Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2017 r.
10:54

Psy wrócą do Ogrodu Saskiego? Do akcji wkracza Rzecznik Praw Obywatelskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
52 33 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

W piątek nad legalnością zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego zastanawiać ma się Naczelny Sąd Administracyjny. Zakaz zaskarżyło dwóch mieszkańców Lublina twierdząc, że jest nielegalny. Wczoraj po ich stronie stanął Rzecznik Praw Obywatelskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego jest zapisany w regulaminie parku uchwalonym przez Radę Miasta już ponad trzy lata temu. Przepis od początku budził dyskusje.

Na dyskusjach nie poprzestali dwaj mieszkańcy Lublina, którzy zaskarżyli ten zakaz do sądu. Pierwszy wyrok, który zapadł dwa lata temu, nie był po ich myśli, więc złożyli skargę do wyższej instancji. Stąd jutrzejsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

NSA może unieważnić zakaz, zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi w Lublinie albo utrzymać w mocy jego wcześniejszy wyrok, który nie odnosi się jednak do sedna sprawy: czy radni mieli prawo wprowadzić zakaz. Tego lubelski sąd w ogóle nie oceniał.

– Sąd uznał, że skarżący nie wykazali związku pomiędzy zaskarżoną uchwałą a naruszeniem ich indywidualnej sytuacji prawnej – czytamy w uzasadnieniu wyroku z marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że obaj mieszkańcy Lublina nie mieli „interesu prawnego” w zaskarżeniu miejskiej uchwały.

Innego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który wczoraj poinformował NSA, że przyłącza się do postępowania i oczekuje uchylenia poprzedniego wyroku, który uważa za wadliwy.

– Okolicznością, którą sąd pierwszej instancji powinien był wziąć w szczególności pod uwagę było to, że skarżący są właścicielami psów – pisze Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Dowodzi, że przepisy* gwarantują prawo do korzystania z towarzystwa psa: – Właściciel zwierzęcia domowego, w tym psa, jest uprawniony do wstępu ze zwierzęciem wszędzie tam, gdzie nie zakazują mu tego zasady współżycia społecznego lub ustawy.

Właśnie dlatego, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa powinna wrócić do sądu w Lublinie, aby ten – uznając prawo dwóch lublinian do złożenia skargi – ocenił, czy zakaz jest legalny. Sami zainteresowali woleliby, aby taką ocenę już jutro zawarł w swym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny i żeby sprawa na tym się zakończyła. – Tak byśmy chcieli, ale nie wiemy, czy droga prawna na to pozwoli – przyznaje Bartłomiej Bałaban, jeden z autorów skargi do sądu.

Sam Ratusz broni zakazu wprowadzania psów do parku. – Podtrzymujemy swoje stanowisko – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Była to wola części mieszkańców, którzy chcieli, aby Ogród Saski był wolny od psów. To nam przyświecało od samego początku – podkreśla.

Przypomnijmy, że jako argument za uchwaleniem zakazu Ratusz podawał również obawę przed utratą gwarancji na rośliny posadzone podczas rewitalizacji parku.

Jak tłumaczy to Rzecznik Praw Obywatelskich

1. Adam Bodnar wskazuje na Ustawę o ochronie zwierząt. Mówi ona wprawdzie, że zwierzę nie jest rzeczą, ale też stwierdza, że w sprawach, których sama nie reguluje, należy stosować przepisy dotyczące właśnie rzeczy. Tu RPO sięga po...
2. Kodeks cywilny, który mówi, że właściciel może korzystać ze swych rzeczy zgodnie ze „społeczno-gospodarczym” przeznaczeniem. Szukając przepisu określającego przeznaczenie psa sięga do...
3. Ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zwierzę domowe zdefiniowano jako „utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza”. Konkluzja?
4. – Korzystanie ze zwierzęcia domowego w rozumieniu art. 140 Kodeksu cywilnego oznacza zatem uprawnienie do towarzystwa tego zwierzęcia – stwierdza Bodnar.

