Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lutego 2017 r.
6:50

Ratusz od dzisiaj łagodzi zakaz wjazdu ciężarówek do Lublina. Co się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 8 A A
Przewoźnicy alarmowali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów
Przewoźnicy alarmowali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów (fot. Maciej Kaczanowski)

Po protestach transportowców Ratusz łagodzi od dziś zakaz wjazdu do Lublina ciężarówek o masie powyżej 16 ton. Zakaz pozostaje, ale kierowcy dowożący towar do miasta i lubelskie firmy nie będą już potrzebować specjalnych plakietek, wystarczą im dokumenty przewozowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakaz wjazdu do miasta ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton został wprowadzony przez prezydenta Lublina z dniem 1 stycznia. W swoim zarządzeniu prezydent zastrzegł, że do wjazdu za znak zakazu uprawnieni są tylko ci, dla których Lublin jest punktem docelowym, ale wyłącznie na podstawie specjalnego identyfikatora, który trzeba sobie wyrobić w Zarządzie Dróg i Mostów. Wynikało z tego, że nawet kierowca wiozący szybko psującą się żywność powinien zaparkować przed miastem i pojechać do Lublina po plakietkę, inaczej narażałby się na mandat.

Takie reguły niemal od razu mocno skrytykowali przewoźnicy. Wskazywali, że Lublin ma najostrzejsze zasady spośród miast, które wprowadziły ograniczenia dla tirów. I proponowali ich zmianę.

– O zwolnieniu z zakazu decydowałaby siedziba firmy na terenie miasta, a w przypadku przewozu dokumenty przewozowe, z których jednoznacznie wynikałaby potrzeba rozładunku w Lublinie – mówił nam Mariusz Szabała, prezes Lubelskiego Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. – Dałoby to duży komfort pracy zarówno wykonującym przewóz, jak i organom kontroli.

Prezydent postanowił pójść przewoźnikom na rękę. Od dzisiaj będą obowiązywać złagodzone zasady. – Nie rezygnujemy z identyfikatorów, ale pewna grupa pojazdów będzie mogła wjechać za zakaz na podstawie innych dokumentów, np. listu przewozowego – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Chodzi o pojazdy realizujące zlecenia dla podmiotów znajdujących się na terenie miasta, jadące do punktów obsługi technicznej, Urzędu Celnego. A także pojazdy podmiotów mających siedzibę lub miejsca parkingowe na terenie Lublina.

Do wyrabiania sobie identyfikatorów Zarządu Dróg i Mostów nie będą też zmuszone ośrodki szkolenia kierowców, bo także i one korzystają z pojazdów ciężarowych. Plakietek nie będą potrzebować również ciężarówki egzaminacyjne. – Z ograniczeń wyłączone byłyby także pojazdy wykorzystywane przy realizacji inwestycji miejskich – dodaje Kieliszek.

Zmiana zasad pociągnie za sobą także wymianę oznakowania na drogach wjazdowych do Lublina. Tabliczki z napisem „nie dotyczy pojazdów posiadających zezwolenie wydane przez ZDiM” zostaną zastąpione nowymi, o treści „Nie dotyczy pojazdów realizujących zlecenia docelowe na terenie miasta Lublin”.

Od 1 stycznia Zarząd Dróg i Mostów wydał już prawie 3 tys. identyfikatorów.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 12:30
Znowu będą korki z powodu ciężarówek. Szkoda że decyzja została zmieniona.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 12:17
Urzędnik wymyślił przepis i podsunął Prezydentowi do podpisu, przepis się nie sprawdził, bo był z założenia glupi, trzeba go zmienić i wymienić oznakowanie, powstały koszty. Kto je poniesie? My, podatnicy. Urzędnikowi nie spadnie włos z głowy. 
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 11:36
cud, urzad zrezygnowal z bezsensownego(identyfikatory) zarzadzenia, gratulacje
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:58
Niby wszystko wydaje się załatwione, tylko kto zapłaci za wymianę oznakowania?
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:13
Pracuje w firmie z Krakowa i dość często autem ciężarowym powyżej 16 ton zjeżdżam do domu a jestem mieszkańcem Lublina i ten znak mnie nigdy nie interesował.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:12
I znowu urzędnicy pokazali swoją głupotę !. Ale 3000 osób szukało jakichś śmiesznych naklejek. Ludzie czy naprawdę nie myślicie samodzielnie ? Co wam zrobi urzędnik za brak identyfikatora ? Urzędnik siedzi w biurze a kontrole prowadzi Policja - która tego nie ma obowiązku- prawa kontrolować.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 09:44
Booooże... całego miesiąca imbecyle potrzebowali na to o czym mówiono od listopada... że pomysł dobry ale jak zwykle wykonanie złe !!! A może tak miało być bo np bratanek kogoś z magistratu ma firmę klepiąca oznakowanie ?!?!
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 07:28
Zmieniono decyzję bo za dużo kierowców kręciło się po urzędzie i zakłócali ciszę i spokój urzędnikom :)
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 12:30
Znowu będą korki z powodu ciężarówek. Szkoda że decyzja została zmieniona.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 12:17
Urzędnik wymyślił przepis i podsunął Prezydentowi do podpisu, przepis się nie sprawdził, bo był z założenia glupi, trzeba go zmienić i wymienić oznakowanie, powstały koszty. Kto je poniesie? My, podatnicy. Urzędnikowi nie spadnie włos z głowy. 
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 11:36
cud, urzad zrezygnowal z bezsensownego(identyfikatory) zarzadzenia, gratulacje
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:58
Niby wszystko wydaje się załatwione, tylko kto zapłaci za wymianę oznakowania?
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:13
Pracuje w firmie z Krakowa i dość często autem ciężarowym powyżej 16 ton zjeżdżam do domu a jestem mieszkańcem Lublina i ten znak mnie nigdy nie interesował.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 10:12
I znowu urzędnicy pokazali swoją głupotę !. Ale 3000 osób szukało jakichś śmiesznych naklejek. Ludzie czy naprawdę nie myślicie samodzielnie ? Co wam zrobi urzędnik za brak identyfikatora ? Urzędnik siedzi w biurze a kontrole prowadzi Policja - która tego nie ma obowiązku- prawa kontrolować.
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 09:44
Booooże... całego miesiąca imbecyle potrzebowali na to o czym mówiono od listopada... że pomysł dobry ale jak zwykle wykonanie złe !!! A może tak miało być bo np bratanek kogoś z magistratu ma firmę klepiąca oznakowanie ?!?!
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 07:28
Zmieniono decyzję bo za dużo kierowców kręciło się po urzędzie i zakłócali ciszę i spokój urzędnikom :)

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 41 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra