piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Po receptę bez badania, leki przepiszą pielęgniarki. Będą krótsze kolejki?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2014, 13:45

Od stycznia pacjent będzie mógł dostać receptę bez wizyty w przychodni. A w 2016 r. uprawnienia do przepisywania niektórych leków dostaną też pielęgniarki. Ma to skrócić kolejki w przychodniach.

- Pomysł nie jest zły, ale w praktyce może się okazać, że pacjenci bazując na nowych przepisach będą starali się wpłynąć na lekarza - komentuje Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. - Zmiana dotyczy także sposobu odbierania recept. Pacjent nie musi tego robić osobiście, może kogoś upoważnić. Za każdym razem będzie musiał wystawiać pisemne oświadczenie, co dla lekarza oznacza jeszcze większą biurokrację - dodaje.

Już teraz lekarz może wypisać receptę na rok, a nie jak do tej pory - tylko na 3 miesiące. Zwiększyła się także ilość leku, jaką można przepisać na jednej recepcie (maksymalnie na 4 miesiące stosowania).

- Trzeba jednak pamiętać, że lekarz nie ma takiego obowiązku - podkreśla Dobrzańska-Pielichowska. - Lekarze słusznie mają obawy przed wypisywaniem recept na tak długi okres. Ja osobiście też nie zamierzam tego robić.

W 2016 r. uprawnienia do wypisywania recept zyskają też pielęgniarki. Te z tytułem magistra będą miały prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty. Z kolei pielęgniarki z tytułem licencjata będą mogły, na zlecenie lekarza, wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia.

W obu przypadkach warunkiem będzie ukończenie specjalistycznego kursu. Wykaz leków, które będą mogły przepisywać pielęgniarki, określi minister zdrowia.
  Edytuj ten wpis
FB
czytelnik
znachor
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

FB
FB (26 listopada 2014 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoda tylko, że pielęgniarki będą odwalać całą robotę za lekarzy a zarobki na pewno im nie wzrosną! Za to przychodnia dostanie więcej kasy na pacjenta bo przecież recepta=wizyta.. a kolejki i tak będą, tu chodzi wyłącznie o pieniądze.

Po pierwsze, to niektórym pielęgniarkom w przychodniach przyda się trochę ruchu i przy okazji potrenują sobie umysł. Jak dotąd brały pieniądze głównie za wyciąganie kart z szuflad i jedzenie za ladą sałatek i czekolad. 

Po drugie,przychodnie rodzinne nie mają płacone za wizyty tylko na każdego pacjenta, który wpisał się do poradni. Miesięcznie jest to kwota 8 złotych, obojętnie czy pacjent przyjdzie i np: weźmie skierowanie na badania za 50zł czy nie.Jest to tzw. stawka kapitacyjna.

Tak więc im więcej pacjentów przychodzi do przychodni, tym przychodnia jest bardziej stratna.

Inaczej jest w poradniach specjalistycznych -tam płaci się od wizyty.

Po trzecie, dla lekarzy to lepiej (bezpieczniej) z tego względu,że z własnej kieszeni odpowiada za nienależną refundację ten kto podbija się pod receptą a nie pacjent,który te lekarstwa spożywa i często wymusza "zniżkę" (chora sytuacja ale niestety tak jest). Także od 2016r. kary w tysiącach złotych (za to,że pacjent nie doniósł zaświadczenia od specjalisty) NFZ nie będzie nakładał tylko na lekarzy,ale również na pielęgniarki.

Rozwiń
czytelnik
czytelnik (26 listopada 2014 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powaliło ten NFZ i ministerstwo bez zdrowia chyba już do końca a może niech jeszcze pielęgniarki zaczną operować itd. Bez jaj za co lekarze biorą pieniądze.
Rozwiń
znachor
znachor (26 listopada 2014 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech dochtory nie robia tak jak PiS -wszystko na nie!W normalnych krajach tak się wypisuje i wszystko jest OK.

Rozwiń
baśka
baśka (26 listopada 2014 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoda tylko, że pielęgniarki będą odwalać całą robotę za lekarzy a zarobki na pewno im nie wzrosną! Za to przychodnia dostanie więcej kasy na pacjenta bo przecież recepta=wizyta.. a kolejki i tak będą, tu chodzi wyłącznie o pieniądze.

Rozwiń
Zrozpaczony :)
Zrozpaczony :) (26 listopada 2014 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Och nie! Cóż poczną te biedne zastępy babć czekających od 6 rano pod gabinetami "tylko na chwilę po receptę"? Komu one teraz będą opowiadały historię swojego życia, swoich dzieci, wnuków, sąsiadek jak zabraknie im tej jednej - jakże cennej 60 minutowej codziennej wizyty u lekarza?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!