Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2017 r.
21:25

Powietrze już lepsze, choć normy nadal przekroczone

Autor: Zdjęcie autora (toma)
1 23 A A

Choć normy zanieczyszczenia powietrza w Lublinie wciąż są przekraczane, to jego jakość ulega poprawie. O godz. 17 stężenie pyłu PM10 w stolicy województwa wynosiło 78,7 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalna norma średniodobowa to 50 mikrogramów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Patrząc na dane z wykresów wygląda na to, że w ostatniej dobie nie zostanie ona przekroczona. Na pewno nie dojdzie u nas do sytuacji smogowych, jak w Warszawie czy Łodzi – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak dodaje, cały czas warto monitorować stan powietrza, ale w tej chwili nie ma podstaw do tego, aby odradzać wychodzenie z domu, jak miało to miejsce w kilku polskich miastach. – Spacery są zalecane – przyznaje Iwaniuk.

Poziom zanieczyszczeń można sprawdzać na stronie powietrze.gios.gov.pl.

Czytaj więcej o:

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 16:17
no tak, kolejna przyczyna to niedostosowanie instalacji oraz brak wiedzy jak korzystać z pieców. bo na gaz i prąd to wiadomo, stać tylko najbogatszych, o to nikt nie ma pretensji. węglem też można jednak palić mniej szkodliwie, jak widać.
Avatar
mieszkaniec / 10 stycznia 2017 o 15:52
Smog jest wszedzie i w Lublinie .Wiele domostw ma dwa ogrzewania !ale korzystają z węgla, drewna .Mało kto pali gazem ,ja sam palę węglem ,wpierw paliłem gazem .Rachunki były duże,gaz praktycznie nie jest taki drogi tylko te opłaty i vat .Nieraz wychodzi do zapłaty za sam gaz 600 zł,ale wszystkie opłaty i rachunek to 1180 .Za węgiel zapłacę 1900 złotych i drzewo 250 zł cały sezon grzewczy od września do maja i w domu mam 24℃ gdzie z gazu miałem tylko 20 ℃ i za sezon grzewczy zapłaciłem 4500 zł .Nie palę śmieci ,ale jak się zaczyna palić węgiel to wtedy idzie dym ciemny ,zaczęliśmy praktykować i palić od góry i wtedy dym jest jaśniejszy i mniej węgla idzie ten węgiel lepiej się w piecu spala .Piec mam normalny że mogę palić i z góry i dołu .Teraz jak były te mrozy to trochę więcej poszło ale w domu było 24,5 ℃,a tak spalam jakieś niecałe 20 kg węgla na dobę .Obserwujemy jak palą sąsiedzi to dym idzie jak z krematorium ,u nas lekki dymek .Często jak palą sąsiedzi ten dym jest zracy ,ale wiem że śmieci nie palą .
Smog jest wszedzie i w Lublinie .Wiele domostw ma dwa ogrzewania !ale korzystają z węgla, drewna .Mało kto pali gazem ,ja sam palę węglem ,wpierw paliłem gazem .Rachunki były duże,gaz praktycznie nie jest taki drogi tylko te opłaty i vat .Nieraz wychodzi do zapłaty za sam gaz 600 zł,ale wszystkie opłaty i rachunek to 1180 .Za węgiel zapłacę 1900 złotych i drzewo 250 zł cały sezon grzewczy od września do maja i w domu mam 24℃ gdzie z gazu miałem tylko 20 ℃ i za sezon grzewczy zapłaciłem 4500 zł .Nie palę śmieci ,ale jak się zaczyna palić wę... rozwiń
Avatar
Jagoda / 10 stycznia 2017 o 14:53
Może dobrze by było gdyby ktoś z Redakcji sam zobaczył w intermecie jakie są prawdziwe wskazania zanieczyszczenia powietrza i będą one wówczas wiarygodne
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:44
co więcej, trolle w komentarzach zwalają wszystko na komunikację, a wystarczy na stronie prezentującej odczyty AQI spojrzeć na wykres historyczny dla poszczególnych miesięcy i widać jak na dłoni - co i kiedy smrodzi i brudzi! palacze śmieciem w kotłach c.o.!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:42
wtorek, 10.01.17 r aqi dla pm2.5 z godziny 13:00 - po krótkiej porannej poprawie - wynosi 166! faktycznie, poprawa! ***aqicn.org/city/poland/lublin/lublin-ul.obywatelska/pl/
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:42
Wtorek, 10.02.17 r AQI dla PM2.5 z godziny 13:00 - po krótkiej porannej poprawie - wynosi 166! Faktycznie, poprawa!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:29
Arkadiusz Iwaniuk, weź ty swoje bachory a najlepiej całą bliską i dalszą rodzinę i pokaż nam wszystkim jak się spaceruje w takim smrodzie jaki jest dziś, jaki był wczoraj wieczorem. Wróciłem wieczorem z pracy (w biurze) kilkaset kroków z autobusu do domu wystarczyło by cała kurtka śmierdziała jak wędzona. Ktoś tu nie do końca wie co mówi.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:24
dokładnie! perfidne kłamstwa, w dodatku łatwe do weryfikacji! a co do zdrowia - wczoraj pierwszy raz oddychało mi się na dworze AŻ TAK źle. I nie wynikało to z autosugestii, bo wskaźniki sprawdziłem dopiero dzisiaj, po przeczytaniu tego "artykułu". Aż starałem się zatykać nos i usta stojąc na przystanku i naprawdę jak anjszybciej chciałem sie znaleźć w domu. O tym, że cały śmierdziałem dymem - co akurat w Lublinie jest normą - nie wspomnę A wszystko, jak mówią eksperci, przez palenie śmieciami oraz zbyt niska temperaturę spalania w starych instalacjach niedostosowanych do nowych kotłów, przez co powstają sadze i zanieczyszczenia! Tymczasem miasto, zamiast promować wysoką zabudowę wielorodzinną z wykorzystaniem ciepła z sieci miejskiej, przewiduje kolejne tereny po smrodzące "wille"...
dokładnie! perfidne kłamstwa, w dodatku łatwe do weryfikacji! a co do zdrowia - wczoraj pierwszy raz oddychało mi się na dworze AŻ TAK źle. I nie wynikało to z autosugestii, bo wskaźniki sprawdziłem dopiero dzisiaj, po przeczytaniu tego "artykułu". Aż starałem się zatykać nos i usta stojąc na przystanku i naprawdę jak anjszybciej chciałem sie znaleźć w domu. O tym, że cały śmierdziałem dymem - co akurat w Lublinie jest normą - nie wspomnę A wszystko, jak mówią eksperci, przez palenie śmieciami oraz zbyt niska temperaturę spalania... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:11
co to za dezinformacja...najgorszy jest pył pm 2,5 a z tym jest nadal bardzo źle, bo licznik dobił do 161. czyli niewiele lepiej niż (porównując z czujnikami) w krakowie. dane mówią jednoznacznie, że powodem takiej sytuacji jest palenie marnej jakości opałem. opis jest jak poniżej: 151-200 unhealthy everyone may begin to experience health effects; members of sensitive groups may experience more serious health effects active children and adults, and people with respiratory disease, such as asthma, should avoid prolonged outdoor exertion; everyone else, especially children, should limit prolonged outdoor exertion (***aqicn.org/scale/) na spacer ok, ale w masce.
co to za dezinformacja...najgorszy jest pył pm 2,5 a z tym jest nadal bardzo źle, bo licznik dobił do 161. czyli niewiele lepiej niż (porównując z czujnikami) w krakowie. dane mówią jednoznacznie, że powodem takiej sytuacji jest palenie marnej jakości opałem. opis jest jak poniżej: 151-200 unhealthy everyone may begin to experience health effects; members of sensitive groups may experience more serious health effects active children and adults, and people with respiratory disease, such as asthma, should avoid prolonged outdoor exertion... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:02
