Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2017 r.
6:51

Nasi posłowie chcą powiększenia Warszawy. Po stolicy przyjdzie kolej na Lublin?

219 83 A A
Zdaniem posłanki Teresy Hałas zmiany pozwolą Warszawie zostać tak ważnym miastem w Europie jak Londyn czy Berlin. Według posła Sylwestra Tułajewa, projektowana ustawa pozwoli stworzyć układ komunikacyjny dla całej aglomeracji
Zdaniem posłanki Teresy Hałas zmiany pozwolą Warszawie zostać tak ważnym miastem w Europie jak Londyn czy Berlin. Według posła Sylwestra Tułajewa, projektowana ustawa pozwoli stworzyć układ komunikacyjny dla całej aglomeracji

Dwoje posłów z województwa lubelskiego podpisało się pod projektem włączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin. – Chodzi tylko o przejęcie władzy w stolicy – twierdzi opozycja. Pojawiają się też głosy, że po Warszawie przyjdzie pora na Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Złożony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt zakłada, że Warszawa jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym ma objąć swoim zasięgiem 33 gminy (włącznie z gminą Warszawa). Granice metropolii sięgałyby gmin Grodzisk Mazowiecki na zachodzie, Góra Kalwaria na południu, Wiązowna na wschodzie i Wieliszew na północy. „Nowa Warszawa” zajęłaby powierzchnię ponad 1,5 tys. mkw.

Pomysł spotkał się z krytyką m.in. dlatego, że z 28 posłów, którzy podpisali się pod projektem, tylko jeden pochodzi ze stolicy. Wśród wnioskodawców są m.in. Sylwester Tułajew z Lublina i Teresa Hałas z Krasnegostawu.

– To bardzo ważna ustawa, korzystna dla samej Warszawy i okolicznych gmin. Pozwoli chociażby stworzyć układ komunikacyjny dla całej aglomeracji – mówi Tułajew, który o szczegóły proponowanych zmian był przepytywany przez „Super Express”. Stwierdził, że projekt pozwoli m.in. poprawić komunikację na węźle Puławska–Ostrobramska, który w rzeczywistości nie istnieje. Zapytany o liczbę warszawskich dzielnic oświadczył: „Trudno teraz odpowiedzieć. Ale jest ich zdecydowanie ponad 20”. Faktycznie takich jednostek administracyjnych jest 18.

Także zdaniem posłanki Hałas zmiany przyniosą same korzyści. – Zostałam przekonana do tego pomysłu. To pozwoli Warszawie zostać tak ważnym miastem w Europie jak Londyn, Berlin i wiele innych stolic – przekonuje parlamentarzystka. – Mam kontakt z wieloma radnymi podwarszawskich gmin. Oni widzą w tym dobry kierunek dla swoich miejscowości.

Ale te propozycje zostały skrytykowane przez przedstawicieli kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic, którzy podpisali się pod apelem do premier Beaty Szydło. Piszą w nim, że projekt jest niekonstytucyjny, a podczas jego tworzenia nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Zdaniem polityków opozycji, pomysł ma charakter polityczny.

– Chodzi tylko o to, żeby przejąć władzę w Warszawie. PiS od lat tu nie wygrywał. Chce wykorzystać poparcie, jakie ma w podwarszawskich gminach, żeby znowu rządzić w stolicy – twierdzi Kornelia Wróblewska, pochodząca z Międzyrzeca Podlaskiego posłanka Nowoczesnej, która do Sejmu startowała z okręgu warszawskiego. – Ta ustawa dotyczy 2,5 miliona Polaków. Nikt z nimi nie rozmawiał.

Ale nie brakuje też głosów, że zmiana ustroju Warszawy to dopiero początek. – Jestem przekonany, że następnym krokiem będzie likwidacja gminy Konopnica, Głusk, Niemce, Strzyżewice, Jastków, bo zostaną włączone do miasta Lublin. Z powodów politycznych, bo jeśli nie można w uczciwy sposób wygrać wyborów samorządowych, to trzeba po prostu kombinować – mówił podczas sobotniego spotkania inicjującego powstanie lubelskich struktur Ruchu Obrony Polskiej Samorządności europoseł Krzysztof Hetman, szef PSL na Lubelszczyźnie.