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 13:29
+1
Ciekawe. Niektórzy sugerują że prawdziwego mieszczanina z dziada pradziada można rozpoznać po sraniu psem po trawniku/parku/placu zabaw. Tego nie wiedziałem :-D
Avatar
Lublinianin / 9 marca 2017 o 12:36
+1
Podaj  podstawę prawna do wprówadzenia wysokich opłat za korzystanie z psiego towarzysza w OS ?
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 12:26
+1
Tylko referendum i tyle niech wpowiedzą się sami zainteresowani czyli mieszkańcy Lublina a nie urzędasy
Avatar
twinturbo / 9 marca 2017 o 11:44
+1
Wiocha zalewa miasto, tatuś zza stodoły wynajmuje za "dotacyje łunijne" mieszkanko i się takiemu wsiurowi miesza w głowie - przecież "łun miastowy, trza wprowadzać porządki". Niestety wsiarze wsiowi, zwierzęta w mieście nie będą na łańcuchu kiedy wy zarzygujecie chodniki zachlewem z ryjów.
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 11:31
+1
Miasto powinno postawić więcej koszy na psie odchody, porządni będą sprzątać a reszte trzeba edukowac do tego. Kazdy chce mieć możliwośc wejśc do Parku ze swoim pupilem. Nie róbcie zamieszania i problemu.
Avatar
Lublinianin / 9 marca 2017 o 11:23
+1
Trzymam kciuki, zeby sie udało.  Psy zawsze mogły wchodzić do Ogrodu dopiero kiedy napłynęła wieś do miasta zaczęło wsioczkom przeszkadzać .
Avatar
pies / 10 marca 2017 o 11:29
Na moim osiedlu stoją pomarańczowe pojemniki na psie odchody, a wokół nich są obesrane trawniki z których nikt tych psich gówien nie sprząta!!! Tak samo będzie w "sasie", gdy wpuszczą tam sobiepanków z psami. Każdy z nich będzie wtedy twierdził, że to przecież nie jego pies postawił właśnie kloca na trawniku czy alejce, tylko jakis inny, a on po obcym psie nie będzie sprzątał. I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia, bo okaże się, że jak kilku nie sprzątnie, to zaraz znajdą się usprawiedliwieni następni i w efekcie w ogóle nikt nie bedzie sprzątał po swoim psie. A teraz niech każdy idący z psem na spacer (czyli "wyprowadzający psa w wiadomym celu") sam sobie odpowie na proste pytanie: czy wychodząc z psem ma przy sobie woreczki na psie kupy. Założę sie, że 99% nie ma i w ogóle nie myśli a nawet nie ma zamiaru sprzatać!!! Tak wiec UM Lublin ma całkowitą rację, by zakaz obowiazywał.
Na moim osiedlu stoją pomarańczowe pojemniki na psie odchody, a wokół nich są obesrane trawniki z których nikt tych psich gówien nie sprząta!!! Tak samo będzie w "sasie", gdy wpuszczą tam sobiepanków z psami. Każdy z nich będzie wtedy twierdził, że to przecież nie jego pies postawił właśnie kloca na trawniku czy alejce, tylko jakis inny, a on po obcym psie nie będzie sprzątał. I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia, bo okaże się, że jak kilku nie sprzątnie, to zaraz znajdą się usprawiedliwieni następni i w efekcie w ogóle nikt ni... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 10:42
Już wyobrażam sobie tony psich odchodów tak jak przed remontem. Strach było wejść na trawnik. W Lublinie mieszka za dużo prostaków. A straż miejska na zanieczyszczone trawniki nie reaguje. Dawać mandaty właścicielom psów. Od razu będzie czysto
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 10:33
Ludzie, co za upaty typ, całe społeczeństwo odmawia zgody na wprowadzanie psów do saskiego , a dwóch takich "najmadrzejszych" walczy, w imie czego!!!!!mam dość psich kup na kazdym kroku, biegających psów bez kaganców -tak jest w Wąwozie.Ludzie dajcie wreszcie spokój i pozwólcie spędzac czas w parku w normalnych warunkach , bez obaw że zaatakuje mnie pies, beZ zwłąscicieli którzy twierdzą że ich pies przeciez nie zrobi nikomu krzywdy.Macie tyle przestrzeni miejskiej, może wArto posłuchać innych mieszkanców!!!LUDZIE NIE CHCA PSÓW W SASKIM!!!!!!!
Avatar
karol / 9 marca 2017 o 18:49
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto powinno postawić więcej koszy na psie odchody, porządni będą sprzątać a reszte trzeba edukowac do tego. Kazdy chce mieć możliwośc wejśc do Parku ze swoim pupilem. Nie róbcie zamieszania i problemu.
miasto to powinno ustalić bardzo wysokie podatki za trzymanie psa. takie , żeby taki miłośnik zastanowił się 3 razy zanim kupi sobie psa do bloku
Avatar
pies / 10 marca 2017 o 11:29