przeczytajcie więcej o smogu i jak to w polsce zawyżono normy i są dużo wyższe od tych w ue. ukrywa się więc w ten sposób zagrożenie: ***fakty.interia.pl/polska/news-alert-smogowy-w-polsce-w-wielu-miastach-zly-stan-powietrza,nid,2334380 nie wiem skąd ten pan iwaniuk pobiera dane i uważa że jest dobre powietrze, jeśli o godz. 21 było 212 mikrogramów pyłu pm2,5 i czuło się smród nawet na czechowie. jak można namawiać jeszcze do spacerów w takim powietrzu?
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 16:17
no tak, kolejna przyczyna to niedostosowanie instalacji oraz brak wiedzy jak korzystać z pieców. bo na gaz i prąd to wiadomo, stać tylko najbogatszych, o to nikt nie ma pretensji. węglem też można jednak palić mniej szkodliwie, jak widać.
Avatar
mieszkaniec / 10 stycznia 2017 o 15:52
Smog jest wszedzie i w Lublinie .Wiele domostw ma dwa ogrzewania !ale korzystają z węgla, drewna .Mało kto pali gazem ,ja sam palę węglem ,wpierw paliłem gazem .Rachunki były duże,gaz praktycznie nie jest taki drogi tylko te opłaty i vat .Nieraz wychodzi do zapłaty za sam gaz 600 zł,ale wszystkie opłaty i rachunek to 1180 .Za węgiel zapłacę 1900 złotych i drzewo 250 zł cały sezon grzewczy od września do maja i w domu mam 24℃ gdzie z gazu miałem tylko 20 ℃ i za sezon grzewczy zapłaciłem 4500 zł .Nie palę śmieci ,ale jak się zaczyna palić węgiel to wtedy idzie dym ciemny ,zaczęliśmy praktykować i palić od góry i wtedy dym jest jaśniejszy i mniej węgla idzie ten węgiel lepiej się w piecu spala .Piec mam normalny że mogę palić i z góry i dołu .Teraz jak były te mrozy to trochę więcej poszło ale w domu było 24,5 ℃,a tak spalam jakieś niecałe 20 kg węgla na dobę .Obserwujemy jak palą sąsiedzi to dym idzie jak z krematorium ,u nas lekki dymek .Często jak palą sąsiedzi ten dym jest zracy ,ale wiem że śmieci nie palą .
Smog jest wszedzie i w Lublinie .Wiele domostw ma dwa ogrzewania !ale korzystają z węgla, drewna .Mało kto pali gazem ,ja sam palę węglem ,wpierw paliłem gazem .Rachunki były duże,gaz praktycznie nie jest taki drogi tylko te opłaty i vat .Nieraz wychodzi do zapłaty za sam gaz 600 zł,ale wszystkie opłaty i rachunek to 1180 .Za węgiel zapłacę 1900 złotych i drzewo 250 zł cały sezon grzewczy od września do maja i w domu mam 24℃ gdzie z gazu miałem tylko 20 ℃ i za sezon grzewczy zapłaciłem 4500 zł .Nie palę śmieci ,ale jak się zaczyna palić wę... rozwiń
Avatar
Jagoda / 10 stycznia 2017 o 14:53
Może dobrze by było gdyby ktoś z Redakcji sam zobaczył w intermecie jakie są prawdziwe wskazania zanieczyszczenia powietrza i będą one wówczas wiarygodne
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:44
co więcej, trolle w komentarzach zwalają wszystko na komunikację, a wystarczy na stronie prezentującej odczyty AQI spojrzeć na wykres historyczny dla poszczególnych miesięcy i widać jak na dłoni - co i kiedy smrodzi i brudzi! palacze śmieciem w kotłach c.o.!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:42
wtorek, 10.01.17 r aqi dla pm2.5 z godziny 13:00 - po krótkiej porannej poprawie - wynosi 166! faktycznie, poprawa! ***aqicn.org/city/poland/lublin/lublin-ul.obywatelska/pl/
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 14:42
Wtorek, 10.02.17 r AQI dla PM2.5 z godziny 13:00 - po krótkiej porannej poprawie - wynosi 166! Faktycznie, poprawa!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 13:29
Arkadiusz Iwaniuk, weź ty swoje bachory a najlepiej całą bliską i dalszą rodzinę i pokaż nam wszystkim jak się spaceruje w takim smrodzie jaki jest dziś, jaki był wczoraj wieczorem. Wróciłem wieczorem z pracy (w biurze) kilkaset kroków z autobusu do domu wystarczyło by cała kurtka śmierdziała jak wędzona. Ktoś tu nie do końca wie co mówi.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:24
