Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 stycznia 2017 r.
21:23

Ruszy budowa kolejnego odcinka S17 do Warszawy. Plany drogowców na 2017 rok

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
154 19 A A

Otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina, rozpoczęcie budowy ekspresówki łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach, rozstrzygnięcie przetargów na kolejne odcinki trasy do Warszawy – to najważniejsze wydarzenia drogowe w minionym roku na drogach krajowych. W 2017 drogowcy nie planują zwalniać tempa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wielu kierowców czeka na trasę szybkiego ruchu z Lublina do Warszawy. Ekspresówką do stolicy pomkniemy w 2019 r.

– Obecnie prowadzimy działania związane z budową ponad 62 km S17 na terenie województwa mazowieckiego. Dla trzech z pięciu odcinków o łącznej długości 38 km trwają już postępowania związane z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA.

Zachodnia obwodnica odciążyła Lublin

Od 9 grudnia kierowcy mogą już korzystać z jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji - zachodniej obwodnicy Lublina w ramach drogi ekspresowej S19.

– Oddanie tej drogi do użytku pozwoliło wyprowadzić ruch tranzytowy z Lublina. Kierowcy podróżujący z północnej części kraju na południe nie muszą już tracić czasu na ulicach miasta. Ciężarówki jadące dotychczasową drogą krajową nr 19, potrzebowały co najmniej pół godziny, a częściej zdecydowanie więcej, aby przejechać przez zatłoczone miasto – mówi Nalewajko.

Teraz, korzystając z obwodnicy Lublina, potrzebują ok. 16 minut. Oszczędzając nie tylko czas, ale również paliwo. Kierowcy aut osobowych na przejechanie 22 km pomiędzy węzłami Lublin Rudnik i Lublin Węglin potrzebują ok. 11 minut.

Oddanie do użytkowania zachodniej obwodnicy Lublina odczuły czujniki monitorujące ruch pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Czechów. W piątek, 25 listopada, zarejestrowały ok. 13,8 tys. We wtorek, 13 grudnia, było to już 18,3 tys., a w piątek ok. 19,5 tys. pojazdów. To o ponad 40 proc. więcej. Wcześniej przez północną część obwodnicy przejeżdżało ok. 1120-1400 ciężarówek, a po oddaniu zachodniej części od 1650 do 1900.

Otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina

Z S17 do Puław

W budowie jest kolejny odcinek drogi ekspresowej, łączący węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach. Trwają prace przy obiektach inżynierskich, budowie nasypów i wykopów pod przyszłą trasę. W styczniu 2017 roku wprowadzony zostanie objazd na drodze wojewódzkiej 824, co pozwoli rozpocząć budowę wiaduktu na przyszłym węźle Puławy Wschód. Zgodnie z podpisaną umową realizacja blisko 12-kilometrowej trasy zakończy się na przełomie kwietnia i maja 2018 roku.

Budowa połączenia S17 z mostem na Wiśle w Puławach

Ekspresówką do stolicy

Wiosną 2017 roku rozpoczną się natomiast prace przy budowie S17 od węzła Kurów Zachód w kierunku Warszawy. – Na pierwszy z odcinków, pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód, uzyskaliśmy już decyzję ZRID. W styczniu 2017 roku spodziewamy się kolejnych trzech – dodaje rzecznik.

Jedna jest w gestii wojewody lubelskiego, chodzi o odcinek Skrudki do granicy województw, a dwie przez mazowieckiego: Garwolin-Gończyce i Gończyce-granica województw.

Wojewoda mazowiecki rozpatruje też wniosek o ZRID na odcinek od obwodnicy Kołbieli do obwodnicy Garwolina, a wykonawca dwóch kolejnych odcinków (od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli oraz obwodnicy Kołbieli) pracuje nad dokumentacją potrzebną do złożenia wniosków.
W drugiej połowie roku prace będą prowadzone na ponad 95 kilometrach przyszłej S17.

38 kilometrów po remontach

Na blisko 38 kilometrach dróg krajowych pojawiła się nowa nawierzchnia. Chodzi o tzw. nakładki na całej szerokości drogi. Prace prowadzono na drogach krajowych nr 12, 17, 19, 48, 63, 74 i 82. Łączny koszt to ok. 25 mln zł. Nakładki wykonywano na krótkich, najbardziej zdegradowanych odcinkach.

