niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Smog w Lublinie. Najwyższy poziom zanieczyszczeń do tej pory. Czytelnik: "Zagrożenie dla życia"

Dodano: 11 stycznia 2017, 09:47
Autor: dudi

We wtorek w nocy gwałtownie wzrósł poziom zanieczyszczeń powietrza w Lublinie. Osiągnął najwyższy poziom do tej pory. Czy jest się czego obawiać?

W nocy zaalarmował nas Czytelnik. Na screenie z aplikacji, który przysłał widać wysoki poziom stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5. O godz. 23 wartość wyniosła 303. Obok pojawił się alarm "Zagrożenie dla życia". - Jest zagrożenie dla życia a rano dzieci muszą iść do szkoły. Prosimy o solidną interwencję w imieniu mieszkańców Lublina - napisał na alarm24@dziennikwschodni.pl

Sprawdziwliśmy. Około północy stężenie wyniosło 426 µg/m3. To najwięcej do tej pory.

- Oceniamy średnią dobową. Chwilowe wartości godzinowe nie są podstawą do alarmu - tłumaczy Arkadiusz Iwaniuk, zastępca lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. 

Dopuszczalna norma średniodobowa stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m3. Żeby ogłosić stan alarmowy norma średniodobowa musi przekraczać 300 µg/m3. We wtorek było to 99,5 µg/m3. Norma została przekroczona. W ubiegłym roku było 16 takich przekroczeń w styczniu. – Pułap można przekroczyć do 35. razy w ciągu roku - mówi Arkadiusz Iwaniuk.

Wzrosty stężenia pyłów można zwykle zaobserwować w nocy. - Ludzie przed pójściem spać wrzucają do pieca trochę więcej niż zwykle. Zmieniła się także sytuacja pogodowa. Zawisło powietrze, dymy kumulowały się w części przyziemnej - tłumaczy Iwaniuk. 

Czy powinniśmy się obawiać? - To chwilowa wartość, która nie ma aż takiego wpływu na zdrowie. Organizm ma bariery, które nas chronią. Gorzej jeśli wysokie wartości utrzymywałyby się cały czas - mówi Iwaniuk.

Dzisiaj o godz. 9 poziom pyłów zawieszonych PM 2,5 wyniósł 158,7 µg/m3.

(toma)

http://powietrze.gios.gov.pl/
http://powietrze.gios.gov.pl/
Fot. Czytelnik
Fot. Czytelnik
Czytaj więcej o: Lublin smog
tomasz
Użytkownik niezarejestrowany
mehdi mountather
(73) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tomasz
tomasz (29 stycznia 2017 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bzdura. Palono węglem od zawsze a teraz jest więcej gazu a smog jest. Smog powstaje od spalin ale tylko wtedy gdy są nieodprowadzone. Zabudowa korytarzy napowietrzających jest bardzo słuszną teorią wyjaśniającą powstawanie smogu w miastach ..... i nie tylko w Lublinie.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2017 o 12:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pisałem o problemie smogu parę lat temu ale nic się nie zmieniło od tamtego czasu, a może nawet jest gorzej. ***warszawa.naszemiasto.pl/artykul/trujacy-dym-i-smog-nad-lublinem-czy-wladze-nie-widza,2729662,artgal,t,id,tm.html
Rozwiń
mehdi mountather
mehdi mountather (12 stycznia 2017 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cette tempête de neige en Europe punition d'ALLAH aux européens de se convertir a l'islam aujourd'hui urgent pour éviter la mort des européens par tempête de neige cataclysmique-50 degrés séisme plus 7 séisme en plein neige tsunami les inondations les foudres les tornades météorite astéroïde volcan mortel virus pire que H1N1 aux turcs d'appliquer le Coran a 100% aujourd'hui pour éviter la fin de la Turquie par un un fort séisme en plein neige ou un tsunami merci.
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Krakowie czy Warszawie sytuacja jest o wiele gorsza
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane głównie spalaniem odpadów w przestarzałych instalacjach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (73)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!