wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa ul. Abramowickiej: Nowa jezdnia z czterema pasami ruchu. Co jeszcze?

Dodano: 25 września 2017, 17:20
Autor: Dominik Smaga

Przebudowa ul. Abramowickiej jest jedną z inwestycji tworzących unijny projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835
Przebudowa ul. Abramowickiej jest jedną z inwestycji tworzących unijny projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835

O wiele mniej niż szacował Ratusz będzie kosztować przebudowa ul. Abramowickiej. Obie firmy, które stanęły do przetargu na roboty drogowe zaproponowały niższe ceny. Prace mogą się zacząć już tej jesieni, ich finał ma nastąpić najpóźniej w połowie kwietnia 2019 r.

Przebudowany zostanie odcinek ulicy od pętli trolejbusowej do granicy Lublina. – Podstawowa zmiana będzie polegać na wybudowaniu nowej jezdni o czterech pasach ruchu. Jezdnia zostanie poszerzona o dodatkowe pasy do skrętu w lewo oraz wysepki dla pieszych na skrzyżowaniach z bocznymi drogami – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Skrzyżowania nie będą wyposażone w sygnalizację świetlną.
Poprawę powinni odczuć nie tylko kierowcy, ale też piesi i rowerzyści. – Wzdłuż ulicy będą zlokalizowane asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2 m oraz chodniki z kostki betonowej o szerokości 1,5 m – zapowiada Kieliszek. Projekt przewiduje też pięć przejść przez jezdnię poza skrzyżowaniami.

To nie wszystko, bo przy granicy miasta powstać ma pętla dla autobusów komunikacji miejskiej. Obok przystanku będą parkingi z 25 miejscami, w tym 4 zarezerwowanymi dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje również budowę nowego odwodnienia. Teraz deszczówka spływa do rowów wzdłuż jezdni, natomiast po przebudowie woda będzie odprowadzana przez cztery kolektory do Czerniejówki. Od podstaw zbudowane ma być oświetlenie uliczne, powstaną nowe odcinki sieci sanitarnej i wodociągowej.

Ratusz szacował, że wszystkie prace mogą pochłonąć nawet 41,8 mln zł. Jednak w piątek okazało się, że przebudowa może być znacznie tańsza. Tego dnia Zarząd Dróg i Mostów otworzył dwie oferty, które wpłynęły na przetarg. Tańszą, z ceną 32,6 mln zł, złożył pruszkowski Strabag. Droższą, za 32,9 mln zł, złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów. Obie firmy proponują zakończenie robót w połowie kwietnia 2019 r. i deklarują 5-letnią gwarancję.

Przebudowa ul. Abramowickiej jest jedną z trzech inwestycji tworzących unijny projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835. Obejmuje on również przedłużenie ul. Dywizjonu 303 od Kunickiego do Wrotkowskiej oraz przebudowę skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną, gdzie mają powstać dwie estakady prowadzące ruch na wprost, a pod nimi zbudowane będzie rondo z sygnalizacją świetlną.

Estakady, rondo i nowy odcinek ul. Dywizjonu 303 mają być gotowe do połowy maja 2019 r. Czasu na budowę jest coraz mniej, a przetargi na obie te inwestycje przedłużają się ze względu na dużą liczbę pytań od firm zainteresowanych zleceniami na roboty budowlane.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje drogi Abramowicka
Artupi
MP
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Artupi
Artupi (30 stycznia 2018 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
trzeba robić drogi w mieście np, ZANA, RACŁAWICKIE,  CZY SOWINSKIEGO BO SIE NIE DA JEZDZIC! A ODCINEK OD GALI DO ŁĘCZYŃSKIEJ TO JUZ "WIZYTOWKA MIASTA"
 Ty to śledzisz prasówkę???O tych ulicach wystarczająco się narozpisywali.Racławickie,Sowińskiego patrzeć jak wykonawca wejdzie w teren.Odcinek od Gali do Łęczyńskiej jest podciągnięty do projektu wiaduktów na Grygowej i reszty Męczenników Majdanka i należy się spodziewać w tym temacie ruchów.
Rozwiń
MP
MP (17 października 2017 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak prace maja się zacząć, jak jeszcze nie było wywłaszczeń i zapłaty za te działki . Mamy piękne drzewa, wszystko chcą zniszczyć. Mądre to. Cały ogród zniszczą.
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2017 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wytną wszystkie drzewa? Bo teraz droga wygląda jak aleja ale widzę ze w mieście tendencja do wycinania wszystkiego w pi...du i tworzenia betonowego krajobrazu
Rozwiń
q
q (26 września 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko czy tam są potrzebne aż po 2 pasy w każdym kierunku? mieszałem w tamtych okolicach długie lata i śmiem wątpić, a znając obecne potejście urzędników i projektantów, poszczerzenie drogi będzie oznaczać pewnie dużą dewastację terenu, łącznie z wycinką masy drzew...
Rozwiń
takjest
takjest (26 września 2017 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Abramowicka to tez miasto 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!