sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

PiS kłóci się z PO-PSL o fundusz i pieniądze

Dodano: 23 czerwca 2017, 08:05
Autor: toma

Mimo sprzeciwu radnych PiS projekt został przegłosowany
Mimo sprzeciwu radnych PiS projekt został przegłosowany (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Radni sejmiku województwa głosami koalicji PO-PSL przyjęli zmiany w statucie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Mają one na celu sparaliżowanie prac tej jednostki – twierdzą radni PiS i liczą na interwencję wojewody.

Fundusze w skali całego kraju dysponują kwotą ok. 6 mld zł rocznie. Te pieniądze są dzielone m.in. na wymianę starych pieców węglowych, montaż paneli słonecznych i dotacje dla ochotniczych straży pożarnych. Jednostki od lat podległe są samorządom wojewódzkim, ale wkrótce przejdą pod nadzór ministra środowiska.

Na wczorajszej sesji sejmiku pojawił się projekt uchwały dotyczący zmian w statucie lubelskiego WFOŚ. Najwięcej kontrowersji wywołał zapis mówiący, że w istotnych kwestiach, jak m.in. wybór członków zarządu, decyzje muszą być podejmowane jednogłośnie przez całą radę nadzorczą. Sęk w tym, że po przejęciu funduszy przez PiS w radzie będą cztery osoby mianowane przez ministra i jedna wskazana przez samorząd (wczoraj wybrany na to stanowisko został radny Adam Rychliczek z PSL). W praktyce oznacza to, że jeden głos może uniemożliwić podjęcie decyzji o wyborze nowych władz funduszu.

– Do tej pory sądziłem, że są granice absurdu, ale okazuje się, że ich nie ma – komentował ten pomysł Andrzej Pruszkowski z PiS. – Jeśli to przegłosujemy, to gwarantuję, że zarząd nie będzie funkcjonować normalnie. Zawsze jeden członek rady może powiedzieć „nie, bo nie” – wtórował mu jego klubowy kolega Andrzej Olborski.

– W proporcjach 4:1 siła głosu przedstawiciela samorządu mogłaby nie mieć znaczenia. Może nie jest to do końca komfortowe, ale stoimy na stanowisku, żeby decyzje były na tyle wynegocjowane, by miały moc prawną – odparł wicemarszałek Grzegorz Kapusta z PSL.

Mimo sprzeciwu radnych PiS projekt został przegłosowany. – Brzmienie statutu niewątpliwie ma na celu sparaliżowanie prac funduszu. To zorganizowana akcja polityczna. Poprosimy prawników wojewody, który jest organem nadzorczym, żeby przeanalizowali te zmiany. Jeśli będą podstawy, żeby uchylić te uchwałę, z pewnością będzie to korzystne dla dalszego funkcjonowania funduszu – zapowiedział radny PiS Marek Wojciechowski.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 lipca 2017 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli mówimy o absurdach to to co wyczynia sekta pislam i mafia kaczo-rydzokowa z Polską jest nie pojęte dla całego cywilizowanego świata ! Czy ten nadęty pruszon z gnojkiem wojciechoskim to rozumieją ! A jedna sekta pislam dalej niszczy Polskę a tow. rydzok największy grabieżca w tysiąc letniej historii Polski dalej obłudnie ziejąc nienawiścią do Polski i Polaków chce dalej grabić ! Pamiętajcie wszystko zostanie rozliczone i jest zapisane. Kara nie minie nikogo z grabieżców od guru sekty po rydzoka ! Więzienia się zapełnią a reszta sekty z mafią - MUSI - być pozbawiona jakiejkolwiek pracy na stanowiskach do końca życia ! Pytanie wedle jakiego prawa - ano sekta pislam nam wskazała i my tylko powielimy ich brednie i bełkot.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i Ryzyk będzie mógł się oblizać bo z Lublina żadna KASA do miasta Kopernika nie wypłynie.
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak schetiono ZUKowi uchodzcow sprowadzi. Czy wyborcy Po podali juz swoje adresy do relokacji ?
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2017 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako POLAK - jestem całkowicie za relokacją. PO-słow PO,PSL i Nowoczesnej trzeba relokować z Polski do Brukselki albo Niemiec :)
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bydło pisowskie znowu mąci
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!