wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pierwsza sesja Rady Miasta. Kowalczyk przewodniczącym, Komorski zastępcą Żuka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2014, 09:43
Autor: Dominik Smaga

W Ratuszu rozpoczęła się pierwsza sesja VII kadencji Rady Miasta. Wszyscy 31 radni złożyli ślubowanie, zaprzysiężony został również prezydent Lublina.

Godz. 12:52

W Komisji Inwentaryzacyjnej zasiądą: Jan Madejek (PO), Piotr Dreher (PO), Zbigniew Jurkowski (PO), Bartosz Margul (PO), Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (PO), Mateusz Zaczyński (PO), Mieczysław Ryba (PiS), Marek Wójtowicz (PiS), Zbigniew Gawryszczak (PiS). Pracami komisji będzie kierować Jan Madejek.

Godz. 12:38

Rada Miasta wybrała skład Komisji Rewizyjnej. Zasiądą w niej: Jan Madejek (PO), Piotr Dreher (PO), Zbigniew Jurkowski (PO), Małgorzata Suchanowska (PiS), Zdzisław Drozd (PiS), Ryszard Prus (PiS) i Mariusz Banach (Wspólny Lublin). Na przewodniczącego komisji wybrano Zdzisława Drozda pełniącego tę funkcję również w poprzedniej kadencji.

Godz. 12:19

Sylwester Tułajew (PiS) poinformował o zawiązaniu się w Radzie Miasta klubu radnych PiS i poinformował, że jest jego przewodniczącym. Wojciech Krakowski oznajmił utworzenie klubu radnych PO, którego jest przewodniczącym.

Godz. 12:18

Rada Miasta rozszerzyła porządek obrad o ustalenie składów komisji i wybór ich przewodniczących. Wnioskował o to przewodniczący rady, Piotr Kowalczyk. Również na jego wniosek Rada Miasta ma dzisiaj ustalić wynagrodzenie prezydenta Lublina.

Godz. 12:08

Znamy już nazwiska wiceprzewodniczących Rady Miasta. Niespodzianki nie było, każdy z kandydatów został wybrany na to stanowisko. Najwięcej, bo 26 głosów uzyskał Mieczysław Ryba (PiS), Marta Wcisło (PO) zdobyła 22 głosy zaś Jarosław Pakuła (PO) 21 głosów.

Godz. 11:23

- Ta kadencja jest dla mnie zupełnie wyjątkowa. To wyjątkowy dzień dla człowieka, który wierzył, że można, mimo że było sporo osób wątpiących - mówił Kowalczyk dziękując za wybór. Zaapelował do wszystkich radnych o współpracę. - Na tej sali nie ma szyldu partyjnego. Chciałbym, żebyśmy w naszych decyzjach kierowali się tylko lubelską racją stanu - powiedział nowy przewodniczący. - Bardzo proszę wszystkich mieszkańców miasta: wspierajmy radę w podejmowaniu decyzji. Nikt tu na sali, a jest nas 31, nie ma absolutnej władzy nad wszechwiedzą, wszyscy możemy się mylić.

- Podaję wszystkim ręce, pełnię funkcję służebną wobec całej rady - powiedział Kowalczyk i podszedł do każdego z radnych podając mu rękę.

- To jest dobry wybór dla Lublina - komentował prezydent Żuk. - W naszej pracy jest ważna symboli, a ta symbolika to prezydent, który składa deklarację współpracy ponad podziałami politycznymi i przewodniczący, który również takie wsparcie prezydentowi zapewnia dobrze kierując pracami rady.

Prezydent zaapelował do radnych PO i Wspólnego Lublina, by wybierając wiceprzewodniczących poparli jednego kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Wybór wiceprzewodniczących powinien się odbyć w ciągu najbliższych minut. Platforma Obywatelska zgłosiła kandydatury Marty Wcisło (PO) i Jarosława Pakuły (PO), PiS zgłosiło członka swojego klubu, Mieczysława Rybę, zaś Wspólny Lublin nie zgłosił kandydata.

