Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2014 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Odpowiedzą za antysemickie plakaty. Prokuratura zarzuca udział w grupie przestępczej

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 61 A A

Jest akt oskarżenia w sprawie mężczyzn, którzy rozwieszali w Lublinie antysemickie plakaty. Śledczy zarzucili im m.in. udział w grupie przestępczej. Wśród oskarżonych jest Krzysztof K., były pracownik Muzeum na Majdanku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Całą grupę zatrzymano w styczniu. 34-letni Bartłomiej K., jego rówieśnik Łukasz P. i rok starszy Krzysztof. K. - syn emerytowanego profesora UMCS, wpadli na gorącym uczynku. Nocą rozwieszali antysemickie plakaty na przystanku przy ul. Doświadczalnej w Lublinie. Kilka godzin później policjanci zatrzymali również 51-letniego Krzysztofa K. Wówczas, pracownika Państwowego Muzeum na Majdanku. Mężczyzna zajmował się tam m.in. przygotowywaniem wystaw i wydawnictw upamiętniających Holocaust. Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił właśnie akt oskarżenia. Czterem, zatrzymanym w styczniu mężczyznom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Miała ona na celu popełnianie przestępstw polegających na stosowaniu przemocy, kierowaniu gróźb, propagowaniu faszyzmu, znieważaniu i nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i wyznaniowych - wylicza Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Bartłomiej K., Krzysztof K. i oraz jego imiennik, były pracownik Muzeum na Majdanku usłyszeli szereg dodatkowych zarzutów. Pierwszy dotyczy wydarzeń z kwietnia ubiegłego roku. - Publicznie nawoływali do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Chodzi o rozwieszanie plakatów z wizerunkiem dyrektora Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN i jego syna - pracownika Centrum Kultury w Lublinie. Ich zdjęcia zestawiono z symbolami sierpa i młota oraz napisem "Z ojca na syna w rolach głównych …” - "LUBLIN - EUROPEJSKA STOLICA BOLSZEWIZMU”.

Cała czwórka usłyszała również zarzuty, dotyczące innych, podobnych wydarzeń. - Publicznie nawoływali do popełnienia zbrodni - dodaje Syk-Jankowska. - Rozwieszali plakaty z wezwaniem "PALIĆ! WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!”.

Na plakatach pojawił się m.in. wizerunek redaktor naczelnej Gazety Wyborczej w Lublinie, oznaczony gwiazdą Dawida. Towarzyszył mu tekst "Lublin, obudźmy martwe place!”. Pojawiły się również postacie szczurów, symbolizujące Żydów na tle kamienicy, oznaczonej gwiazdą Dawida.
- Kolejny zarzut dotyczy pomówienia Krzysztofa Żuka, prezydenta miasta o propagowanie aborcji i określone preferencje seksualne - dodaje Syk-Jankowska.

Chodzi o plakaty, które oskarżeni mieli rozwiesić na wiatach przystanków autobusowych. Na tym jednak nie koniec. Cała czwórka odpowie również za swoje "akcje”, ze stycznia tego roku. Mężczyźni rozwieszali wówczas plakaty z napisami: "Syjoniści Won z Lublina STOP”, "Aryjski Lublin Nasze Ulice Nasze Kamienice”. Pod koniec stycznia Krzysztof K. i jego kompani powiesili na przystankach kolejne afisze z hasłami "Syjoniści Won z Lublina”, "Nasze Ulice! Nasze Kamienice!”. W większości materiałów sprawcy atakowali Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka "Teatr NN”, a także historyków Dariusza Libionkę i Roberta Kuwałka.

Łukasz P. i Bartłomiej K. odpowiedzą również za zniszczenie słynnego muralu w Trawnikach. Miał on upamiętniać ofiary obozu pracy założonego tam przez hitlerowców. - Oskarżeni zamalowali fragment muralu oraz namalowali symbol państwa żydowskiego - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Zarzuty w sprawie usłyszał również 30-letni politolog, Rafał I. Miał on udostępnić samochód, w którym później Krzysztof K. i jego koledzy ruszyli na plakatowanie miasta. Na ławie oskarżonych zasiądzie również Michał W., 34-letni właściciel agencji reklamowej z Łodzi. To on miał wyprodukować banery, które pojawiły się na ulicach z początkiem stycznia.

- Krzysztof K. - były pracownik Muzeum na Majdanku i Michał W. częściowo przyznali się do zarzucanych im przestępstw - dodaje Syk-Jankowska. - Złożyli istotne dla sprawy wyjaśnienia opisując swój udział w zdarzeniach.

Pozostali nie przyznali się do winy. Zaprzeczali, by brali udział w przestępstwie.

- Kluczowe dowody w sprawie to zeznania pokrzywdzonych, wyjaśnienia 51-letniego Krzysztofa K. i Michała W. , opinie biegłych, wyniki przeszukań, analizy logowań telefonów komórkowych oraz materiały niejawne - wylicza Syk-Jankowska.

Oskarżonym grozi od 2 do 5 lat więzienia. Jeśli zostaną skazani za udział w grupie przestępczej, kara może zostać zaostrzona.

Pozostałe informacje

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty