sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Psy wrócą do Ogrodu Saskiego? Do akcji wkracza Rzecznik Praw Obywatelskich

Dodano: 9 marca 2017, 10:54
Autor: Dominik Smaga

(fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

W piątek nad legalnością zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego zastanawiać ma się Naczelny Sąd Administracyjny. Zakaz zaskarżyło dwóch mieszkańców Lublina twierdząc, że jest nielegalny. Wczoraj po ich stronie stanął Rzecznik Praw Obywatelskich

Zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego jest zapisany w regulaminie parku uchwalonym przez Radę Miasta już ponad trzy lata temu. Przepis od początku budził dyskusje.

Na dyskusjach nie poprzestali dwaj mieszkańcy Lublina, którzy zaskarżyli ten zakaz do sądu. Pierwszy wyrok, który zapadł dwa lata temu, nie był po ich myśli, więc złożyli skargę do wyższej instancji. Stąd jutrzejsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

NSA może unieważnić zakaz, zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi w Lublinie albo utrzymać w mocy jego wcześniejszy wyrok, który nie odnosi się jednak do sedna sprawy: czy radni mieli prawo wprowadzić zakaz. Tego lubelski sąd w ogóle nie oceniał.

– Sąd uznał, że skarżący nie wykazali związku pomiędzy zaskarżoną uchwałą a naruszeniem ich indywidualnej sytuacji prawnej – czytamy w uzasadnieniu wyroku z marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że obaj mieszkańcy Lublina nie mieli „interesu prawnego” w zaskarżeniu miejskiej uchwały.

Innego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który wczoraj poinformował NSA, że przyłącza się do postępowania i oczekuje uchylenia poprzedniego wyroku, który uważa za wadliwy.

– Okolicznością, którą sąd pierwszej instancji powinien był wziąć w szczególności pod uwagę było to, że skarżący są właścicielami psów – pisze Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Dowodzi, że przepisy* gwarantują prawo do korzystania z towarzystwa psa: – Właściciel zwierzęcia domowego, w tym psa, jest uprawniony do wstępu ze zwierzęciem wszędzie tam, gdzie nie zakazują mu tego zasady współżycia społecznego lub ustawy.

Właśnie dlatego, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa powinna wrócić do sądu w Lublinie, aby ten – uznając prawo dwóch lublinian do złożenia skargi – ocenił, czy zakaz jest legalny. Sami zainteresowali woleliby, aby taką ocenę już jutro zawarł w swym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny i żeby sprawa na tym się zakończyła. – Tak byśmy chcieli, ale nie wiemy, czy droga prawna na to pozwoli – przyznaje Bartłomiej Bałaban, jeden z autorów skargi do sądu.

Sam Ratusz broni zakazu wprowadzania psów do parku. – Podtrzymujemy swoje stanowisko – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Była to wola części mieszkańców, którzy chcieli, aby Ogród Saski był wolny od psów. To nam przyświecało od samego początku – podkreśla.

Przypomnijmy, że jako argument za uchwaleniem zakazu Ratusz podawał również obawę przed utratą gwarancji na rośliny posadzone podczas rewitalizacji parku.

Jak tłumaczy to Rzecznik Praw Obywatelskich

1. Adam Bodnar wskazuje na Ustawę o ochronie zwierząt. Mówi ona wprawdzie, że zwierzę nie jest rzeczą, ale też stwierdza, że w sprawach, których sama nie reguluje, należy stosować przepisy dotyczące właśnie rzeczy. Tu RPO sięga po...
2. Kodeks cywilny, który mówi, że właściciel może korzystać ze swych rzeczy zgodnie ze „społeczno-gospodarczym” przeznaczeniem. Szukając przepisu określającego przeznaczenie psa sięga do...
3. Ustawy o ochronie zwierząt, gdzie zwierzę domowe zdefiniowano jako „utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza”. Konkluzja?
4. – Korzystanie ze zwierzęcia domowego w rozumieniu art. 140 Kodeksu cywilnego oznacza zatem uprawnienie do towarzystwa tego zwierzęcia – stwierdza Bodnar.

Czytaj więcej o: Lublin Ogród Saski
pies
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pies
pies (10 marca 2017 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na moim osiedlu stoją pomarańczowe pojemniki na psie odchody, a wokół nich są obesrane trawniki z których nikt tych psich gówien nie sprząta!!! Tak samo będzie w "sasie", gdy wpuszczą tam sobiepanków z psami. Każdy z nich będzie wtedy twierdził, że to przecież nie jego pies postawił właśnie kloca na trawniku czy alejce, tylko jakis inny, a on po obcym psie nie będzie sprzątał. I w ten sposób wracamy do punktu wyjścia, bo okaże się, że jak kilku nie sprzątnie, to zaraz znajdą się usprawiedliwieni następni i w efekcie w ogóle nikt nie bedzie sprzątał po swoim psie. A teraz niech każdy idący z psem na spacer (czyli "wyprowadzający psa w wiadomym celu") sam sobie odpowie na proste pytanie: czy wychodząc z psem ma przy sobie woreczki na psie kupy. Założę sie, że 99% nie ma i w ogóle nie myśli a nawet nie ma zamiaru sprzatać!!! Tak wiec UM Lublin ma całkowitą rację, by zakaz obowiazywał.
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już wyobrażam sobie tony psich odchodów tak jak przed remontem. Strach było wejść na trawnik. W Lublinie mieszka za dużo prostaków. A straż miejska na zanieczyszczone trawniki nie reaguje. Dawać mandaty właścicielom psów. Od razu będzie czysto
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, co za upaty typ, całe społeczeństwo odmawia zgody na wprowadzanie psów do saskiego , a dwóch takich "najmadrzejszych" walczy, w imie czego!!!!!mam dość psich kup na kazdym kroku, biegających psów bez kaganców -tak jest w Wąwozie.Ludzie dajcie wreszcie spokój i pozwólcie spędzac czas w parku w normalnych warunkach , bez obaw że zaatakuje mnie pies, beZ zwłąscicieli którzy twierdzą że ich pies przeciez nie zrobi nikomu krzywdy.Macie tyle przestrzeni miejskiej, może wArto posłuchać innych mieszkanców!!!LUDZIE NIE CHCA PSÓW W SASKIM!!!!!!!
Rozwiń
karol
karol (9 marca 2017 o 18:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto powinno postawić więcej koszy na psie odchody, porządni będą sprzątać a reszte trzeba edukowac do tego. Kazdy chce mieć możliwośc wejśc do Parku ze swoim pupilem. Nie róbcie zamieszania i problemu.
miasto to powinno ustalić bardzo wysokie podatki za trzymanie psa. takie , żeby taki miłośnik zastanowił się 3 razy zanim kupi sobie psa do bloku
Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2017 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może lepiej rzecznik praw obywatelskich zajmie się notorycznym łamaniem przez państwo prawa do dostępu do opieki medycznej
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!