niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Nowy projekt opieki nad kobietami w ciąży. Które szpitale mogą wziąć udział?

Dodano: 18 maja 2016, 16:46

Do 6 czerwca szpitale mogą zgłaszać się do w pilotażowym projekcie NFZ, który ma zapewnić kompleksową opiekę ciężarnym. Nad ich bezpieczeństwem – od momentu potwierdzenia ciąży do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka – ma czuwać zespół specjalistów z ginekologiem i położną na czele.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Mamy mogą zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. – Pomysł wydaje się ciekawy. Dotychczas trzeba było szukać specjalistów na własną rękę, teraz kompleksową opiekę zapewniałby szpital, co na pewno jest wygodniejsze – mówi pani Agnieszka z Lublina, która jest w drugim miesiącu ciąży. – Mam jednak nadzieję, że będzie możliwość wyboru lekarza.

Projekt ma jednak istotne ograniczenie, które wykluczy większość szpitali powiatowych. Chodzi o minimalną liczbę porodów, które odbywają się w danej placówce. Musi ich być 600 rocznie. Zdaniem NFZ to niezbędne minimum aby personel medyczny miał odpowiednie doświadczenie. Krytykują to jednak dyrektorzy szpitali.

– Nasz szpital spełnia ten warunek, ale co z innymi? To znacznie ograniczy dostępność do takiej opieki – zauważa Piotr Krawiec, dyrektor szpitala w Biłgoraju. – Nie wiemy też do końca w jaki sposób będzie to finansowane i rozliczane przez NFZ. Nie mniej jednak sam projekt jest bardzo ciekawą alternatywą. Jesteśmy zainteresowani udziałem.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 16 czerwca. Umowy ze szpitalami będą obowiązywać od 1 lipca. Placówki, które mają umowy w zakresie położnictwa i ginekologii, a nie przystąpią do projektu, będą mogły kontynuować udzielanie tych świadczeń na dotychczasowych zasadach.

Pilotaż potrwa do czerwca przyszłego roku. Potem projekt zostanie oceniony i być może rozszerzony o kolejne placówki. – Przyjrzymy się temu jak funkcjonował w poszczególnych szpitalach. Pacjentki, które będą korzystały z koordynowanej opieki, będą mogły wypełnić ankietę i podzielić się swoimi opiniami na ten temat – mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ. – Wymiernym efektem wprowadzonych zmian ma być również mniejsza liczba cięć cesarskich, a także zmniejszenie umieralności okołoporodowej.

Czytaj więcej o: NFZ zdrowie szpital Biłgoraj
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 maja 2016 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobno nawet mają zapładniać na nfz
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kobiety poradzą sobie , szpital powinien zapewnić znieczulenie każdej rodzącej
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewnijcie znieczulenie wy idioci !
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ksiądz certyfikowany w Toruniu, rada parafialna i kółko różańcowe + ktoś od Pomówień Insynuacji Spekulacji, no dobra, niech będzie pielęgniarka (ale z klauzulą sumienia). Taki zestaw.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
beda czuwali, by ciezarna nie usunela ciazy nawet jesli ma umrzec w czasie porodu. tylko czekac na wprowadzenie przymusu badania czy sie jest w ciazy i jesli tak, to ciezarne do zakonow i lezec 9 miesiecy przywiazane do lozek...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!