Po fali krytyki autor projektu Jacek Sasin z PiS ogłosił wczoraj, że ustawa w najbliższym czasie jednak nie będzie procedowana w parlamencie. Ma zostać poddana konsultacjom społecznym z samorządami i mieszkańcami. Także wczoraj Rada Warszawy podjęła decyzję o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie poszerzenia granic stolicy. Odbędzie się ono 26 marca.

Sonda: Czy Lublin powinien zostać powiększony o sąsiednie gminy?

Liczba głosów: 1305
61.23%
Nie
38.77%
Tak

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
emigrant / 14 lutego 2017 o 12:36
Warto popierać każdą partie ,która chce powiększenia Lublina ,tutaj Żukowi nie pasuje ????aby Świdnik był włączony do Lublina oraz gmny ościenne .Lublin ma dużo obiektów do utrzymania ,a wielu mieszkanców korzysta własnie z Lublina .Tu chodzi ostołki burmistrza wójtów a nie rzeczywista potrzeba ,przecież w dalszym ciągu mogą zarzązać swoim gminami.Jestem 100procent za powiększeniem Lublina i rozwoju szybkiej koleji do Lublina czybudowa szerokichdojazdówdo Lublina tam gdzie to  mozliwe
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 10:29
Ten czopek Kaczyńskiego nigdy nie miał swojego zdania. Po co takich głąbów, zawodowych, kościółkowych politykierów wybieracie.
Avatar
filuś / 14 lutego 2017 o 01:59
W Niemczech miasteczka 20-tysięczne zajmują powierzchnię równą Lublinowi. Są tylko tablice informujące w jakiej części "miasta" się znajdujemy. Widać takie monstra powierzchniowe na zachodzie mają sens. Co ciekawsze tam komunikacja miejska sięga do kolejnego miasta. Klimatyzowany autobus miejski jedzie 50 km z centrum jednego miasta do centrum drugiego, a tam jest 10 min na przesiadki, by kontynuować dalej podróż. Ewentualnie przesiąść się na pociąg... na tym samym bilecie? Co ciekawsze bilet jest kupowany na trasę (a właściwie strefy), czyli od punktu A do B.
Avatar
niech decydują mieszkańcy / 12 lutego 2017 o 10:09
ekonoista napisał:
Proszę zobaczyć Rzeszów ,Opole Zielona Góra a Lublin powinien być powiększony o dzielnice Świdnik zastępca prezydenta Lublina    Jakson????  oraz jeszcze 3-4 gmin  .Duży może dużo więcej .jeżeli nie to Lublin będzie jeden z najmniejszych stolic regionu . 3.           80 procent mieszkańców gmin i miasta Świdnika korzysta z wielu przywilejów jak baseny ,teatry czy stadiony  handel produkty spożywcze rolnicze itd
Jak dołączycie przestaną korzystać.
Avatar
ekonoista / 11 lutego 2017 o 20:49
Proszę zobaczyć Rzeszów ,Opole Zielona Góra a Lublin powinien być powiększony o dzielnice Świdnik zastępca prezydenta Lublina Jakson???? oraz jeszcze 3-4 gmin .Duży może dużo więcej .jeżeli nie to Lublin będzie jeden z najmniejszych stolic regionu . 3. 80 procent mieszkańców gmin i miasta Świdnika korzysta z wielu przywilejów jak baseny ,teatry czy stadiony handel produkty spożywcze rolnicze itd
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 19:38
Czy jego matka wapno jadła że taki pustak się udał? Piaskownica to teren dla takich bezrobotnych enteligentów
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 19:36
Tulajew ......ja p....co on żre ze go tak trzepie.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 20:09
Mysle ze to dobra sprawa bo mpk bedzie jezdzic do wiesniakow i ich zabierac do ludzi ;)
Avatar
gość / 8 lutego 2017 o 09:47
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jak można nazwać dziecko sylwester...
i do tego tułajew.
Avatar
Lubię Swoją Wieś / 8 lutego 2017 o 07:02
czytelnik DW napisał:
Widzę, że coniektórzy ośmieszją tylko temat, który naprawdę jest poważny. Co innego Świdnik, Jastków, czy Konopnica, a co innego Strzyżewice, Piaski czy Mełgiew. O gościu z  Zamościem nawet nie wspominam, bo poleciał jak Lato z Radiem.
