Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2014 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Odpowiedzą za antysemickie plakaty. Prokuratura zarzuca udział w grupie przestępczej

Autor: Zdjęcie autora jsz
35 61 A A

Jest akt oskarżenia w sprawie mężczyzn, którzy rozwieszali w Lublinie antysemickie plakaty. Śledczy zarzucili im m.in. udział w grupie przestępczej. Wśród oskarżonych jest Krzysztof K., były pracownik Muzeum na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Całą grupę zatrzymano w styczniu. 34-letni Bartłomiej K., jego rówieśnik Łukasz P. i rok starszy Krzysztof. K. - syn emerytowanego profesora UMCS, wpadli na gorącym uczynku. Nocą rozwieszali antysemickie plakaty na przystanku przy ul. Doświadczalnej w Lublinie. Kilka godzin później policjanci zatrzymali również 51-letniego Krzysztofa K. Wówczas, pracownika Państwowego Muzeum na Majdanku. Mężczyzna zajmował się tam m.in. przygotowywaniem wystaw i wydawnictw upamiętniających Holocaust. Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia. Czterem, zatrzymanym w styczniu mężczyznom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Miała ona na celu popełnianie przestępstw polegających na stosowaniu przemocy, kierowaniu gróźb, propagowaniu faszyzmu, znieważaniu i nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych - wylicza Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Bartłomiej K., Krzysztof K. i oraz jego imiennik, były pracownik Muzeum na Majdanku usłyszeli szereg dodatkowych zarzutów. Pierwszy dotyczy wydarzeń z kwietnia ubiegłego roku. - Publicznie nawoływali do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Chodzi o rozwieszanie plakatów z wizerunkiem dyrektora Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN i jego syna - pracownika Centrum Kultury w Lublinie. Ich zdjęcia zestawiono z symbolami sierpa i młota oraz napisem "Z ojca na syna w rolach głównych …” - "LUBLIN - EUROPEJSKA STOLICA BOLSZEWIZMU”.

Cała czwórka usłyszała również zarzuty, dotyczące innych, podobnych wydarzeń. - Publicznie nawoływali do popełnienia zbrodni - dodaje Syk-Jankowska. - Rozwieszali plakaty z wezwaniem "PALIĆ! WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!”.

Na plakatach pojawił się m.in. wizerunek redaktor naczelnej Gazety Wyborczej w Lublinie, oznaczony gwiazdą Dawida. Towarzyszył mu tekst "Lublin, obudźmy martwe place!”. Pojawiły się również postacie szczurów, symbolizujące Żydów na tle kamienicy, oznaczonej gwiazdą Dawida.
- Kolejny zarzut dotyczy pomówienia Krzysztofa Żuka, prezydenta miasta o propagowanie aborcji i określone preferencje seksualne - dodaje Syk-Jankowska.

Chodzi o plakaty, które oskarżeni mieli rozwiesić na wiatach przystanków autobusowych. Na tym jednak nie koniec. Cała czwórka odpowie również za swoje "akcje”, ze stycznia tego roku. Mężczyźni rozwieszali wówczas plakaty z napisami: "Syjoniści Won z Lublina STOP”, "Aryjski Lublin Nasze Ulice Nasze Kamienice”. Pod koniec stycznia Krzysztof K. i jego kompani powiesili na przystankach kolejne afisze z hasłami "Syjoniści Won z Lublina”, "Nasze Ulice! Nasze Kamienice!”. W większości materiałów sprawcy atakowali Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka "Teatr NN”, a także historyków Dariusza Libionkę i Roberta Kuwałka.

Łukasz P. i Bartłomiej K. odpowiedzą również za zniszczenie słynnego muralu w Trawnikach. Miał on upamiętniać ofiary obozu pracy założonego tam przez hitlerowców. - Oskarżeni zamalowali fragment muralu oraz namalowali symbol państwa żydowskiego - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Zarzuty w sprawie usłyszał również 30-letni politolog, Rafał I. Miał on udostępnić samochód, w którym później Krzysztof K. i jego koledzy ruszyli na plakatowanie miasta. Na ławie oskarżonych zasiądzie również Michał W., 34-letni właściciel agencji reklamowej z Łodzi. To on miał wyprodukować banery, które pojawiły się na ulicach z początkiem stycznia.

- Krzysztof K. - były pracownik Muzeum na Majdanku i Michał W. częściowo przyznali się do zarzucanych im przestępstw - dodaje Syk-Jankowska. - Złożyli istotne dla sprawy wyjaśnienia opisując swój udział w zdarzeniach.

Pozostali nie przyznali się do winy. Zaprzeczali, by brali udział w przestępstwie.

- Kluczowe dowody w sprawie to zeznania pokrzywdzonych, wyjaśnienia 51-letniego Krzysztofa K. i Michała W. , opinie biegłych, wyniki przeszukań, analizy logowań telefonów komórkowych oraz materiały niejawne - wylicza Syk-Jankowska.

Oskarżonym grozi od 2 do 5 lat więzienia. Jeśli zostaną skazani za udział w grupie przestępczej, kara może zostać zaostrzona.

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Antyfaszystka / 14 stycznia 2015 o 12:11

Wstyd dla Muzeum że zatrudniali takiego pracownika starego skinheada który jeszcze wspomagał w rasistowskiej i antysemickim przestępstwie. Chyba lewaki z antify nie mylili się co do umieszczenia go na swojej liście faszystów który kupował za polskie pieniążki  ciuchy w niemieckim neonazistowskim Thor Steinar. (tfu!)