– Najwięcej nakładek wykonaliśmy na DK 74, na dwunastu odcinkach o łącznej długości blisko 18 kilometrów. W siedmiu miejscach na DK19, łącznie blisko 6 km, w sześciu na DK17, ok. 4 km – wylicza rzecznik.

Ma być bezpieczniej

2016 rok GDDKiA w Lublinie wykorzystała na przygotowania do realizacji czternastu zadań związanych z Programem Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

– Trzy z nich będą realizowane w trybie projektuj i buduj. W tych przypadkach są już wyłonienie wykonawcy – mówi Nalewajko.

Chodzi o budowę 3-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż DK2 z kładką nad DK19 łączącego ŻabceMiędzyrzecem Podlaskim. Wartość tego zadania to ok. 5 mln zł. Kolejny ciąg pieszo-rowerowy powstanie w Nowym Chojnie wzdłuż DK12, ok 2,1 km za ok. 2 mln zł. Drogowcy zbudują chodnik wzdłuż DK63, pomiędzy miejscowościami KlębówStok o długości 2 km za 1,4 mln zł.

Dla pozostałych jedenastu opracowywana jest dokumentacja, a w 2017 roku zostaną zrealizowane w terenie. Ciągi pieszo-rowerowe powstaną wzdłuż DK12 od Brzeziczek do Kolonii Struża (3,7 km) oraz wzdłuż DK63 w Łukowie (1,1 km). Chodniki powstaną wzdłuż: DK2 w Kaliłowie (0,3 km), DK19 w Turowie (0,6 km), DK74 w Horyszowie (0,35 km), Krzemieniu (0,3 km) i Zofiance (0,6 km),a także przy DK76 w Kolonii Jamielnik (0,6 km).

W Łukowie przy DK76 powstanie kładka dla pieszych, w Płoskiem pod Zamościem powstanie lewoskręt na skrzyżowaniu z drogą powiatową wraz z przebudową dwóch zatok autobusowych i przejściem dla pieszych. Natomiast w Kołaczach przy DK82 oprócz chodnika powstanie zatoka autobusowa i przejście dla pieszych wraz z doświetleniem.

Plany na 2017 r.

Kolejne plany na 2017 rok to wyłonienie wykonawców drogi ekspresowej S19 od Lublina do granicy z województwem podkarpackim oraz obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17.

Będą również przygotowywane przebudowy istniejących dróg krajowych, których realizację przewidziano w następnych latach. Jeszcze w 2017 roku powinna rozpocząć się przebudowa blisko 11-kilometrowego odcinka DK48 od Krępy do skrzyżowania z S19 koło Kocka.

Plany na 2018 r.

Na 2018 rok zaplanowano rozpoczęcie przebudowy kolejnych dróg: DK17 od Zamościa do Łabuń (5,5 km), DK63 od Łukowa do granicy z woj. mazowieckim (11,4 km), DK74 pomiędzy JarosławcemMiączynem (4,3 km) oraz od Frampola do Gorajca (ok. 7,4 km).

Plany na 2019 r.

W 2019 roku zaplanowano początek przebudowy dalszego odcinka od Gorajca do Szczebrzeszyna, a po opracowaniu dokumentacji także nowego przebiegu DK74 na wysokości Gorajca.
 
Rok 2016 na drogach krajowych

10 km oddanych do użytkowania dróg ekspresowych
12 km dróg ekspresowych w budowie
13 km dróg ekspresowych z wydaną decyzją ZRID
20 km dróg ekspresowych w trakcie uzyskiwania ZRID
85 km dróg ekspresowych w przetargu
38 km dróg z nową nawierzchnią
6 wyremontowanych mostów i przepustów

