czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Krzysztof Żuk idzie do sądu. Bukmacherzy wierzą w prezydenta

Dodano: 9 lutego 2017, 15:34
Autor: Dominik Smaga

Skarga na zarządzenie wojewody wygaszające mandat prezydenta Lublina trafi do sądu na początku przyszłego tygodnia – zapowiada Krzysztof Żuk. Ujawnia korzystne dla siebie opinie prawne i zarzuca wojewodzie, że źle zbadał jego sprawę i źle interpretuje prawo

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na złożenie skargi prezydent ma jeszcze prawie cztery tygodnie, ale zapowiada, że zrobi to jak najszybciej. Pismo trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd ma ocenić, czy Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną łącząc stanowisko prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie.

Złamania prawa dopatrzyło się w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na jego wniosek wojewoda wydał zarządzenie „wygaszające mandat” Żuka, czyli odsuwające go od władzy. Ale jeśli prezydent złoży odwołanie, to władzy nie straci dopóki nie przegra w sądzie. O ile przegra.

Żuk odpowiada Czarnkowi

W czwartek prezydent szeroko komentował zarządzenie wojewody, który w poniedziałek tłumaczył, że musiał je wydać.

– Jestem związany ustaleniami CBA – mówił dziennikarzom wojewoda Przemysław Czarnek.

– Nie jest to prawdą – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. – Wojewoda, jako organ nadzoru jest zobowiązany zebrać dowody i ocenić stan faktyczny.

Prezydent twierdzi, że Czarnek nie miał pełnych akt CBA, gdy 29 grudnia wzywał radnych do podjęcia uchwały mówiącej, że Żuk stracił władzę.

– Jeszcze po tej dacie CBA przekazywało wojewodzie kolejne dokumenty – mówi Żuk. Podkreśla, że do przekazanych akt nie dołączono choćby jego pisma z zarzutami wniesionymi do protokołu kontroli przeprowadzonej przez CBA.

SONDA
Liczba głosów: 5469

Co sądzisz o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka?

20.28 %
Dobra decyzja, prezydent złamał prawo
75.33 %
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
4.39 %
Trudno powiedzieć

Ekspretyzy prezydenta

Żuk zapewnia, że nie złamał ustawowego zakazu łączenia pewnych stanowisk. – Zakaz uchyla się, o ile osoba została wskazana do spółki przez Skarb Państwa – podkreśla. Tłumaczy, że na stanowisko wskazał go ówczesny minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. A wojewodzie mówiącemu, że państwo nie ma w PZU Życie żadnej akcji odpowiada, że źle interpretuje ustawę.

– Przepis nie wymaga, by Skarb Państwa posiadał bezpośrednio udziały lub akcje w spółce, do której dokonuje zgłoszenia – mówi Żuk. Powołuje się tu na opinie prawne prof. Andrzeja Kidyby i prof. Stanisława Sołtysińskiego, które to ekspertyzy zdecydował się ujawnić mediom.

Powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 2006 r. Żuk powtarza, że ustawa nie określa, w jaki sposób Skarb Państwa ma dokonać wskazania osoby do spółki, a w tym przypadku stało się to za pośrednictwem PZU SA. W spółce PZU SA państwo nie miało jednak wymienionych w ustawie 50 proc. akcji, a tylko 34,4 proc. i na tym swój zarzut opiera CBA.

Zdaniem Żuka, niesłusznie, bo spółka jest kontrolowana przez państwo. – Na 9 członków Rady Nadzorczej, aż 7 było wskazanych przez Skarb Państwa – mówi Żuk. Podkreśla też, że nie toczyło się i nie toczy wobec niego żadne postępowanie karne, a rządy w mieście sprawuje bez żadnych zmian.

Zakłady bukmacherskie

 Dalsze losy prezydenta Krzysztofa Żuka stały się już przedmiotem... zakładów. Jedna z firm bukmacherskich ogłosiła w czwartek, że zdaniem jej analityków Żuk dotrwa na stanowisku do końca obecnej kadencji wygasającej jesienią przyszłego roku. Stawiając na to 100 zł można wygrać ponoć 140 zł, zaś 180 zł stawiając na to, że prezydent straci fotel przed końcem kadencji.

Żuk vs. CBA - opinia prawna prof. zw. dr. hab. Andrzeja Kidyby

Niepis
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(90) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Niepis
Niepis (10 lutego 2017 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Profesorze Kidyba! Zgodnie ze statutem PZU Życie kto może zgłaszać członków RN na Walnym Zgromadzeniu? Odpowiem, PZU SA a to nie znaczy, że skarb państwa.
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto odfrunie to się jeszcze okaże.PiS wyprawia tak,że przeciętny lublinianin z tzw. średnią krajową (hahaha!) ma już dość
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czarnek to zwykły ignorant ale co się dziwić skoro do Lublina został przywieziony w teczce
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
#muremzaZukiem
Rozwiń
Gość
Gość (10 lutego 2017 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
łapy precz od prezydenta Żuka!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (90)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!