sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: Nie będą budować kosztem drzew w Parku Ludowym

Dodano: 8 września 2016, 21:20
Autor: Dominik Smaga

Ratusz porzuca kontrowersyjny pomysł wiążącej się z wycinką drzew budowy ośrodka edukacji przyrodniczej na skraju parku Ludowego. Także nowe hale targowe mają powstać w innym miejscu niż pierwotnie zakładano, by oszczędzić publiczne tereny zielone

Miejski pomysł szeroko opisaliśmy jeszcze w sierpniu. Ratusz chciał stawiać na skraju parku Lubelskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Turystyki Przyrodniczej, w którym miałyby się odbywać darmowe lekcje ekologii, specjalne ćwiczenia dla szkół oraz przedszkoli. A także konferencje naukowe poświęcone ochronie środowiska. Sam budynek miałby być jak najmniej uciążliwy dla otoczenia.

Sęk w tym, że budowa miejsca służącego rozbudzaniu miłości do przyrody wiązałaby się z większą lub mniejszą wycinką drzew. Ratusz się z tego wycofał. – Centrum edukacji ekologicznej będzie realizowane, ale poza parkiem Ludowym – informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Szukamy innej lokalizacji – dodaje. Rozważane jest ulokowanie nowej placówki w okolicy Bystrzycy.

Parku Ludowego nie powinny też okroić nowe hale Targów Lublin, choć pierwotnie mowa była o tym, że staną one między już istniejącymi obiektami a ul. Stadionową. – Rozmawiamy o tym z zarządem Targów Lublin. Wydaje się, że rozwiązanie znaleźliśmy – mówi Żuk. Targi miałyby się rozbudowywać w kierunku al. Piłsudskiego i nie jest wykluczone, że wejdą też na miejską działkę (dawna siedziba komisariatu), na której Ratusz widziałby nowy hotel.

Park przetną jezdnie

W ogłoszonej wczoraj wstępnej koncepcji przebudowy parku uwzględniono dwa „ciągi pieszo-jezdne”. Jeden miałby łączyć ul. Stadionową i al. Piłsudskiego. Projektant zarzeka się, że będzie to droga służąca wyłącznie obsłudze parku. Takie samo ma być przeznaczenie odchodzącego w bok drugiego ciągu, który prowadzić ma w pobliże powstającego mostu na rzece, gdzie teraz od urywającej się przed rzeką dwupasmówki odchodzi mała, boczna droga.

Czytaj więcej o: Lublin park Ludowy
nn
Użytkownik niezarejestrowany
sprawiedliwy
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nn
nn (6 października 2016 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ponad rok temu wycięto piękne zdrowe drzewa. Na jedno chore wycięto dziesięć zdrowych pięknych wiekowych drzew. Przed tą wycinką która nie wiadomo po co była robiona w Ludowym można było spotkać sarnę, koziołka , kunę ,lisa a po wycince tylko trociny i uśmiechy ludzi. To teraz jeszcze chcieli wyciąć pięćset czy więcej tych drzew? . Z tysiąca pięciuset rosnących KIEDY. Przed tą rzezią, czy po?. Znowu jakiś zatrudniony przez ratusz powie że na tym terenie żadne drzewo nie urośnie a te co wyrosły to trzeba wyciąć bo i tak uschną i będą zagrażać ludziom a nalepszym rozwiązaniem to będą drzewa w donicach przywożone na wiosnę a czy wrócą do życia?A co to kogo obchodzi?. Jest umowa i jest kasa,
Przed tą wycinką która nie wiadomo po co była robiona w Ludowym można było spotkać sarnę, koziołka , kunę ,lisa a po wycince tylko trociny i uśmiechy ludzi. Taaaa ja bym jeszcze dodał liczne gatunki żulus pospolitus i chcesz w buzke daj piątakus. Nie przesadzajmy i nie demonizujmy bo jak ktoś słusznie stwierdził parę lat temu było tam bagno i jeden wielki syf a teraz wszytsko zmierza w kierunku drugiego reprezentacyjnego parku.
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2016 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przede wszystkim trzeba zacząć od przeniesienia Targów do Lubelskiej Strefy Ekonomicznej. Pamiętam czas tworzenia się tej instytucji, oraz osób tworzących Targi. Założenie jak najbardziej słuszne, ale nie w tym miejscu! Miejsca na Felinie dostatek. Kto jednak by się odważył? Na każdego są haki - główny powód zacofania Polski.
Rozwiń
sprawiedliwy
sprawiedliwy (9 września 2016 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gdyby nie melioracja Parku Ludowego to wszystkie drzewa już dawno by zamarły. Chyba już niewielu pamięta jak woda w parku stała miesiącami i nikt się tym nie przejmował. Nikt nie płakał nad losem przyrody, choć stan parku prowadził do zagłady całego obiektu, a nie wycinkii poszczególnych drzew. Teraz konsekwencje próbuje się zrzucić na gospodarza Lublina, który chce coś zrobić. Jak wszystko gniło i śmierdziało to było super. Niektórzy tzw społecznicy podnoszą krzyk jak ktoś podejmuje działania, a jak wszystko "leżyodłogiem" to i już nie przeszkadza
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2016 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i chwała. Ale i tak na ręce patrzeć trzeba - bo BARDZO lubią wycinać drzewa... bo drzewa "przeszkadzają". Ale czy na pewno?
Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2016 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lokalizacja targów w centrum miasta , w parku to chory pomysł
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!