piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Ruszy budowa kolejnego odcinka S17 do Warszawy. Plany drogowców na 2017 rok

Dodano: 1 stycznia 2017, 21:23
Autor: Paweł Puzio

Otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina, rozpoczęcie budowy ekspresówki łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach, rozstrzygnięcie przetargów na kolejne odcinki trasy do Warszawy – to najważniejsze wydarzenia drogowe w minionym roku na drogach krajowych. W 2017 drogowcy nie planują zwalniać tempa.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wielu kierowców czeka na trasę szybkiego ruchu z Lublina do Warszawy. Ekspresówką do stolicy pomkniemy w 2019 r.

– Obecnie prowadzimy działania związane z budową ponad 62 km S17 na terenie województwa mazowieckiego. Dla trzech z pięciu odcinków o łącznej długości 38 km trwają już postępowania związane z wydaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik lubelskiego oddziału GDDKiA.

Zachodnia obwodnica odciążyła Lublin

Od 9 grudnia kierowcy mogą już korzystać z jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji - zachodniej obwodnicy Lublina w ramach drogi ekspresowej S19.

– Oddanie tej drogi do użytku pozwoliło wyprowadzić ruch tranzytowy z Lublina. Kierowcy podróżujący z północnej części kraju na południe nie muszą już tracić czasu na ulicach miasta. Ciężarówki jadące dotychczasową drogą krajową nr 19, potrzebowały co najmniej pół godziny, a częściej zdecydowanie więcej, aby przejechać przez zatłoczone miasto – mówi Nalewajko.

Teraz, korzystając z obwodnicy Lublina, potrzebują ok. 16 minut. Oszczędzając nie tylko czas, ale również paliwo. Kierowcy aut osobowych na przejechanie 22 km pomiędzy węzłami Lublin Rudnik i Lublin Węglin potrzebują ok. 11 minut.

Oddanie do użytkowania zachodniej obwodnicy Lublina odczuły czujniki monitorujące ruch pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Czechów. W piątek, 25 listopada, zarejestrowały ok. 13,8 tys. We wtorek, 13 grudnia, było to już 18,3 tys., a w piątek ok. 19,5 tys. pojazdów. To o ponad 40 proc. więcej. Wcześniej przez północną część obwodnicy przejeżdżało ok. 1120-1400 ciężarówek, a po oddaniu zachodniej części od 1650 do 1900.

Otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina

WIDEO

Z S17 do Puław

W budowie jest kolejny odcinek drogi ekspresowej, łączący węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach. Trwają prace przy obiektach inżynierskich, budowie nasypów i wykopów pod przyszłą trasę. W styczniu 2017 roku wprowadzony zostanie objazd na drodze wojewódzkiej 824, co pozwoli rozpocząć budowę wiaduktu na przyszłym węźle Puławy Wschód. Zgodnie z podpisaną umową realizacja blisko 12-kilometrowej trasy zakończy się na przełomie kwietnia i maja 2018 roku.

Budowa połączenia S17 z mostem na Wiśle w Puławach

Ekspresówką do stolicy

Wiosną 2017 roku rozpoczną się natomiast prace przy budowie S17 od węzła Kurów Zachód w kierunku Warszawy. – Na pierwszy z odcinków, pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód, uzyskaliśmy już decyzję ZRID. W styczniu 2017 roku spodziewamy się kolejnych trzech – dodaje rzecznik.

Jedna jest w gestii wojewody lubelskiego, chodzi o odcinek Skrudki do granicy województw, a dwie przez mazowieckiego: Garwolin-Gończyce i Gończyce-granica województw.

Wojewoda mazowiecki rozpatruje też wniosek o ZRID na odcinek od obwodnicy Kołbieli do obwodnicy Garwolina, a wykonawca dwóch kolejnych odcinków (od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli oraz obwodnicy Kołbieli) pracuje nad dokumentacją potrzebną do złożenia wniosków.
W drugiej połowie roku prace będą prowadzone na ponad 95 kilometrach przyszłej S17.

38 kilometrów po remontach

Na blisko 38 kilometrach dróg krajowych pojawiła się nowa nawierzchnia. Chodzi o tzw. nakładki na całej szerokości drogi. Prace prowadzono na drogach krajowych nr 12, 17, 19, 48, 63, 74 i 82. Łączny koszt to ok. 25 mln zł. Nakładki wykonywano na krótkich, najbardziej zdegradowanych odcinkach.

– Najwięcej nakładek wykonaliśmy na DK 74, na dwunastu odcinkach o łącznej długości blisko 18 kilometrów. W siedmiu miejscach na DK19, łącznie blisko 6 km, w sześciu na DK17, ok. 4 km – wylicza rzecznik.

Ma być bezpieczniej

2016 rok GDDKiA w Lublinie wykorzystała na przygotowania do realizacji czternastu zadań związanych z Programem Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

– Trzy z nich będą realizowane w trybie projektuj i buduj. W tych przypadkach są już wyłonienie wykonawcy – mówi Nalewajko.

Chodzi o budowę 3-kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż DK2 z kładką nad DK19 łączącego ŻabceMiędzyrzecem Podlaskim. Wartość tego zadania to ok. 5 mln zł. Kolejny ciąg pieszo-rowerowy powstanie w Nowym Chojnie wzdłuż DK12, ok 2,1 km za ok. 2 mln zł. Drogowcy zbudują chodnik wzdłuż DK63, pomiędzy miejscowościami KlębówStok o długości 2 km za 1,4 mln zł.

