poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Nowe skwery w Lublinie. Będą ładowarki do telefonów i poidełka

Dodano: 26 marca 2017, 17:59
Autor: Dominik Smaga

Nowa zieleń, ładowarki do telefonów, siedziska i poidełka mają się pojawić w centrum Lublina. Trafią na pięć placów, które teraz wyglądają dość marnie, a w pół roku mają się zmienić w skwery do wypoczynku. W piątek Ratusz ogłosił przetarg na ich urządzenie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nowe skwerki powstaną przy Lipowej, Krakowskim Przedmieściu i Hempla. Ich wspólnym elementem mają być betonowe meble z drewnianymi siedziskami podświetlane od spodu taśmami LED. Oświetlenie ma eksponować tłoczony w betonie wzór. Na tym podobieństwa się kończą, bo każdy plac będzie mieć nieco inny charakter.

Ten, który powstanie na trójkątnym trawniku przed wejściem do cmentarza przy Lipowej i tuż obok przystanku ma umilić oczekiwanie na trolejbus lub autobus. Zamiast czekać na stojąco lub pod wiatą, będzie można spędzić czas wśród hortensji i innych kwiatów, a przy okazji skorzystać z poidełka lub podładować telefon. Będzie też betonowy słup informujący, że była tu kiedyś baszta obronna. Krawężnik alejki będzie... aluminiowy. Miasto liczy na to, że się utrzyma.

Po przeciwnej stronie ul. Lipowej powstać ma drugi skwerek. Też przy przystanku, na początku małej, bocznej uliczki, którą można dojść do biblioteki KUL przy Chopina. Placyk ozdobi 245 krzewów, 126 bylin i 768 roślin cebulkowych i pnącza. Woń roztaczać mają jaśminowce. Także tu zaprojektowano poidełko.

Trzeci ze skwerów przy Lipowej znajdzie się po tej samej stronie, nieco bliżej Okopowej. Rosnące tu dziś krzewy mają być przesadzone na os. Łęgi. Zrobią miejsce nowej roślinności: malwom, bodziszkom, jeżówkom, tawułom, czy szałwii. Wyrośnie też słup z ładowarką do urządzeń mobilnych. Wszystko ma być rozplanowane tak, by zachować istniejące ścieżki na skos.

Mały plac przy Krakowskim Przedmieściu znajdzie się na końcu ul. Krótkiej, w miejscu coraz bardziej zapomnianej budki z kurczakami z rożna. O jej obecności przypomni pomarańczowa kostka z tworzywa sztucznego. Od razu uspokajamy: chodzi o 30-kilogramowy przestrzenny mebel, a nie kostkę brukową, bo nawierzchnią będą płyty chodnikowe. Na reszcie skwerów jest planowana „nawierzchnia mineralno-żywiczna”. Przy Krótkiej staną donice z zielenią.

Ostatni skwer powstanie na trójkątnym placu u zbiegu ul. Hempla, Peowiaków i Kołłątaja, jego charakterystycznym elementem będzie poidło w postaci... metalowego roweru.

Skwery zaprojektował zespół miejskiego architekta zieleni i eksperci Rady Kultury Przestrzeni. Wykonanie powierzone będzie firmie, którą wyłoni przetarg ogłoszony w piątek przez Urząd Miasta. – Na oferty czekamy do 10 kwietnia – informuje Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego Ratusza. Firma, z którą miasto zawrze umowę, będzie mieć 150 dni na urządzenie skwerów.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mamy dobrego gospodarza, a jak ktoś woli wiochę, to nikt nie broni się przenieść ..:)
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2017 o 00:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublinowi natychmiast potrzebni są mądrzy, gospodarni włodarze, nie marnujący naszych pieniędzy !
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 07:20) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Będą ładowarki .... dobre, cha, cha, cha, a gdzie zaparkować samochód jak załatwiasz sprawy w UM w centrum Lublina? Takie bzdety jak ładowarki mogłyby być na wielopoziomowym parkingu. Dzięki IDŹ POD PRĄD (YouTube) wreszcie przed wyborami będziemy mogli poznać kandydatów do nowej Rady Masta i wybierzemy ludzi wartościowych którzy będą dbali o nasze miasto i o nas. Tyle wywalonych pieniędzy, żeby postawić kilka ładowarek do telefonu (które będą działały tydzień), przesadzić kilka drzew i alejki zrobić w innym miejscu. A parkować jak nie było gdzie to nie będzie. Obecne władze miasta NATYCHMIAST do wymiany. To zwykłe KODziarstwo. Most na Bystrzycy wbrew zdrowemu rozsądkowi i opiniom mieszkańców (30:70) tak nazwać? Nazwę mostu się zmieni szybko, a i parking wybudujemy, bo jest niezbędny. Byle do wyborów! Słuchajcie IDŹ POD PRĄD.
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublinowi potrzebny jest dobry gospodarz(prezydent), który zajmie sie potrzebnymi inwestycjami dla mieszkańcow i nie będzie marnował pieniędzy podatnikow.
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2017 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowe skwery w Lublinie. Będą ładowarki do telefonów... - a lista kolejkowa do gniazda ladowarki bedzie tez elektroniczna czy w formie zeszytu na lancuchu jak za prl ? :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!