Godz. 11:05

Piotr Kowalczyk został nowym przewodniczącym Rady Miasta. W głosowaniu tajnym poparło go 16 radnych. Na to stanowisko zgłosili go radni Wspólnego Lublina. Na Sylwestra Tułajewa zgłoszonego przez PiS głosowało 15 radnych. Platforma Obywatelska nie zgłosiła żadnego kandydata.

Kowalczyk był przewodniczącym rady minionej kadencji. Prezydent Krzysztof Żuk proponował mu stanowisko zastępcy prezydenta, ale obaj ustalili, że lepiej, by Kowalczyk przewodniczył radzie.

W radzie większość 16 głosów ma koalicja Platformy Obywatelskiej (13 radnych) i Wspólnego Lublina (3 radnych), zaledwie o jeden mniej mandat ma PiS.

Godz. 9:45

Nowym zastępcą prezydenta Lublina zostanie od 1 stycznia Krzysztof Komorski, szef jego kampanii wyborczej i zastępca dyrektora kancelarii prezydenta. Komorski zajmie miejsce Katarzyny Mieczkowskiej-Czerniak, odchodzącej na stanowisko dyrektora Muzeum Lubelskiego.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt praca z takim przełożonym jak Krzysztof Żuk - mówi Krzysztof Komorski. - A przejmowanie departamentu po takiej poprzedniczce, jak Katarzyna Mieczkowska-Czerniak jest wyzwaniem, bo poprzeczka jest wysoko postawiona.

- Chciałbym podziękować wyborcom za zaufanie, podziękować państwu radnym za współpracę w minionej kadencji. Tę współpracę będziemy realizować tworząc program rozwoju naszego miasta w nowej kadencji - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Mieszkańcom obiecał, że "Ratusz jest i będzie otwarty dla nich wszystkich”.

W rozmowie z nami Żuk zapowiedział, że na razie na stanowiskach zastępców pozostaną: Grzegorz Siemiński i Monika Lipińska, która pozostanie na tej funkcji na resztę kadencji. - Pan Siemiński będzie pełnić funkcję do czasu powołania jego następcy - zapowiada Żuk.

Rada przystąpiła do wyboru przewodniczącego Rady Miasta. Odbędzie się to w głosowaniu tajnym. Klub PiS zgłosił na to stanowisko Sylwestra Tułajewa, radni Wspólnego Lublina zaproponowali na to stanowisko Piotra Kowalczyka, zaś radni PO nie zgłosili nikogo.
  Edytuj ten wpis
ja
TU
ib
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (28 listopada 2014 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na szczęście przewodniczącym został Kowalczyk, i dobrze bo dobrze rządził RM przez ost 4 lata

Rozwiń
TU
TU (28 listopada 2014 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale się będzie działo niech ktoś z radnych się wyłamie i da na przewodniczącego Tułajewa. Inaczej będzie strasznie. Zobaczcie co się dzieje to jedna wielka klika.

Rozwiń
ib
ib (28 listopada 2014 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ehhhh głupiutka tyś, rządy Pruszkowskiego to była prawdziwa katastrofa dla Lublina, za to Żuk stawia miasto na nogi

Pani Wando czas wrócić do średniowiecza, wtedy nie budowano pod oknami,

Rozwiń
trol
trol (28 listopada 2014 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cóż to za forum gdzie jedna osoba zmieniając tylko swoje imię kopiuje napisany przez siebie tekst? Zresztą poziom wyznacza treść artykułu pisana jakby po żydowsku bo na opak. Najpierw są informacje "z ostatniej chwili" by czytając tekst dojść do tego co było rano. To jakby cofać akcję

Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2014 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To miasto odzyska swoją tożsamość, gdy do władzy wróci Pan Pruszkowski i będzie rządzić razem z Panem Tułajewem. Obecna władza stacza Lublin w niebyt. Rozkopuje, niszczy miasto, nie liczy się z ludźmi. My potrzebujemy spokoju a nie jątrzenia i budowania ulic ludziom pod oknami. Czas zmian zbliża się niechybnie.  

ehhhh głupiutka tyś, rządy Pruszkowskiego to była prawdziwa katastrofa dla Lublina, za to Żuk stawia miasto na nogi

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!