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 14:53
ciekawe czy studnie będą zasypane gu --em jak na trasie kalinówka piaski jak 7 przy piaseckiej w świdniku
Avatar
poznaniak z pń / 4 stycznia 2017 o 21:51
Adwersaż  do internauty [z].wyróznianie  parti  PIS dla Podkarpacia to Marszałek   Kuchciński z Przemyśla ,czy Piotrowski z Krosna ,to rząd sypie groszem ile tylko chce Podkarpacie
Avatar
z' / 4 stycznia 2017 o 13:24
obserwator sprawiedliwej Polski?? napisał:
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało   najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku  ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie  czytaj  odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka  gwarantowana  praca  8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery    będzie miała     Dziś wice premier  Morawiecki  dodatkowo mówił że  Rozrojsa  ????   fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać   że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19  ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć     wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Wiesz, zdarza mi się jeździć od Rzeszowa do Barwinka i uważam, że tamtem odcinek jest wręcz niezbędny. I mam nadzieję, że cała S-19 jest tylko kwestią czasu - dodatkowo połączona z inwestycjami na Słowacji i Węgrzech pozwoli w miarę szybko dostać się do Grecji.  Co więcej - po zrobieniu S-19 i S-17 praktycznie przez nasze województwo pójdzie ruch z Rzeszowa do stolicy i na północ. I nie uważam, że lubelskie jest bardzo poszkodowane. Nasza sytuacja wynika z bardziej historycznych uwarunkowań - tu od zawsze nie za dużo się działo, bo daleko do złóż. Mamy węgiel, ale do innych materiałów stosunkowo daleko, stąd mało przemysłu, dodatkowo zaoranego podczas transformacji ustrojowej. Zobacz jak późno u nas powstała strefa ekonomiczna - to są LATA do nadrobienia.
Wiesz, zdarza mi się jeździć od Rzeszowa do Barwinka i uważam, że tamtem odcinek jest wręcz niezbędny. I mam nadzieję, że cała S-19 jest tylko kwestią czasu - dodatkowo połączona z inwestycjami na Słowacji i Węgrzech pozwoli w miarę szybko dostać się do Grecji.  Co więcej - po zrobieniu S-19 i S-17 praktycznie przez nasze województwo pójdzie ruch z Rzeszowa do stolicy i na północ. I nie uważam, że lubelskie jest bardzo poszkodowane. Nasza sytuacja wynika z bardziej historycznych uwarunkowań - tu od zawsze nie za dużo się ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 14:39
Brawo ! :)
Avatar
obserwator sprawiedliwej Polski?? / 3 stycznia 2017 o 00:04
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie czytaj odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka gwarantowana praca 8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery będzie miała Dziś wice premier Morawiecki dodatkowo mówił że Rozrojsa ???? fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19 ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie czytaj odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka gwarantowana praca 8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery będzie miała Dziś wice premier Morawiecki dodatkowo mówił że Rozrojsa ???? fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku d... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 20:58
Strach przed S12 bo tylko ta droga jest szansą na Polski Wschodniej S3 w budowie ktora nam Polakom nie jest potrzebna wyglada jak obwodnica Wschodnia Berlina
Avatar
FZHUT / 2 stycznia 2017 o 17:59
To w koncu Z Frampola do Zamościa nie będzie 8 ton na drodze krajowej??
Avatar
tellchar / 2 stycznia 2017 o 12:16
Oficjalnie ten odcinek był wpisany w przetargu jako "S17 - łącznik do mostu w Puławach"
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 12:00
Do Puław to jest budowana S12 pismaki
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 11:31
Dlaczego Generalna Dyrekcja oszukuje mieszkańców Lubelszczyzny - Obwodnica Tomaszowa budowana jest od 2014 a wam podaje ;Że w 2017 zostanie wyłoniony wykonawca . Pozwolenia na budowę , środowiskowa itd .Wielka ściema nie ma na nią kasy i kombinują jak mogą .Tak wszystkie partie pol .[ bez względu na opcję ] dbają o Polskę B
Avatar
Gość / 5 stycznia 2017 o 14:53
ciekawe czy studnie będą zasypane gu --em jak na trasie kalinówka piaski jak 7 przy piaseckiej w świdniku
Avatar
poznaniak z pń / 4 stycznia 2017 o 21:51
Adwersaż  do internauty [z].wyróznianie  parti  PIS dla Podkarpacia to Marszałek   Kuchciński z Przemyśla ,czy Piotrowski z Krosna ,to rząd sypie groszem ile tylko chce Podkarpacie
Avatar
z' / 4 stycznia 2017 o 13:24