Dla pozostałych jedenastu opracowywana jest dokumentacja, a w 2017 roku zostaną zrealizowane w terenie. Ciągi pieszo-rowerowe powstaną wzdłuż DK12 od Brzeziczek do Kolonii Struża (3,7 km) oraz wzdłuż DK63 w Łukowie (1,1 km). Chodniki powstaną wzdłuż: DK2 w Kaliłowie (0,3 km), DK19 w Turowie (0,6 km), DK74 w Horyszowie (0,35 km), Krzemieniu (0,3 km) i Zofiance (0,6 km),a także przy DK76 w Kolonii Jamielnik (0,6 km).

W Łukowie przy DK76 powstanie kładka dla pieszych, w Płoskiem pod Zamościem powstanie lewoskręt na skrzyżowaniu z drogą powiatową wraz z przebudową dwóch zatok autobusowych i przejściem dla pieszych. Natomiast w Kołaczach przy DK82 oprócz chodnika powstanie zatoka autobusowa i przejście dla pieszych wraz z doświetleniem.

Plany na 2017 r.

Kolejne plany na 2017 rok to wyłonienie wykonawców drogi ekspresowej S19 od Lublina do granicy z województwem podkarpackim oraz obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17.

Będą również przygotowywane przebudowy istniejących dróg krajowych, których realizację przewidziano w następnych latach. Jeszcze w 2017 roku powinna rozpocząć się przebudowa blisko 11-kilometrowego odcinka DK48 od Krępy do skrzyżowania z S19 koło Kocka.

Plany na 2018 r.

Na 2018 rok zaplanowano rozpoczęcie przebudowy kolejnych dróg: DK17 od Zamościa do Łabuń (5,5 km), DK63 od Łukowa do granicy z woj. mazowieckim (11,4 km), DK74 pomiędzy JarosławcemMiączynem (4,3 km) oraz od Frampola do Gorajca (ok. 7,4 km).

Plany na 2019 r.

W 2019 roku zaplanowano początek przebudowy dalszego odcinka od Gorajca do Szczebrzeszyna, a po opracowaniu dokumentacji także nowego przebiegu DK74 na wysokości Gorajca.
 
Rok 2016 na drogach krajowych

10 km oddanych do użytkowania dróg ekspresowych
12 km dróg ekspresowych w budowie
13 km dróg ekspresowych z wydaną decyzją ZRID
20 km dróg ekspresowych w trakcie uzyskiwania ZRID
85 km dróg ekspresowych w przetargu
38 km dróg z nową nawierzchnią
6 wyremontowanych mostów i przepustów

Użytkownik niezarejestrowany
poznaniak z pń
z'
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2017 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe czy studnie będą zasypane gu --em jak na trasie kalinówka piaski jak 7 przy piaseckiej w świdniku
Rozwiń
poznaniak z pń
poznaniak z pń (4 stycznia 2017 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adwersaż  do internauty [z].wyróznianie  parti  PIS dla Podkarpacia to Marszałek   Kuchciński z Przemyśla ,czy Piotrowski z Krosna ,to rząd sypie groszem ile tylko chce Podkarpacie
Rozwiń
z'
z' (4 stycznia 2017 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obserwator sprawiedliwej Polski?? napisał:
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało   najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku  ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie  czytaj  odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka  gwarantowana  praca  8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery    będzie miała     Dziś wice premier  Morawiecki  dodatkowo mówił że  Rozrojsa  ????   fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać   że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19  ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć     wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Wiesz, zdarza mi się jeździć od Rzeszowa do Barwinka i uważam, że tamtem odcinek jest wręcz niezbędny. I mam nadzieję, że cała S-19 jest tylko kwestią czasu - dodatkowo połączona z inwestycjami na Słowacji i Węgrzech pozwoli w miarę szybko dostać się do Grecji.  Co więcej - po zrobieniu S-19 i S-17 praktycznie przez nasze województwo pójdzie ruch z Rzeszowa do stolicy i na północ. I nie uważam, że lubelskie jest bardzo poszkodowane. Nasza sytuacja wynika z bardziej historycznych uwarunkowań - tu od zawsze nie za dużo się działo, bo daleko do złóż. Mamy węgiel, ale do innych materiałów stosunkowo daleko, stąd mało przemysłu, dodatkowo zaoranego podczas transformacji ustrojowej. Zobacz jak późno u nas powstała strefa ekonomiczna - to są LATA do nadrobienia.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2017 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo ! :)
Rozwiń
obserwator sprawiedliwej Polski??
obserwator sprawiedliwej Polski?? (3 stycznia 2017 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Smutne to że Lubelskie poza Podkarpaciem głosowało najwięcej ,na PIS a ten rząd odwraca się plecami od Lubelskiego [ma w tyłku ten region].Proszę zobaczyć jak wyróżniane jest Podkarpacie droga do Barwinka czyli do granicy Słowacji ,Sanok będzie serwisował wyrzutnie czytaj odgórnie praca ,Stalowa Wola zbrojenoiówka gwarantowana praca 8 lat Mielec prawdopodobnie helikoptery będzie miała Dziś wice premier Morawiecki dodatkowo mówił że Rozrojsa ???? fabryka .A regionu Lubelski przez 1 rok co otrzymał małego wała w stosunku do Podkarpacia .Widać że dla Lubelskiego zabrakło kasy na drogi w całości S17 ,S19 ,dlatego że 500plus pochłonęło finanse ze ściany wschodniej ,zamiast dać początkowo po 300 zł na dziecko i nie obniżąć wieku emerytalnego czyli panowie 66 a kobiety 58 ,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!