dokładnie! perfidne kłamstwa, w dodatku łatwe do weryfikacji! a co do zdrowia - wczoraj pierwszy raz oddychało mi się na dworze AŻ TAK źle. I nie wynikało to z autosugestii, bo wskaźniki sprawdziłem dopiero dzisiaj, po przeczytaniu tego "artykułu". Aż starałem się zatykać nos i usta stojąc na przystanku i naprawdę jak anjszybciej chciałem sie znaleźć w domu. O tym, że cały śmierdziałem dymem - co akurat w Lublinie jest normą - nie wspomnę A wszystko, jak mówią eksperci, przez palenie śmieciami oraz zbyt niska temperaturę spalania w starych instalacjach niedostosowanych do nowych kotłów, przez co powstają sadze i zanieczyszczenia! Tymczasem miasto, zamiast promować wysoką zabudowę wielorodzinną z wykorzystaniem ciepła z sieci miejskiej, przewiduje kolejne tereny po smrodzące "wille"...
dokładnie! perfidne kłamstwa, w dodatku łatwe do weryfikacji! a co do zdrowia - wczoraj pierwszy raz oddychało mi się na dworze AŻ TAK źle. I nie wynikało to z autosugestii, bo wskaźniki sprawdziłem dopiero dzisiaj, po przeczytaniu tego "artykułu". Aż starałem się zatykać nos i usta stojąc na przystanku i naprawdę jak anjszybciej chciałem sie znaleźć w domu. O tym, że cały śmierdziałem dymem - co akurat w Lublinie jest normą - nie wspomnę A wszystko, jak mówią eksperci, przez palenie śmieciami oraz zbyt niska temperaturę spalania... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:11
co to za dezinformacja...najgorszy jest pył pm 2,5 a z tym jest nadal bardzo źle, bo licznik dobił do 161. czyli niewiele lepiej niż (porównując z czujnikami) w krakowie. dane mówią jednoznacznie, że powodem takiej sytuacji jest palenie marnej jakości opałem. opis jest jak poniżej: 151-200 unhealthy everyone may begin to experience health effects; members of sensitive groups may experience more serious health effects active children and adults, and people with respiratory disease, such as asthma, should avoid prolonged outdoor exertion; everyone else, especially children, should limit prolonged outdoor exertion (***aqicn.org/scale/) na spacer ok, ale w masce.
co to za dezinformacja...najgorszy jest pył pm 2,5 a z tym jest nadal bardzo źle, bo licznik dobił do 161. czyli niewiele lepiej niż (porównując z czujnikami) w krakowie. dane mówią jednoznacznie, że powodem takiej sytuacji jest palenie marnej jakości opałem. opis jest jak poniżej: 151-200 unhealthy everyone may begin to experience health effects; members of sensitive groups may experience more serious health effects active children and adults, and people with respiratory disease, such as asthma, should avoid prolonged outdoor exertion... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 o 11:02
przeczytajcie więcej o smogu i jak to w polsce zawyżono normy i są dużo wyższe od tych w ue. ukrywa się więc w ten sposób zagrożenie: ***fakty.interia.pl/polska/news-alert-smogowy-w-polsce-w-wielu-miastach-zly-stan-powietrza,nid,2334380 nie wiem skąd ten pan iwaniuk pobiera dane i uważa że jest dobre powietrze, jeśli o godz. 21 było 212 mikrogramów pyłu pm2,5 i czuło się smród nawet na czechowie. jak można namawiać jeszcze do spacerów w takim powietrzu?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 0 2

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 54 3

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 38 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 42 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!