Na moim osiedlu stoją pomarańczowe pojemniki na psie odchody, a wokół nich są obesrane trawniki z których nikt tych psich gówien nie sprząta!!! Tak samo będzie w "sasie", gdy wpuszczą tam sobiepanków z psami. Każdy z nich będzie wtedy twierdził, że to przecież nie jego pies postawił właśnie kloca na trawniku czy alejce, tylko jakis inny, a on po obcym psie nie będzie sprzątał. I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia, bo okaże się, że jak kilku nie sprzątnie, to zaraz znajdą się usprawiedliwieni następni i w efekcie w ogóle nikt nie bedzie sprzątał po swoim psie. A teraz niech każdy idący z psem na spacer (czyli "wyprowadzający psa w wiadomym celu") sam sobie odpowie na proste pytanie: czy wychodząc z psem ma przy sobie woreczki na psie kupy. Założę sie, że 99% nie ma i w ogóle nie myśli a nawet nie ma zamiaru sprzatać!!! Tak wiec UM Lublin ma całkowitą rację, by zakaz obowiazywał.
Na moim osiedlu stoją pomarańczowe pojemniki na psie odchody, a wokół nich są obesrane trawniki z których nikt tych psich gówien nie sprząta!!! Tak samo będzie w "sasie", gdy wpuszczą tam sobiepanków z psami. Każdy z nich będzie wtedy twierdził, że to przecież nie jego pies postawił właśnie kloca na trawniku czy alejce, tylko jakis inny, a on po obcym psie nie będzie sprzątał. I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia, bo okaże się, że jak kilku nie sprzątnie, to zaraz znajdą się usprawiedliwieni następni i w efekcie w ogóle nikt ni... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 10:42
Już wyobrażam sobie tony psich odchodów tak jak przed remontem. Strach było wejść na trawnik. W Lublinie mieszka za dużo prostaków. A straż miejska na zanieczyszczone trawniki nie reaguje. Dawać mandaty właścicielom psów. Od razu będzie czysto
Avatar
Gość / 10 marca 2017 o 10:33
Ludzie, co za upaty typ, całe społeczeństwo odmawia zgody na wprowadzanie psów do saskiego , a dwóch takich "najmadrzejszych" walczy, w imie czego!!!!!mam dość psich kup na kazdym kroku, biegających psów bez kaganców -tak jest w Wąwozie.Ludzie dajcie wreszcie spokój i pozwólcie spędzac czas w parku w normalnych warunkach , bez obaw że zaatakuje mnie pies, beZ zwłąscicieli którzy twierdzą że ich pies przeciez nie zrobi nikomu krzywdy.Macie tyle przestrzeni miejskiej, może wArto posłuchać innych mieszkanców!!!LUDZIE NIE CHCA PSÓW W SASKIM!!!!!!!
Avatar
karol / 9 marca 2017 o 18:49
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto powinno postawić więcej koszy na psie odchody, porządni będą sprzątać a reszte trzeba edukowac do tego. Kazdy chce mieć możliwośc wejśc do Parku ze swoim pupilem. Nie róbcie zamieszania i problemu.
miasto to powinno ustalić bardzo wysokie podatki za trzymanie psa. takie , żeby taki miłośnik zastanowił się 3 razy zanim kupi sobie psa do bloku
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 18:46
może lepiej rzecznik praw obywatelskich zajmie się notorycznym łamaniem przez państwo prawa do dostępu do opieki medycznej
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 18:43
karkołomna argumentacja. założe się , że rzecznik jest psiarzem.
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 17:40
Rozkochanych w swoich pupilach właścicieli psów ja rozumiem, ale żądanie dla nich praw ludzkich to głupota, zobaczcie jak te sprawy uregulowane są w innych miastach np. w Wiedniu, a u nas każdy trawnik zasrany przez psy , zobaczcie sami choćby co się dzieje na os. Botanik
Avatar
M1M / 9 marca 2017 o 17:39
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Psiarze mają prawa, ja też. I nie chcę towarzystwa wszelakiej maści kundli w moim otoczeniu.
A ja nie chcę towarzystwa brudasów rzucających śmieci i petów gdzie popadnie. Żygających i szczających po bramach i w krzakach. Drących gęby i przeklinających w przestrzeni publicznej. A najbardziej nie chcę w moim otoczeniu półgłówków!
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 15:35
-1
Psiarze mają prawa, ja też. I nie chcę towarzystwa wszelakiej maści kundli w moim otoczeniu.
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 15:11
-1
Rzecznik Praw Obywatelskich czy psich?! martwimy się o kotki, pieski, ptaszki i inne zwierzątka. a ludzie mają mniejsze prawa od psa?
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 40 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 20

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra