sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe centra biurowe w Lublinie w strefie ekonomicznej? Obiecują kilkanaście tysięcy miejsc pracy

Dodano: 21 czerwca 2015, 19:16

U zbiegu ul. Smorawińskiego i Szeligowskiego ma powstać centrum biurowe SOUL Lublin (Fot. Materiały inwestora, Maciej Kaczanowski)
U zbiegu ul. Smorawińskiego i Szeligowskiego ma powstać centrum biurowe SOUL Lublin (Fot. Materiały inwestora, Maciej Kaczanowski)

Lubelska strefa ekonomiczna może powiększyć się o działki, należące do prywatnych deweloperów. Ci zbudują tam centra biurowe, w których zdaniem urzędników powstanie kilkanaście tysięcy miejsc pracy. Na pomysł Ratusza muszą jednak zgodzić się radni.

Na terenach włączanych do strefy powstałoby ok. 150 tys. mkw powierzchni biurowej – szacuje Mariusz Sagan, dyrektor miejskiego wydziału strategii i obsługi inwestorów. – To oznacza od 15 do 17 tys. nowych miejsc pracy. Realizacja pierwszych inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku. Wszystkie projekty powinny być zrealizowane do 2022 r.

Sukces przedsięwzięcia zależy od tego, czy działki pod planowane inwestycje zostaną włączone do strefy ekonomicznej. Obszar, na którym przedsiębiorcy korzystają ze zwolnień podatkowych od dawna nie ogranicza się do Felina. Tereny objęte strefą znajdują się np. na terenie dawnej FSC. Miasto chce teraz, by ze zwolnień podatkowych skorzystali deweloperzy. Chce włączyć ich działki do strefy. Zamysł jest prosty. Dzięki niższym podatkom, budowniczy biur będą mogli zaoferować atrakcyjne czynsze. To z kolei ma przyciągnąć najemców.

– Mamy już kilka firm gotowych wynająć po 5–7 tys. mkw – zapewnia Sagan. – Równolegle, rozmowy z potencjalnymi najemcami prowadzą również sami deweloperzy.

Do strefy mają został włączone działki u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej. Teren należy do spółki Centrum Zana, która zamierza zbudować tam centrum biurowe.

Spółka Centrum Zana chce budować biurowce na działce u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej

 

Na ratuszowej liście znalazły się również tereny przy ul. Wojciechowskiej i Skromnej, należące do lubelskich przedsiębiorców, Dariusza Piątka i Jarosława Urbana. Ten ostatni, poprzez spółkę G5 Inwestycje włada również terenem przy ul. Gęsiej 5. To kolejna propozycja na liście.

Ratusz chce włączyć do strefy także działki przy ul. Wrotkowskiej i Diamentowej, gdzie działała niegdyś przetwórnia chmielu.

Zwolnień podatkowych ma się doczekać również firma Kemea Invest, do której należą działki o zbiegu ul. Smorawińskiego i Szeligowskiego. Ma tam powstać nowoczesne centrum biurowe SOUL Lublin. Informowaliśmy o tym w styczniu. – Inwestor jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę – dodaje Sagan.

Na centrum SOUL złożą się dwa biurowce, maja mieć po siedem naziemnych kondygnacji. Każdy będzie miał ponad 9 tys. mkw powierzchni biurowej. Biurowce SOUL mają być pierwszymi w Lublinie, które spełnią tzw. standard A+. Z dotychczasowych deklaracji inwestora wynika, że kompleks będzie gotowy w 2017 r.

To czy znajdzie się w strefie zależy od radnych, którzy już podczas czerwcowej sesji mają głosować nad poszerzeniem strefy.

– Ewentualna zgoda radnych nie oznacza automatycznego przeniesienia działek do strefy – zaznacza Sagan. – Ostateczna decyzja należy do resortu gospodarki i premiera.

Z zapowiedzi urzędników wynika, że od 50 do 70 proc. nowych biur zajmą firmy informatyczne i księgowe.

SONDA
Liczba głosów: 428

Czy centra biurowe powinny zostać włączone do strefy ekonomicznej?

51.64 %
Tak
43.46 %
Nie
4.91 %
Nie mam zdania
Deb0308el
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Deb0308el
Deb0308el (11 października 2016 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super pomysł! Sama bym nie wpadła na to, żeby tak rozwiązać ten problem. Deb0308 - Dobre case:
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JARTOM ma wolne hale w SSE w całej Polsce, tak więc wejście w takie miejsca jest możliwe, przy czym jednak najpierw wymaga to wyłożenia stosownych środków. A kto rzeczywiście działający na rynku je posiada? No właśnie, to jest dopiero problem.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2015 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem sens zwolnień podatkowych dla firm, które inwestują w tworzenie nowych miejsc pracy, ale dla deweloperów? I co to oznacza w lubelskich warunkach "atrakcyjniejsze czynsze".
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2015 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brak dodatkowych wpływów do budżetu przy rosnących kosztach obsługi będzie wiązał się z podniesieniem podatków dla mieszkańców. Brawo panie Prezydencie.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2015 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poza Szwajcarią, Antylami, Kajmanami... i innymi rajami podatkowymi od przekładania papierów z miejsca na miejsce dochód narodowy się nie zwięszkszył. Co z tego, że biur będzie więcej - skoro fabryk coraz mniej? Włąśnie niedługo zaorają teren po Zakładach Tytoniowych. I co? W biurach ci ludzie znajdą pracę?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!