Avatar
Gość / 2 stycznia 2015 o 00:29

Każda nacja powinna czuć się jak u siebie w domu,ale też nie zapominać,że jest w "gościach".Jestem za każdym, ale pod warunkiem,że jest Prawdziwym Polakiem.Po uczynkach go poznacie-nigdy po deklaracji.

Problem to mają nasi gospodarze które nie przyjmują zmian, takie mentalne zacofanie 100 lat za murzynami mimo 10 lat w Unii.

Avatar
lutek / 1 stycznia 2015 o 21:21

Jak zlustrujesz pochodzenie Kaczyńskiego to co z robisz z tym fantem?

Każda nacja powinna czuć się jak u siebie w domu,ale też nie zapominać,że jest w "gościach".Jestem za każdym, ale pod warunkiem,że jest Prawdziwym Polakiem.Po uczynkach go poznacie-nigdy po deklaracji.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 20:24

Myślisz że to możliwe ? tak tylko droczysz się ze mną.

Nie wykluczone, zanim będziesz wszystkich prześwietlał i zaglądał w majtach, sprawdź co masz za kołnierzem i czy nie masz czasami trupa w szafie, bo możesz oberwać rykoszetem. B)

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:35

Sprawdź najpierw czy nie ma w twojej rodzinie takie pochodzenie.

Myślisz że to możliwe ? tak tylko droczysz się ze mną.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:27

Szczególnie i obowiązkowo w rządzie,sejm,senat,banki,spółki skarbu państwa, sądy i prokuratury !!!  a wtedy zobaczymy gdzie jesteśmy.

Sprawdź najpierw czy nie ma w twojej rodzinie takie pochodzenie.

Avatar
zibi / 1 stycznia 2015 o 19:25

Może dostaniesz arabskiego Oskara.

Tam pewnie też żyd siedzi,tylko bez jarmułki,pejsów i w przebraniu,jak u nas w ojczyżnie.

Avatar
Testoviron aka Primolevi / 1 stycznia 2015 o 19:24

Ja decyduje kto jest w Polsce antysemitom!

Avatar
Henio / 1 stycznia 2015 o 19:22

Czy nie prościej było by nakazać takie opaski na rękaw,jak dawniej bywało ?

Szczególnie i obowiązkowo w rządzie,sejm,senat,banki,spółki skarbu państwa, sądy i prokuratury !!!  a wtedy zobaczymy gdzie jesteśmy.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:21

Są Qurwa wszędzie !!!  jak motocykle .

Hells Angels?

Avatar
Antyfaszystka / 14 stycznia 2015 o 12:11

Wstyd dla Muzeum że zatrudniali takiego pracownika starego skinheada który jeszcze wspomagał w rasistowskiej i antysemickim przestępstwie. Chyba lewaki z antify nie mylili się co do umieszczenia go na swojej liście faszystów który kupował za polskie pieniążki  ciuchy w niemieckim neonazistowskim Thor Steinar. (tfu!)

Avatar
Gość / 2 stycznia 2015 o 00:29

Każda nacja powinna czuć się jak u siebie w domu,ale też nie zapominać,że jest w "gościach".Jestem za każdym, ale pod warunkiem,że jest Prawdziwym Polakiem.Po uczynkach go poznacie-nigdy po deklaracji.

Problem to mają nasi gospodarze które nie przyjmują zmian, takie mentalne zacofanie 100 lat za murzynami mimo 10 lat w Unii.

Avatar
lutek / 1 stycznia 2015 o 21:21

Jak zlustrujesz pochodzenie Kaczyńskiego to co z robisz z tym fantem?

Każda nacja powinna czuć się jak u siebie w domu,ale też nie zapominać,że jest w "gościach".Jestem za każdym, ale pod warunkiem,że jest Prawdziwym Polakiem.Po uczynkach go poznacie-nigdy po deklaracji.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 20:24

Myślisz że to możliwe ? tak tylko droczysz się ze mną.

Nie wykluczone, zanim będziesz wszystkich prześwietlał i zaglądał w majtach, sprawdź co masz za kołnierzem i czy nie masz czasami trupa w szafie, bo możesz oberwać rykoszetem. B)

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:35

Sprawdź najpierw czy nie ma w twojej rodzinie takie pochodzenie.

Myślisz że to możliwe ? tak tylko droczysz się ze mną.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:27

Szczególnie i obowiązkowo w rządzie,sejm,senat,banki,spółki skarbu państwa, sądy i prokuratury !!!  a wtedy zobaczymy gdzie jesteśmy.

Sprawdź najpierw czy nie ma w twojej rodzinie takie pochodzenie.

Avatar
zibi / 1 stycznia 2015 o 19:25

Może dostaniesz arabskiego Oskara.

Tam pewnie też żyd siedzi,tylko bez jarmułki,pejsów i w przebraniu,jak u nas w ojczyżnie.

Avatar
Testoviron aka Primolevi / 1 stycznia 2015 o 19:24

Ja decyduje kto jest w Polsce antysemitom!

Avatar
Henio / 1 stycznia 2015 o 19:22

Czy nie prościej było by nakazać takie opaski na rękaw,jak dawniej bywało ?

Szczególnie i obowiązkowo w rządzie,sejm,senat,banki,spółki skarbu państwa, sądy i prokuratury !!!  a wtedy zobaczymy gdzie jesteśmy.

Avatar
Gość / 1 stycznia 2015 o 19:21

Są Qurwa wszędzie !!!  jak motocykle .

Hells Angels?

Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 169 19

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 12 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 21 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 45

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 26 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!