piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Skansen nie chce mikroapartamentów w sąsiedztwie. "Budynek zasłoni zabytkowy wiatrak"

Dodano: 1 czerwca 2017, 16:35
Autor: Dominik Smaga

Lokale budowane przy al. Warszawskiej 96 mają być oddane do użytku w sierpniu przyszłego roku
Lokale budowane przy al. Warszawskiej 96 mają być oddane do użytku w sierpniu przyszłego roku (fot. Maciej Kaczanowski)

Wstrzymania budowy mikroapartamentów powstających obok skansenu domaga się od prezydenta miasta Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Jego członkowie twierdzą, że inwestycja zaszkodzi skansenowi. Ratusz odpowiada, że nie powstrzyma budowy

Oprotestowana inwestycja to budynek z 41 niewielkimi lokalami. Te najmniejsze będą mieć tylko 12 mkw. powierzchni, a mimo to ma się w nich znaleźć także aneks kuchenny i łazienka. Emocje rozpala jednak nie to, co będzie w środku, ale sama lokalizacja obiektu. Budynek ma stanąć przy al. Warszawskiej obok skansenu.

– Widoczny z alei Warszawskiej zabytkowy wiatrak, dotychczas będący wizytówką Muzeum Wsi Lubelskiej będzie zupełnie zasłonięty przez planowany budynek – twierdzą członkowie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej w swym liście otwartym do prezydenta Lublina. Ich zdaniem skansen został potraktowany „jako zupełnie przeciętny obiekt, bez żadnych walorów kulturowych”.

Przeciwnicy inwestycji dodają, że z powodu trwającej już budowy mocno okrojony został parking obsługujący muzeum, a później miejsca parkingowe będą zajmowane przez użytkowników mikroapartamentów.

Stowarzyszenie przyjaciół skansenu oficjalnie wystąpiło do władz miasta o wstrzymanie budowy. Ratusz wyklucza taką decyzję i podkreśla, że inwestycja, formalnie traktowana jako hostel, jest zgodna z planem zagospodarowania terenu, czyli uchwalonym przez Radę Miasta dokumentem określającym przeznaczenie nieruchomości.

– Plan z 2002 r. zakłada w tym miejscu lokalizację usług komercyjnych – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – W lipcu 2016 r. zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania, zostało wydane pozwolenie na budowę hostelu.

Urząd Miasta podkreśla, że inwestor chciał początkowo stawiać większy obiekt, ale został zmuszony do okrojenia projektu. – Początkowo wskazywał we wniosku realizację wyższego budynku, natomiast po wykonanych analizach wysokości został wezwany do złożenia wersji zakładającej budowę budynku niższego o jedną kondygnację – tłumaczy Krzyżanowska. – Projektant wystąpił do miejskiego konserwatora zabytków, który dopuścił realizację obiektu we wskazanej lokalizacji.

jur
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(49) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jur
jur (2 czerwca 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki to pokraczny projekt! Budowę tę należy zakończyć jako budynek jednopiętrowy. 
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież nic nie zasłoni wiatraka. Nikt nie jest w stanie podać punktu z którego ten wiatrak miałby być zasłonięty. Szkoda nawet czasu na takie pieprzenie od rzeczy.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 14:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ach uj tam z wiatrakiem. Prywatny teren to se można budować co się chce.
Rozwiń
Lud
Lud (2 czerwca 2017 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
a plan faktycznie uchwalony za Pruszona, także pretensje zgłaszajcie do swoich, wyborcy PiS-u.
To co, jeśli uchwalony za kogo innego? A obecne "władze" to rąk nie mają? Nie widzą, co się dzieje? A więc, trollu nie wprowadzaj manipulacji i spychologi! Wiemy, że jedni, i drudzy są siebie warci = noga tego samego żyda.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2017 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a plan faktycznie uchwalony za Pruszona, także pretensje zgłaszajcie do swoich, wyborcy PiS-u.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (49)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!