poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Ratusz od dzisiaj łagodzi zakaz wjazdu ciężarówek do Lublina. Co się zmieni?

Dodano: 1 lutego 2017, 06:50
Autor: Dominik Smaga

Przewoźnicy alarmowali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów
Przewoźnicy alarmowali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów (fot. Maciej Kaczanowski)

Po protestach transportowców Ratusz łagodzi od dziś zakaz wjazdu do Lublina ciężarówek o masie powyżej 16 ton. Zakaz pozostaje, ale kierowcy dowożący towar do miasta i lubelskie firmy nie będą już potrzebować specjalnych plakietek, wystarczą im dokumenty przewozowe

Zakaz wjazdu do miasta ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton został wprowadzony przez prezydenta Lublina z dniem 1 stycznia. W swoim zarządzeniu prezydent zastrzegł, że do wjazdu za znak zakazu uprawnieni są tylko ci, dla których Lublin jest punktem docelowym, ale wyłącznie na podstawie specjalnego identyfikatora, który trzeba sobie wyrobić w Zarządzie Dróg i Mostów. Wynikało z tego, że nawet kierowca wiozący szybko psującą się żywność powinien zaparkować przed miastem i pojechać do Lublina po plakietkę, inaczej narażałby się na mandat.

Takie reguły niemal od razu mocno skrytykowali przewoźnicy. Wskazywali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów. I proponowali ich zmianę.

– O zwolnieniu z zakazu decydowałaby siedziba firmy na terenie miasta, a w przypadku przewozu dokumenty przewozowe, z których jednoznacznie wynikałaby potrzeba rozładunku w Lublinie – mówił nam Mariusz Szabała, prezes Lubelskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. – Dałoby to duży komfort pracy zarówno wykonującym przewóz, jak i organom kontroli.

Prezydent postanowił pójść przewoźnikom na rękę. Od dzisiaj będą obowiązywać złagodzone zasady. – Nie rezygnujemy z identyfikatorów, ale pewna grupa pojazdów będzie mogła wjechać za zakaz na podstawie innych dokumentów, np. listu przewozowego – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Chodzi o pojazdy realizujące zlecenia dla podmiotów znajdujących się na terenie miasta, jadące do punktów obsługi technicznej, Urzędu Celnego. A także pojazdy podmiotów mających siedzibę lub miejsca parkingowe na terenie Lublina.

Do wyrabiania sobie identyfikatorów Zarządu Dróg i Mostów nie będą też zmuszone ośrodki szkolenia kierowców, bo także i one korzystają z pojazdów ciężarowych. Plakietek nie będą potrzebować również ciężarówki egzaminacyjne. – Z ograniczeń wyłączone byłyby także pojazdy wykorzystywane przy realizacji inwestycji miejskich – dodaje Kieliszek.

Zmiana zasad pociągnie za sobą także wymianę oznakowania na drogach wjazdowych do Lublina. Tabliczki z napisem „nie dotyczy pojazdów posiadających zezwolenie wydane przez ZDiM” zostaną zastąpione nowymi, o treści „Nie dotyczy pojazdów realizujących zlecenia docelowe na terenie miasta Lublin”.

Od 1 stycznia Zarząd Dróg i Mostów wydał już prawie 3 tys. identyfikatorów.

Czytaj więcej o: Lublin obwodnica ciężarówki
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 lutego 2017 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu będą korki z powodu ciężarówek. Szkoda że decyzja została zmieniona.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urzędnik wymyślił przepis i podsunął Prezydentowi do podpisu, przepis się nie sprawdził, bo był z założenia glupi, trzeba go zmienić i wymienić oznakowanie, powstały koszty. Kto je poniesie? My, podatnicy. Urzędnikowi nie spadnie włos z głowy. 
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cud, urzad zrezygnowal z bezsensownego(identyfikatory) zarzadzenia, gratulacje
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niby wszystko wydaje się załatwione, tylko kto zapłaci za wymianę oznakowania?
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracuje w firmie z Krakowa i dość często autem ciężarowym powyżej 16 ton zjeżdżam do domu a jestem mieszkańcem Lublina i ten znak mnie nigdy nie interesował.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!