Czytelniku śieszny to sam jesteś (widać jaki z ciebie ćwierćinteligent) kłania ci się czytanie ze zrozumieniem, czyli błędy nauczania w gimnazjum
Avatar
emigrant / 14 lutego 2017 o 12:36
Warto popierać każdą partie ,która chce powiększenia Lublina ,tutaj Żukowi nie pasuje ????aby Świdnik był włączony do Lublina oraz gmny ościenne .Lublin ma dużo obiektów do utrzymania ,a wielu mieszkanców korzysta własnie z Lublina .Tu chodzi ostołki burmistrza wójtów a nie rzeczywista potrzeba ,przecież w dalszym ciągu mogą zarzązać swoim gminami.Jestem 100procent za powiększeniem Lublina i rozwoju szybkiej koleji do Lublina czybudowa szerokichdojazdówdo Lublina tam gdzie to  mozliwe
Avatar
Gość / 14 lutego 2017 o 10:29
Ten czopek Kaczyńskiego nigdy nie miał swojego zdania. Po co takich głąbów, zawodowych, kościółkowych politykierów wybieracie.
Avatar
filuś / 14 lutego 2017 o 01:59
W Niemczech miasteczka 20-tysięczne zajmują powierzchnię równą Lublinowi. Są tylko tablice informujące w jakiej części "miasta" się znajdujemy. Widać takie monstra powierzchniowe na zachodzie mają sens. Co ciekawsze tam komunikacja miejska sięga do kolejnego miasta. Klimatyzowany autobus miejski jedzie 50 km z centrum jednego miasta do centrum drugiego, a tam jest 10 min na przesiadki, by kontynuować dalej podróż. Ewentualnie przesiąść się na pociąg... na tym samym bilecie? Co ciekawsze bilet jest kupowany na trasę (a właściwie strefy), czyli od punktu A do B.
Avatar
niech decydują mieszkańcy / 12 lutego 2017 o 10:09
ekonoista napisał:
Proszę zobaczyć Rzeszów ,Opole Zielona Góra a Lublin powinien być powiększony o dzielnice Świdnik zastępca prezydenta Lublina    Jakson????  oraz jeszcze 3-4 gmin  .Duży może dużo więcej .jeżeli nie to Lublin będzie jeden z najmniejszych stolic regionu . 3.           80 procent mieszkańców gmin i miasta Świdnika korzysta z wielu przywilejów jak baseny ,teatry czy stadiony  handel produkty spożywcze rolnicze itd
Jak dołączycie przestaną korzystać.
Avatar
ekonoista / 11 lutego 2017 o 20:49
Proszę zobaczyć Rzeszów ,Opole Zielona Góra a Lublin powinien być powiększony o dzielnice Świdnik zastępca prezydenta Lublina Jakson???? oraz jeszcze 3-4 gmin .Duży może dużo więcej .jeżeli nie to Lublin będzie jeden z najmniejszych stolic regionu . 3. 80 procent mieszkańców gmin i miasta Świdnika korzysta z wielu przywilejów jak baseny ,teatry czy stadiony handel produkty spożywcze rolnicze itd
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 19:38
Czy jego matka wapno jadła że taki pustak się udał? Piaskownica to teren dla takich bezrobotnych enteligentów
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 19:36
Tulajew ......ja p....co on żre ze go tak trzepie.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 20:09
Mysle ze to dobra sprawa bo mpk bedzie jezdzic do wiesniakow i ich zabierac do ludzi ;)
Avatar
gość / 8 lutego 2017 o 09:47
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jak można nazwać dziecko sylwester...
i do tego tułajew.
Avatar
Lubię Swoją Wieś / 8 lutego 2017 o 07:02
czytelnik DW napisał:
Widzę, że coniektórzy ośmieszją tylko temat, który naprawdę jest poważny. Co innego Świdnik, Jastków, czy Konopnica, a co innego Strzyżewice, Piaski czy Mełgiew. O gościu z  Zamościem nawet nie wspominam, bo poleciał jak Lato z Radiem.
Czytelniku śieszny to sam jesteś (widać jaki z ciebie ćwierćinteligent) kłania ci się czytanie ze zrozumieniem, czyli błędy nauczania w gimnazjum
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 1 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 1 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 19 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 77 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.