niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Sieć szpitali w woj. lubelskim. Znamy listę placówek z regionu

Dodano: 27 czerwca 2017, 20:05

Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował listę szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października. Co ta zmiana oznacza dla pacjentów? Co oznaczają poszczególne stopnie nadane szpitalom?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Ministerstwo zdrowia przekonywało, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.

Kurier PAP

wujek dobra rada
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wujek dobra rada
wujek dobra rada (28 czerwca 2017 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Skandal i jednocześnie eutanazja Polaków! W sieci  Województwa Lubelskiego tylko kilka szpitali?! PiS na śmietnik historii! Brawo, dla pana Czarnka Order Orła Białego!
 Poczytaj sobie dokładnie slajdy. To są slajdy, tam się przerzuca obrazki.  
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
złe to jest i tyle. przekonacie sie sami
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy to znaczy że COZL będzie miał kontrakty na wszystkie oddziały czy tylko na onkologiczne?
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra decyzja, zapewnienie pacjentom dostępu do publicznej służby zdrowia.
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal i jednocześnie eutanazja Polaków! W sieci Województwa Lubelskiego tylko kilka szpitali?! PiS na śmietnik historii! Brawo, dla pana Czarnka Order Orła Białego!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!