poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz nie chce malować parkingów na niebiesko. "To oszpeciłoby zabytkowe centrum"

Dodano: 10 listopada 2016, 08:05
Autor: Dominik Smaga

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by tzw. koperty miały nawierzchnię pomalowaną na kolor niebieski
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, by tzw. koperty miały nawierzchnię pomalowaną na kolor niebieski

Władze miasta liczą na to, że uda im się uniknąć malowania na niebiesko miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. – To oszpeciłoby zabytkowe centrum – tłumaczą urzędnicy. I liczą na to, że minister zmieni swój przepis, a samorządy unikną pstrokacizny

Brak niebieskich prostokątów wypomniał miastu Lubelski Urząd Wojewódzki, który kontrolował Strefę Płatnego Parkowania. – Stwierdzono brak oznakowania barwą niebieską miejsca parkingowego wyznaczonego dla osoby niepełnosprawnej na wszystkich kontrolowanych ulicach w strefie – czytamy w pokontrolnym piśmie do władz miasta.

Tego, by miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych, tzw. koperty miały nawierzchnię pomalowaną na kolor niebieski wymaga rozporządzenie wydane w lipcu zeszłego roku przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Bijące po oczach oznakowanie ma m.in. ukrócić tłumaczenia kierowców, że nie wiedzieli, że zajmują miejsce dla niepełnosprawnych.

Z tym, że taki przepis istnieje, Ratusz nawet nie próbuje dyskutować. Nie zgadza się za to z samym przepisem. – Stosowanie barwy niebieskiej dla miejsc do parkowania szczególnie w śródmiejskiej i zabytkowej części miasta wpływa negatywnie na jego wygląd – stwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Ale nie tylko władze Lublina nie są zachwycone obowiązkiem malowania miejsc parkingowych na niebiesko. O zmianę prawa apelowała do ministerstwa m.in. Częstochowa. Z kolei władze Elbląga nawet chciały takie malowanie zlecić, ale nie pozwolił na to konserwator zabytków. – Tak, udało się to zablokować – mówi nam Andrzej Kaliczyński, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. – Naszą decyzję podtrzymało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodaje. Ministerstwo jest tu instancją odwoławczą. Sprawa może jednak trafić jeszcze do sądu.

Jeszcze ciekawiej jest w Bydgoszczy, gdzie wiceprezydentem miasta jest była minister infrastruktury, której podpis widnieje pod budzącym kontrowersje rozporządzeniem. I chociaż w jej rozporządzeniu wyraźnie jest napisane, że „stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej”, to w Bydgoszczy malowane są tylko... niebieskie obwódki.

Lublin na razie gra na zwłokę. – Zgodnie z rozporządzeniem Zarząd Dróg i Mostów zobowiązany jest do oznakowania miejsc postojowych do 30 czerwca przyszłego roku – podkreśla Kieliszek. – Do tego czasu wstrzymujemy się z malowaniem tych miejsc. Jeśli minister mimo wszystko podtrzyma zapisy rozporządzenia, takie oznakowanie będzie wykonane.

Czytaj więcej o: Lublin parking
Użytkownik niezarejestrowany
nierobot
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 listopada 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przeciez sa oznaczone! po jakiego jeszcze to malowac!!
Rozwiń
nierobot
nierobot (10 listopada 2016 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ratusz? No tak, wszystko jasne. Ich prawo chyba obowiązuje "inaczej", np. dopiero "od czerwca przyszłego roku".  
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego jakiś urzędniczy głąb wymyślił, że trzeba szpecić miasta tylko po to, żeby cwaniaki nie mogły się wykręcać ślepotą? A kogo obchodzą wykręty? Jak parkują na białej kopercie bez uprawnień to blokada, odholowywać i whoooj. Może jeszcze czerwone fosforyzujące światełko trzeba dodać, bo samochodami jeżdżą ślepaki i białej koperty nie widzą? No ludzie... Kolejna k... artystka, po tej od Św. Jana z Dukli. Łeb na niebiesko sobie babo pomaluj!
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolor miejsca parkingowego nie zmienia jego przeznaczenia ... miejsca pomalowane na niebiesko wyglądają ohydnie wystarczy znak pionowy i poziomy w kolorze białym
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 12:53) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Prawo obowiązuje wszystkich. Odpowiedzialnych za jego łamanie skazać sądownie na prace społeczne - pomalowanie tych niebieskich miejsc własnymi rękami, farbą kupioną za swoją kasę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!