niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Pociągiem z Lublina do Warszawy. "Ani razu nie dojechałem punktualnie"

Dodano: 14 lipca 2017, 10:08
Autor: Dominik Smaga

Czas, pieniądze i nerwy tracą pasażerowie jadący pociągami miedzy Lublinem a Warszawą. Mało który pociąg dojeżdża do celu punktualnie, niektóre są spóźnione o ponad godzinę. Kolej nie chce się z tego tłumaczyć, a pasażerom za opóźnienie... nie należy się nic

Problemy zaczęły się 11 czerwca, gdy wysłano na objazd pociągi jadące z Lublina do Warszawy i z powrotem. Zamiast przez Puławy i Dęblin jadą przez Lubartów, Parczew i Łuków. Podróż miała się przez to wydłużyć o 40 minut, bo tyle zapisano w rozkładzie. Ale pociągi rzadko się go trzymają.

– Ani razu nie dojechałem punktualnie. Najmniejsze spóźnienie, jakie mi się trafiło, to 30 minut, a najdłuższe to 1,5 godziny – mówi Krzysztof Raban, który z Lublina dojeżdża pociągiem do Poznania. Nie jest to jedyna taka relacja. – W ubiegłym tygodniu pociągi z Warszawy z godz. 16.10 miały opóźnienia od wtorku do piątku: 30, 60 i 50 minut – napisał do nas oburzony Czytelnik.

Sporo czasu traci się w Łukowie, gdzie następuje wymiana lokomotywy prowadzącej wagony. Powód tej operacji jest prozaiczny. Między Łukowem a Lublinem linia nie jest zelektryfikowana, więc mogą ją pokonać tylko lokomotywy spalinowe. A te nie są z kolei mile widziane na Dworcu Centralnym, więc od Łukowa do Warszawy wagony prowadzi elektrowóz. Wystarczy, że spóźni się lokomotywa ciągnąca wagony z Lublina, a nie ma kto zabrać w Łukowie wagonów z Warszawy. I na odwrót.

– Codziennie z Lublina do Warszawy wyjeżdża 7 pociągów. Ze względu na przełączanie lokomotyw, później przyjeżdża ponad połowa – stwierdza Karol Jakubowski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zarządza torami. Jakie opóźnienia są notowane na objeździe? – Średnio od 10 do 45 minut.

O dokładniejsze statystyki prosimy samego przewoźnika, spółkę PKP Intercity. Pytamy o konkretny procent opóźnionych pociągów. Rzeczniczka odpowiada nam tym samym zdaniem co zarządca torów. Co do słowa. Marta Ziemska, rzecznik PKP Intercity, zapewnia jednak, że w Łukowie spółka „wzmacnia nadzór nad sprawnym wykonywaniem manewrów”.

Pasażerowie są na przegranej pozycji. Większość z nich nie ma szans na odszkodowanie za opóźniony kurs, mimo że prawo pozwala im żądać odszkodowania wynoszącego 50 proc. ceny biletu jeśli pociąg spóźni się więcej niż dwie godziny.

– Przewoźnik ma jednak prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli jego wartość nie przekracza 4 euro (około 17 zł – red.) – informuje Tomasz Frankowski z Urzędu Transportu Kolejowego. Oznacza to, że w praktyce o odszkodowanie mogą się starać tylko ci, którzy wydali na bilet co najmniej 34 zł.

Tymczasem miejsce w drugiej klasie kosztuje mniej, bo tuż przed wprowadzeniem objazdu przewoźnik obniżył ceny.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Buzon
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 lipca 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS i jego "dobre zmiany" he,he,he
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lokomotywa spalinowa jest równie niezawodna i ekonomiczna jak elektryczna.Problemem w Polsce jest brak lokomotyw i oczywiście zakaz wjazdu lokomotyw spalinowych do dworców zabudowanych podziemnych.W Australii czy Kanadzie pociągi poruszane lokomotywami spalinowymi pokonują tysiące km.Nie trzeba dla nich budować trakcji-to olbrzymi koszt.Obecnie w Polsce jest brak taboru i bezpiecznych szlaków kolejowych.
Rozwiń
Buzon
Buzon (15 lipca 2017 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jechałę wczorajszym z Wawy 16.10-19.05. Z Centralnego wyjechał już opóźniony 16.25. W Lublinie byliśmy... uwaga... 6 godzin później! Nad morze by człowiek w tym czasie dojechał, a nie 170 km... KuWa, toż rowerem bym te dwadzieścia parę km/h średniej wyciągnął! Gorąco nie polecam takiej podróży!
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przydałyby się lokomotywy akumulatorowe
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2017 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wzmacnia nadzór nad sprawnym wykonywaniem manewrów" Niech nie rżną głupa i po prostu zapewnią odpowiednią ilość lokomotyw.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!