czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Nowa kładka nad ul. Sowińskiego już jesienią. Jak będziemy jeździć w trakcie przebudowy?

Dodano: 16 maja 2016, 06:32
Autor: Dominik Smaga

Kładka nad ul. Sowińskiego ma być otwarta dla pieszych we wrześniu – zapowiada UMCS, który właśnie ogłosił przetarg na przebudowę konstrukcji. Jej ponowne otwarcie ma zmniejszyć korki tworzące się odkąd piesi muszą przechodzić przez jezdnię po pasach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Przebudowa ma być zorganizowana tak, by ul. Sowińskiego była przez cały czas przejezdna. Utrudnienia będą, ale tylko między 1 lipca a 31 sierpnia. Nie wcześniej i nie później. Takie terminy narzuciło miasto, które dopłaca do odnowienia kładki będącej własnością UMCS. Dlatego uczelnia stawia chętnym wykonawcom warunek, by do końca czerwca nie wkraczali na jezdnię i zwolnili ją najpóźniej z końcem sierpnia.

W wakacje na ul. Sowińskiego trzeba się liczyć ze zwężeniem jezdni. W najtrudniejszym momencie kierowcom zostanie tylko jeden pas, po którym ruch będzie prowadzony wahadłowo. – To najdalej posunięta zmiana, na którą jesteśmy w stanie się zgodzić – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Tak dużych utrudnień (to ustalenia miasta i uczelni) można się spodziewać w sierpniu. Wtedy to w pierwszej połowie miesiąca kierowcom zostałby jeden pas po stronie rektoratu, a w drugiej połowie pas znajdujący się bliżej Chatki Żaka.

Prace, które nie będą wymagać zwężania jezdni potrwają nieco dłużej, ale mają się zakończyć we wrześniu. – Chcemy, żeby kładka była dostępna dla pieszych najpóźniej od 1 października – deklaruje Aneta Adamska, rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczelnia ogłosiła w piątek przetarg na przebudowę kładki. Na oferty będzie czekać do 31 maja, kiedy to okaże się ile firm jest zainteresowanych zleceniem i czy nie oczekują przypadkiem zbyt dużej zapłaty. Milion złotych do tej inwestycji dokładają władze Lublina, na co już zgodziła się Rada Miasta, a w czwartek jeszcze raz ma się zająć tą sprawą. Pieniądze zostaną przekazane jako dotacja do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu.

Z płynnością na ul. Sowińskiego jest kiepsko, odkąd kładka została zamknięta ze względu na fatalny stan techniczny. Piesi muszą chodzić przez pasy, a ponieważ pieszych jest tu dużo, to samochody co chwila muszą stawać i tworzą się tu duże korki.

Przebudowa obejmie kładkę biegnącą od rektoratu i nad ul. Sowińskiego, zaś po stronie Chatki Żaka powstanie winda dla niepełnosprawnych. Remontem objęta ma być również odnoga kładki za Wydziałem Ekonomicznym oraz (do 15 października) zlokalizowane na dole miejsca parkingowe.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
marian
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 maja 2016 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zrobią kładę, to najlepiej zlikwidować pasy i postawić barierki aby nikt dołem nie chodził. Wypowiadam się jako pieszy i jako kierowca. Jako pieszy - kładką jest bezpieczniej, jako kierowca - korki są masakryczne, ponad to ludzie nawet nie patrzą czy samochód jedzie tylko wkraczają na przejście jakby się niczego nie bali :(
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2016 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od strony Chatki Żaka koniecznie potrzebny łagodny podjazd dla wózków i rowerów.
Rozwiń
marian
marian (16 maja 2016 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie! Remont kładki jest konieczny ale należy również zlikwidować przejście dla pieszych (stawiając tam barierki).
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2016 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czy zamkną przejscie po remoncie kłądki? Jeśli dalej będzie tam przejście to remont jest bezsensowny i to wyrzucanie kasy w błoto, ponieważ towarzycho dalej nie będzie chodzić po kładce tylko po przejściu. Jedynie zamknięcie przejscia i postawienie tam barierek rozwiąze problem
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2016 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do kładki powinny być dodatkowe schody aby wymusić przejście przez nią
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!