piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Alarm smogowy w Polsce. Lublin też ma przekroczone normy

Dodano: 8 stycznia 2017, 19:29

Przyczyną przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych jest m.in. wzmożony ruch samochodowy i palenie czym popadnie w domowych piecach (fot. Maciej Kaczanowski)
Przyczyną przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych jest m.in. wzmożony ruch samochodowy i palenie czym popadnie w domowych piecach (fot. Maciej Kaczanowski)

Alarm smogowy w Warszawie, Krakowie i innych miastach. W Lublinie poziom pyłu zawieszonego PM 2,5 przekraczał normę aż 7-krotnie. W najbliższych dniach sytuacja może się pogorszyć.

Trwający sezon grzewczy i bezwietrzna pogoda spowodowały, że m.in. w Lublinie przekroczone zostały dopuszczalne normy zanieczyszczeń w powietrzu. Według danych publikowanych na bieżąco na portalu aqicn.org powietrze w polskich miastach w niedzielę należało do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej było m.in. w Kielcach, Łodzi, Krakowie i Warszawie. Stołeczni urzędnicy zachęcali nawet mieszkańców do pozostania w domach, a w poniedziałek dla warszawiaków ma być darmowa komunikacja miejska.

Wszystko z powodu wysokiego stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. W Lublinie najwyższy poziom tych substancji zanotowano w sobotę o godz. 20. W przypadku PM10 było to 141,9 µg/m3, a dla PM 2,5 – 142,7 µg/m3. Dopuszczalna norma średnioroczna stężenia pierwszego z tych pyłów wynosi 20 µg/m3, a drugiego średniodobowa 50 µg/m3.

– Pułap można przekroczyć do 35. razy w ciągu roku. Teraz mieliśmy właśnie pierwszy taki dzień – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. – Na razie nie ma potrzeby, by nie wychodzić z domów. Jeśli te wartości pozostaną na takim poziomie, to nie będzie powodów do niepokoju. Ale warto monitorować sytuację, bo gdy przekroczą 200 µg/m3, to wskazane byłoby ograniczenie aktywności na zewnątrz.

Taka sytuacja związana jest przede wszystkim z trwającym okresem grzewczym. Poziom stężenia szkodliwych substancji w powietrzu może wzrastać zwłaszcza wieczorami, gdy ludzie wracają do domów i palą w piecach. A sytuacji nie poprawia bezwietrzna pogoda.

Jak informują inspektorzy, największą emisję pyłów powoduje używanie „słabej jakości paliwa” oraz korzystanie ze starych i często źle wyregulowanych instalacji grzewczych.

O tym, czym mieszkańcy palą w piecach, niejednokrotnie przekonywali się funkcjonariusze „Ekopatrolu” Straży Miejskiej w Lublinie. – Zdarzało się, że podczas kontroli wykrywali przypadki palenia śmieci, plastiku, gumy czy innych odpadów. Ostatnio w palenisku znaleźli pozostałości damskiej torebki – opowiada Robert Gogola, rzecznik lubelskich strażników. Dodaje jednak, że w ostatnim czasie statystyki poprawiły się. – Takich sytuacji jest na szczęście coraz mniej. Od środy do soboty skontrolowaliśmy 16 pieców, większość to były nasze własne interwencje, a sześć kontroli przeprowadziliśmy po sygnałach od mieszkańców. Nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń – podkreśla Gogola.

Informacje o spalaniu niewłaściwych substancji można przekazywać pod dyżurnym numerem telefonu 986. Jeśli strażnicy nie zostaną wpuszczeni do domu, by sprawdzić, co znajduje się w palenisku, mogą pobrać próbkę z wylotu kominowego. Szczegółowe badania przeprowadza wtedy WIOŚ.

Pył zawieszony PM2,5

Jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni. Pył przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany. Może powodować podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywoływać choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Poziom zanieczyszczeń można sprawdzać na bieżąco na portalu powietrze.gios.gov.pl

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 stycznia 2018 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
P2,5nm - jest najgroźniejszy dla MÓŻGU i UKŁADU KRWIONOŚNEGO - uszkadza serce i maczynia krwionośne - żyły i tetnice, może prowadzić do zawałow, udarów i chorób OTĘPIENNYCH - w tym- Alzhaimera
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można częściowo zmniejszyć smog powstały w domowych kotłach CO poprzez informowanie ludzi jak prawidłowo palić w tych kotłach. Większości wydaje się że jest to banalna czynność i nie potrzeba tu żadnej wiedzy a to nieprawda. To jak z przechodzeniem przez jezdnię niby banalne ale jak zrobisz źle to skutki mogą być opłakalne. Podstawowa informacja o prawidłowym paleniu powinna szukać palacza kotła CO a nie odwrotnie. W lokalnych lub ogólnopolskich mediach powinny być cykliczne programy dostosowane do prostego odbiorcy o tym jak w tani sposób (często to koszt kilkudziesięciu zł) przerobić kocioł CO tzw śmieciuch aby palić tą samą porcją węgla dłużej (ekonomiczniej) i w czystszy sposób (mniej dymu). Trzeba tylko statystycznego Kowalskiego potraktować jak osobę potrzebującą pomocy (informacji) a nie jak przy... pa i dojną krowę. (mandaty).
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego nie odzywa się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i SANEPID? To nie ich sprawa? A tak dużo dobrego pisali o korzystnym spalaniu słomy w Lublinie i gdyby się to jeszcze dołożyło, to było by jak w komorze gazowej. Na szczęście udało się tą inwestycję zablokować mimo że tak te dwie instytucje wychwalały ją.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję wynieść się do Afryki jak komuś nie pasuje. Tu jest Polska i tu się pali.
Rozwiń
Gość
Gość (9 stycznia 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***aqicn.org/city/poland/lublin/lublin-ul.obywatelska/pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!