 kwietnia 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli naprawdę przykładasz się do nauki i chcesz coś wynieść z tych 3 lat nauki, udzielasz się w kołach naukowych, jeżdzisz na konferencje etc., nabywając tym samym praktykę, to wbrew pozorom nie jest tak trudno znaleźć satysfakjonującą pracę. 
Rozwiń
Marian
Marian (4 kwietnia 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli jednym słowem zrobimy wszystko aby zachować posadki. UJ, że produkują bezrobotnych mgr w nadmiarze. Tyle w temacie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 16:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wiemy, że jest nadprodukcja absolwentów kierunków związanych z mediami i obawiamy się, że tych dziedzin może na tej liście zabraknąć. Dla naszych jednostek oznaczałoby to redukcje etatów i problemy finansowe." - czyli wiedzą, że produkują bezrobotnych, ale najważniejsze są etaty dla wykładowców, tak? :D Czyli żeby pracę utrzymało kilka-kilkanaście osób celowo ROCZNIE wypuszcza się w świat kilkudziesięciu ludzi z wykształceniem minimalizującym szanse zatrudnienia. I dla takich przypadków powinien wstać z grobu Piłsudski i wziąć towarzystwo za fraki...
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie można dostać pracę po politologii?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!