niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Od piątku większa Strefa Płatnego Parkowania. A białych linii nadal brakuje

Dodano: 30 czerwca 2016, 17:49
Autor: Dominik Smaga

Choć już od jutra Strefa Płatnego Parkowania ma działać według nowych zasad, to miejsca postojowe wciąż nie są wyznaczone liniami malowanymi na nawierzchni. Takich linii wymaga ministerialne rozporządzenie, ale Ratusz zapowiada, że i bez nich będzie żądać opłat od kierowców

Malowanie linii na jezdniach i chodnikach zaczęło się dopiero we wtorek, choć już w piątek oznakowaniem objętych powinno być ponad 2400 miejsc. Ministerialne rozporządzenie wyraźnie mówi, że miejsca w płatnej strefie trzeba oznakować zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. W Lublinie tych poziomych na razie nie ma i nie ma pewności, czy będą na czas.

– Choć robota nie należy do skomplikowanych, to w tym przypadku jednak łatwa nie jest. Wykonawca pracuje głownie w nocy, a wtedy miejsca są w większości zajęte – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Oznakować udało się już ul. Jasną i Krótką, ekipy z farbą dotarły też na ul. Skłodowskiej. Tymczasem ulic w strefie jest nie kilka, a kilkadziesiąt i wszystkie powinny być oznakowane (na zdjęciu ul. Karłowicza).

– Liczymy, że wykonawca zrealizuje zadanie do piątku. Nie dopuszczamy do siebie myśli z czarnym scenariuszem – stwierdza Kieliszek. – Tak czy inaczej strefę uruchamiamy 1 lipca, czyli od tego czasu będziemy oczekiwali uiszczania opłat od kierowców. A zakładamy, że wszystko do tego czasu będzie gotowe.

Ratusz daje też do zrozumienia, że zamierza wymagać opłat nawet tam, gdzie nie będzie wymaganych linii. – Opłaty będą obowiązywały od 1 lipca na całym obszarze SPP – podkreśla Kieliszek. Choć ministerstwo już dawno wyjaśniało, że „opłatę pobiera się wtedy, gdy spełnione są warunki, tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego wyznaczone miejsce”, a takowe miejsca „wyznacza się znakami pionowymi oraz znakami poziomymi”.

Taka była odpowiedź resortu na pytanie jednego z wojewodów. Było to jeszcze za rządów koalicji PO-PSL, teraz rządzi PiS i inni są ministrowie oraz wojewodowie, ale rozporządzenie jest nadal to samo. Czym innym jest jednak przepis, a czym innym jego interpretacja przez sądy, a te nie są jednomyślne.

Ratusz powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który mówi, że „wyznaczone miejsce” należy rozumieć jako „miejsce wyznaczone do parkowania na drodze publicznej, co wcale nie oznacza, że jeżeli pojazd zostanie zaparkowany na drodze publicznej, ale w miejscu nieprzeznaczonym do parkowania, to korzystający nie ma obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie”. NSA wydał też inny wyrok mówiący, że jeśli na nawierzchni nie ma linii wyznaczającej miejsce w płatnej strefie, to za parkowanie w tym miejscu nie można naliczyć opłat.

Robert
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Robert
Robert (1 lipca 2016 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hmmmm, czegoś nie rozumiem, bywam w wielu miastach, np. Rzeszow, Katowice, Poznan i są tam strefy płatne ale o dziwo nie ma lini poziomych na ulicach 
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i dobra, jak ktoś dostanie mandat niech idzie do sądu i się odwołuje jak niema białej linii
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZDiM to samo w sobie jedno wielkie .... Chyba najbardziej niekompetentny dział urzędu miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2016 o 00:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podać nazwisko niedouczonego mecenasa z Ratusza, który wpuścil na minę ZDM i operatora strefy
Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2016 o 22:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pobieranie oplat bez wymalowanych linii to przestepstwo czy tez wykroczenie podlegajace karze
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!