sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Rząd ma sposób na pieniądze z abonamentu. Operator kablówki przekaże informacje

Dodano: 26 maja 2017, 11:12
Autor: Daniel Drob

Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe
Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe (fot. Maciej Kaczanowski)

Masz kablówkę, ale nie płacisz abonamentu RTV? Już niedługo nie będzie to możliwe. Operatorzy telewizyjni będą musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich swoich klientach.

Projekt nowelizacji ustawy o abonamencie RTV Rada Ministrów przyjęła w środę. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Skąd tak radykalne zmiany w prawie? W 1993 r. było 10,9 mln zarejestrowanych abonentów RTV, a z kolei w 2015 r. już tylko 6,9 mln. Obecnie abonament płaci jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (ok. 12-13 proc.). Tymczasem z danych GUS wynika, że odbiorniki telewizyjne znajdują się aż w 97 proc. gospodarstw domowych. Dlaczego tak jest? Sporo osób nie opłaca abonamentu z powodu oferty telewizji publicznej, a to właśnie do kasy TVP trafiają te pieniądze.

Teraz dochody z abonamentu wzrosną, bo za posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych zostaną uznani wszyscy, którzy korzystają z telewizji kablowej. Oprócz danych adresowych i identyfikacyjnych operatorzy będą musieli dostarczyć Poczcie Polskiej informacje o tym, od kiedy ich klienci rozpoczęli korzystanie z ich usług.

– Telewizja publiczna od dawna nie pełni swojej misji. Z jednej strony znajdziemy w jej ofercie mało ambitne programy typu talent show, z drugiej stanowi narzędzie propagandy to jednej, a to drugiej ekipy rządzącej – mówi pan Radosław z Lublina, który otwarcie przyznaje, że abonamentu nie płaci i nie zamierza płacić. – Uważam, że telewizja publiczna powinna zostać sprywatyzowana – dodaje.

Dla tych, co abonamentu nie płacą rząd zapowiada abolicję. Można uniknąć opłacania zaległego abonamentu za poprzednie lata jeśli uiści się opłatę za pół roku z góry.

W ustawie zapisano, że dostawcy mają podawać Poczcie Polskiej datę rozpoczęcia usługi, ale już nie jej zakończenia. Sugeruje to, że prawo dotyczy tylko tych klientów, którzy po wejściu w życie ustawy nadal będą płacili za telewizję.

– Widzimy już pierwszy odpływ klientów, którzy nie chcą płacić abonamentu – narzekał Andrzej Rogowski, szef Multimedia Polska na wtorkowej konferencji Konferencji Operatorów Komunikacji Elektroniczne w Sopocie.

Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown wynika, że przeciwko takiej zmianie prawa jest niemal 70 proc. Polaków. Duża część badanych stwierdziła, że ustawa narusza ich prawo do prywatności, a dostawcy telewizji kablowej powinni za wszelką cenę chronić dane swoich klientów. Do zmian krytycznie odnoszą się też operatorzy telewizji.

– Nie powinniśmy udostępniać naszych danych, ponieważ zabrania nam tego prawo – mówił w Sopocie Zygmunt Solorz, przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polsat.

Po wejściu nowego prawa w życie, operatorzy kablowi dostaną 30 dni na poinformowanie klientów, że przekazują Poczcie Polskiej ich dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub inny numer identyfikacyjny jak NIP czy KRS. Jeśli dostawcy płatnej telewizji tego nie zrobią grożą im wysokie kary finansowe – nawet do 5 proc. przychodu, jakie spółka uzyskała z tytułu dostarczania usług telewizji płatnej w poprzednim roku podatkowym.

Ile kosztuje abonament

Obowiązek płacenia abonamentu mają gospodarstwa domowe, posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny. W tym roku to 245,15 zł rocznie.

SONDA
Liczba głosów: 330

Czy płacisz abonament RTV?

16.67 %
Tak
52.73 %
Nie
30.61 %
Nie mam telewizora
Czytaj więcej o: telewizja polityka TVP abonament
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 maja 2017 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co jeszcze? Wystarczy że za telewizję płacimy. A telewizja sateritarna to co?
Rozwiń
Gość
Gość (27 maja 2017 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mogę rozwiązać z dostawcą w moim przypadku orange umowę?? Nie wyraziłem zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2017 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To PiSowi mało kasy co obiecywali jak można płacić za coś dwa razy jak społeczność płaci abonament telewizjom prywatnym bo jest za to niech te mondraki z polskiej telewizji sobie wprowadzo dekodery na kartę i jak majo platformy cyfrowe i odpowiednie kanały ale Polska telewizja to jak hiena
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2017 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To rozwiązanie umowy będzie Możliwe?
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2017 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam telewizor, ale podłączony tylko pod konsolę do gier. Według prawa będę musiał płacić?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!