czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Lublin

Powstał Związek Uczelni Lubelskich. Ale nie wszystkie do niego przystąpiły

Dodano: 5 lipca 2017, 06:10

Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Litwińczuk (rektor UP), Stanisław Michałowski (rektor UMCS) i Piotr Kacejko (rektor PL)
Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Litwińczuk (rektor UP), Stanisław Michałowski (rektor UMCS) i Piotr Kacejko (rektor PL) (fot. Maciej Kaczanowski)

Jedno biuro karier, międzyuczelniane badania naukowe, wspólne starania o pieniądze i zakupy sprzętu. Do Związku Uczelni Lubelskich przystąpiły UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. KUL i Uniwersytet Medyczny się na to nie zdecydowały

O utworzeniu takiego związku mówiło się już kilka lat temu. W ostatnim czasie temat wrócił za sprawą przygotowywanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. W ubiegłym tygodniu senaty trzech lubelskich uczelni przyjęły uchwały w tej sprawie.

– Na dziś ustawa jeszcze nie precyzuje kompetencji takiego związku, ale przyjęliśmy kilka płaszczyzn. To przede wszystkim obszar badawczy i współpraca z biznesem. Razem będzie nam łatwiej występować o środki i przygotowywać wspólne projekty – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. – Często przedsiębiorcy zwracają się do nas o wykonanie dodatkowych badań i analiz. Czasami my nie jesteśmy w stanie, ale czemu nie mogliby zrobić tego naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego czy Politechniki Lubelskiej?

– Istotną zmianą dla studentów będzie stworzenie silnego biura karier. Każda z uczelni prowadzi swoje biuro, ale można przecież połączyć siły – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej. – Ważnym obszarem współpracy może też być sport i kultura.
W grę wchodzi także wspólne prowadzenie niektórych kierunków czy zakupy wyposażenia. Szczegółowe ustalenia dotyczące działania związku mają zapaść dopiero po jego zarejestrowaniu przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

– Współpraca między poszczególnymi zespołami badawczymi i dydaktycznymi była utrzymywana przez cały czas. Ale teraz sankcjonujemy ją formalnie. Wkraczamy na drogę, która powinna nas łączyć, ale z zachowaniem daleko idącej autonomii poszczególnych uczelni – podkreśla prof. Zygmunt Litwińczuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

W rozmowach na temat powołania związku uczestniczyły też władze Uniwersytetu Medycznego i KUL. Uczelnie te nie zdecydowały się jednak na przystąpienie do organizacji.

– Czujemy się silnie związani z lubelskim ośrodkiem akademickim i mocno współpracujemy m.in. w sferze nauki i dydaktyki. W przyszłości nie wykluczamy przystąpienia do związku, ale tymczasem, ze względu na odrębność nadzoru nad uczelnią medyczną, wstrzymujemy nasz akces – tłumaczy prof. Andrzej Drop, rektor UM.

Z kolei KUL czeka na finalną wersję ustawy o szkolnictwie wyższym.

– Ostateczna decyzja w sprawie współtworzenia związku zostanie podjęta po przyjęciu przez ustawodawcę nowych przepisów – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

Czytaj więcej o: edukacja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lipca 2017 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klechy i rolniki nie przystąpiły. Ale mi strata.
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2017 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL to żadna uczelnia a medyczny ma w głębokim poważaniu jakieś układy dopóki będzie miał 10 kandydatów na jedno miejsce i forsę od studentów z Pakistanu i krajów Arabskich.
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2017 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolejna umowa pod kamery bez żadnych konsekwencji. Niegdyś niemal wszystkie lubelskie uczelnie miały tworzyć z wyższymi szkołami ze Lwowa, Kojowa polsko-ukraiński uniwersytet, nawet przed kilka lat działało w Lublinie Collegium polsko-ukraińskich uniwersytetów. I co, i nic. Później niemal wszystkie lubelskie uczelnie tworzyły nowoczesne centrum badań przy Pagi/ Głębokiej. Zanim się wybudowało większość z partnerów pobudowała za unijne środki własne centra badawczo-rozwojowe, a z problemem przy Głębokiej zostali nieliczni, biorąc do spółki uczelnie z Rzeszowa. Teraz kolejny wspólny projekt. Pożyjemy, zobaczymy, ale jedno jest pewne - w dyskutowaniu i planowaniu jesteśmy świetni, znacznie gorzej z późniejszą realną współpracą.
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2017 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KULwa mać! wszystkie uczelnie ze zwiazku ZWIĄZANYCH Z KUlawymi osiągną poziom POŻAL SIĘ BOŻE, czyli takii sam jak na KUILu! i będa se ino chodzić z Procesjami, hi hi hi ...
Rozwiń
Gość
Gość (5 lipca 2017 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kariera po studiach w Lublinie? Chyba czyściciela kibli za Odrą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!