obserwator sprawiedliwej Polski?? napisał:
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało   najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku  ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie  czytaj  odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka  gwarantowana  praca  8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery    będzie miała     Dziś wice premier  Morawiecki  dodatkowo mówił że  Rozrojsa  ????   fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać   że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19  ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć     wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Wiesz, zdarza mi się jeździć od Rzeszowa do Barwinka i uważam, że tamtem odcinek jest wręcz niezbędny. I mam nadzieję, że cała S-19 jest tylko kwestią czasu - dodatkowo połączona z inwestycjami na Słowacji i Węgrzech pozwoli w miarę szybko dostać się do Grecji.  Co więcej - po zrobieniu S-19 i S-17 praktycznie przez nasze województwo pójdzie ruch z Rzeszowa do stolicy i na północ. I nie uważam, że lubelskie jest bardzo poszkodowane. Nasza sytuacja wynika z bardziej historycznych uwarunkowań - tu od zawsze nie za dużo się działo, bo daleko do złóż. Mamy węgiel, ale do innych materiałów stosunkowo daleko, stąd mało przemysłu, dodatkowo zaoranego podczas transformacji ustrojowej. Zobacz jak późno u nas powstała strefa ekonomiczna - to są LATA do nadrobienia.
Wiesz, zdarza mi się jeździć od Rzeszowa do Barwinka i uważam, że tamtem odcinek jest wręcz niezbędny. I mam nadzieję, że cała S-19 jest tylko kwestią czasu - dodatkowo połączona z inwestycjami na Słowacji i Węgrzech pozwoli w miarę szybko dostać się do Grecji.  Co więcej - po zrobieniu S-19 i S-17 praktycznie przez nasze województwo pójdzie ruch z Rzeszowa do stolicy i na północ. I nie uważam, że lubelskie jest bardzo poszkodowane. Nasza sytuacja wynika z bardziej historycznych uwarunkowań - tu od zawsze nie za dużo się ... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 14:39
Brawo ! :)
Avatar
obserwator sprawiedliwej Polski?? / 3 stycznia 2017 o 00:04
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie czytaj odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka gwarantowana praca 8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery będzie miała Dziś wice premier Morawiecki dodatkowo mówił że Rozrojsa ???? fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19 ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie czytaj odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka gwarantowana praca 8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery będzie miała Dziś wice premier Morawiecki dodatkowo mówił że Rozrojsa ???? fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku d... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 20:58
Strach przed S12 bo tylko ta droga jest szansą na Polski Wschodniej S3 w budowie ktora nam Polakom nie jest potrzebna wyglada jak obwodnica Wschodnia Berlina
Avatar
FZHUT / 2 stycznia 2017 o 17:59
To w koncu Z Frampola do Zamościa nie będzie 8 ton na drodze krajowej??
Avatar
tellchar / 2 stycznia 2017 o 12:16
Oficjalnie ten odcinek był wpisany w przetargu jako "S17 - łącznik do mostu w Puławach"
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 12:00
Do Puław to jest budowana S12 pismaki
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 11:31
Dlaczego Generalna Dyrekcja oszukuje mieszkańców Lubelszczyzny - Obwodnica Tomaszowa budowana jest od 2014 a wam podaje ;Że w 2017 zostanie wyłoniony wykonawca . Pozwolenia na budowę , środowiskowa itd .Wielka ściema nie ma na nią kasy i kombinują jak mogą .Tak wszystkie partie pol .[ bez względu na opcję ] dbają o Polskę B
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 5 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 4 2

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 12 5

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 13 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 3 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 16 3

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 4

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0

Mieszkańcy Puław mogli zobaczyć eksponaty z Muzeum Techniki Biurowej. Wystawa, a także sentymentalny pokój urzędnika z PRL-u była otwarta w Urzędzie Miasta. Nie brakowało także konkursów z nagrodami i turniejów dla młodzieży.

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 5 1

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 10 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.