piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim? Jest śledztwo w sprawie „Wrót Lubelszczyzny”

Dodano: 10 lipca 2017, 10:33

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie „Wrót Lubelszczyzny”, projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski. O rzekomych nieprawidłowościach w urzędzie informowali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Biuro już przed kilkoma miesiącami informowało o sprawie śledczych. Prokurator, po sprawdzeniu materiałów CBA, uznał jednak, że nie ma powodów do wszczęcia śledztwa. W działaniach urzędników marszałka nie dopatrzono się niczego, co byłoby sprzeczne z prawem. Przedstawiciele CBA nie zgodzili się z tym i zaskarżyli postanowienie prokuratury. Sąd je uchylił i zdecydował o przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania.

– Z rozstrzygnięcia sądu wynika, że należy procesowo zweryfikować materiały zebrane przez CBA – wyjaśnia Małgorzata Samoń, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin – Północ. – To oznacza konieczność przesłuchania wszystkich osób, których dotyczy sprawa. Powołany zostanie również biegły z zakresu wykorzystywania funduszy unijnych.

Według CBA, zebrany przez agentów materiał dowodzi, że urzędnicy podlegli marszałkowi złamali prawo. CBA przez blisko rok kontrolowało wszystkie urzędy marszałkowskie w kraju. Zawiadomienie w sprawie „Wrót Lubelszczyzny” to jeden z efektów tej akcji. Z ustaleń CBA wynika, że urzędnicy marszałka nie naliczyli kar umownych firmie, która realizowała projekt informatyczny „Wrota Lubelszczyzny”.

Wykonawca projektu spóźnił się z realizacją prac pół roku. Zdaniem CBA, powinien zgodnie z umową zapłacić pół miliona złotych kary. Naliczeniem takiej opłaty powinni się zająć dyrektor Departamentu Organizacyjno Prawnego oraz kierownik z Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego. Ale według prokuratora ci urzędnicy nie mieli do tego formalnych podstaw. Nie było więc powodu do stawiania im zarzutów. Teraz te ustalenia będzie musiał zweryfikować biegły.

Zawiadomienie o rzekomym złamaniu prawa przy realizacji „Wrót Lubelszczyzny” to nie jedyny efekt kontroli CBA w lubelskim UM. Agenci zawiadomili również śledczych o nielegalnym ich zdaniem powoływaniu grup producenckich. Zdaniem CBA dzięki decyzji urzędników rolnicy mogli bezprawnie uzyskać ponad 20 mln zł unijnych dotacji. Sprawa jest wyjaśniana przez prokuraturę.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 lipca 2017 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CSK, LCK by zbadali. materiały i terminowosć.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2017 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Podzamczu i w Ludwinie już drugi rok odłogiem leży sieć Ethernetowa (RJ-45) zrobiona za Rozwój Polskie Wschodniej. Całe kilometry. Do dzisiaj NIKT nie kwapi sie aby podłączyć do niej choćby jedno gospodarstwo, już o okolicznych szkołach nie mówiąc. Siec jest unijna, ale nikt nie robi przyłączy!. Szczerze mówiąc, nie powiem kto rzadzi. Ale inteligencją nie zgrzeszył.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2017 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co? Gumofilce w odwrocie.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2017 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZSL / platforma - niestety kojarzy się z arfami
Rozwiń
Gość
Gość (10 lipca 2017 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim koniecznie trzeba solidnie zbadać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!