czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

PiS szuka nowego wojewody lubelskiego. Przejmie też władzę w sejmiku?


Grzegorz Muszyński, Krzysztof Michałkiewicz i Andrzej Pruszkowski (fot. DW)
Grzegorz Muszyński, Krzysztof Michałkiewicz i Andrzej Pruszkowski (fot. DW)

Pojawiają się pierwsze nazwiska na giełdzie kandydatów do objęcia fotela wojewody lubelskiego. W kuluarach mówi się też o podchodach polityków PiS do przejęcia władzy w sejmiku województwa z rąk koalicji PO-PSL.

– Jeśli chodzi o stanowiska to musimy poczekać na powołanie nowego rządu. Sądzę, że to będzie się działo dość szybko – mówi poseł Krzysztof Michałkiewicz, szef lubelskiego PiS.

Wśród potencjalnych kandydatur na stołek wojewody lubelskiego (obecny wojewoda Wojciech Wilk wszedł do Sejmu z listy PO) pada m.in. nazwisko właśnie Michałkiewicza.

– Chętnie zostałbym wojewodą – przyznaje przewodniczący PiS w Lublinie. – 10 lat przepracowałem w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i wiem jak on funkcjonuje. Ale z drugiej strony niepoważne byłoby gdybym zrezygnował z powierzonego mi mandatu poselskiego.

Na giełdzie pojawiają się też nazwiska dwóch radnych wojewódzkich PiS: Andrzeja Pruszkowskiego i Grzegorza Muszyńskiego.

– To będzie decyzja premiera. Jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Ale swoją aktywność publiczną do tej pory koncentrowałem wokół samorządu i jestem z niej bardzo zadowolony – podkreśla Pruszkowski, w latach 1998-2006 prezydent Lublina.

Poza tym dla Pruszkowskiego bardziej intratnym zajęciem jest sprawowanie funkcji wiceprezesa miejskiej spółki TBS „Nowy Dom” w Lublinie. Miesięcznie dostaje tam ok. 15 tys. zł. Jako wojewoda zarabiałby mniej – ok. 11 tys.

– Ja mam inny charakter. Nie wiem, czy bym się nadawał. Może za 10-15 lat, ale raczej jeszcze nie dzisiaj – mówi natomiast Grzegorz Muszyński. – Choć jeśli ktoś mi złoży taką propozycję, to na pewno się zastanowię.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie sporą przeszkodą może być to, że Muszyński nie ma legitymacji członkowskiej PiS. Z kolei Pruszkowski myśli podobno o innych stanowiskach. Chodzi o funkcję marszałka (do której był już przymierzany). Zwłaszcza, że w kuluarach mówi się o podchodach polityków PiS do przejęcia władzy w sejmiku województwa z rąk koalicji PO-PSL.

– Jest kilka wariantów. Pierwszy to proponowane przez władze partii utworzenie województw środkowopomorskiego i warszawskiego, co byłoby pretekstem do skrócenia kadencji samorządów i ogłoszenia nowych wyborów. Na szczeblu lokalnym w grę może wchodzić zmiana koalicjanta przez jedno z ugrupowań, bo rządzenie bez dobrej współpracy z administracją rządową może być trudne – mówi nam anonimowo jeden z lubelskich polityków PiS. – Możliwe jest też podbieranie pojedynczych radnych. A podchody już są. I to z obu stron – dodaje nasz rozmówca.

– Nie mogę nikogo z radnych ograniczać w kwestii przynależności do klubu. Ale uważam, że pociąg, którym jedziemy, jest ustawiony na dobrych torach i przyspiesza. Powinniśmy skupić się na rozwoju regionu. A przyspieszone wybory mogą tylko wprowadzić zamęt – komentuje Sławomir Sosnowski, marszałek województwa (PSL).

SONDA
Liczba głosów: 1070

Kto powinien zostać nowym wojewodą lubelskim?

8.5 %
Krzysztof Michałkiewicz
9.81 %
Andrzej Pruszkowski
13.18 %
Grzegorz Muszyński
68.5 %
Ktoś inny
Gość
Gość
Gość
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 listopada 2015 o 19:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WOJCIECH ŻUKOWSKI
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewodą powinien zostać dr Paweł Janulewicz - niedość, że ma odpowiednie wykształcenie, to nie jest związany z żadną partią.
Rozwiń
Gość
Gość (6 listopada 2015 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko MAREK WOJCIECHOWSKI to dobry kandydat to władz wojewódzkich, ktoś musi zauważyć jego społeczną aktywność i mimo młodego wieku doświadczony samorządowiec, zrobił świetny wynik w wyborach startując z 21 miejsca awansował na 7 .Reszta zawdzięcza awans do sejmu tylko dzięki numerkom pierwszym na liściach PIS-gdyby nie to ludzie głosowali by na człowieka, a nie na cyfrę.
Rozwiń
Gość
Gość (30 października 2015 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pan wojciechowski zbigniew mógłby być wojewodą a z wielka radością dla ludzi lubelskiego byłoby gdyby wreszcie te miernoty polegli i trzeba zrobiĆ wszystko by jakiś poziom merytoryczny był na urzędach publicznych bo to my podatnicy je utrzymujemy A KOLESIE Z PSL ZERO CZYLI NIC POZIOMU , WIĘC SIO DO DOMU!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2015 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam że powinna nastąpić zmiana pokoleniowa. Głosowałam na M. Wojciechowskiego, który uzyskał dobry wynik jak na odległe miejsce na liście. Radny Wojciechowski z PIS powinien zostać wojewodą lubelskim. Broń Boże nie Pruszkowski.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!