Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Śnieg najpierw usuną na ekspresówce. Reszta dróg musi poczekać

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
52 16 A A

Wyzwaniem dla drogowców będzie zimowe utrzymanie 70 km nowiutkiej ekspresówki. Stary odcinek S17 spada natomiast do piątej kategorii odśnieżania. I na barki gmin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To pierwszy zimowy sezon, w którym cały 70-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 jest obsługiwany przez dwie firmy zewnętrzne - włoska AVR i portugalska MotaEngil - w ramach kontraktu "Utrzymaj Standard”. A chodzi tu o najwyższy, I standard zimowego utrzymania - mówi Władysław Rawski, zastępca dyrektora lubelskiej GDDKiA, kóra administruje w sumie 1356 km dróg.

Pierwszy standard oznacza, że obie firmy mają od 3 do 4 godzin na usunięcie śliskości i od 4 do 6 godzin na likwidację skutków opadów śniegu po ich ustaniu.
- Żeby tak było, muszą uprzedzać przyrodę i stale kontrolować podległe im odcinki S17 - dodaje Rawski.

Obie firmy pobierają za to godziwe pieniądze: miesięczny ryczałt dla włoskiej AVR wynosi 400 tys. zł, natomiast Portugalczycy z MotaEngil inkasują 350 tys. zł. - W razie uchybień naliczamy im punkty karne, które mogą zmniejszyć wysokość ryczałtu - wyjaśnia dyrektor.

W pierwszym standardzie musi być też utrzymana jednojezdniowa "17” - od granic województwa do początku S17 na węźle Kurów Zachód. Podobnie, jak cała "2” na północy Lubelskiego. W sumie jest to 230 km dróg. Gorzej jest, jeśli idzie o dwa odcinki starej "17”, które straciły na znaczeniu po otwarciu ekspresówki. Chodzi o drogę od początku obwodnicy Lublina do Kurowa i dalej oraz od węzła Jastków do starego wjazdu do Lublina.

- Te drogi przeszły pod opiekę gmin Jastków, Garbów i Kurów - podkreśla Piotr Ziemiński, odpowiedzialny w GDDKiA za "akcję zima”. Jeśli zatem zima sparaliżuje tam ruch, kierowcy powinni zgłaszać reklamacje do gmin - zarządców drogi.

- Bardzo obawiamy się kosztów związanych z zimowym utrzymaniem starego odcinka "17” - nie ukrywa Kazimierz Firlej, wójt gminy Garbów.

W ubiegłym sezonie była tam I kategoria odśnieżania. Teraz jest... piąta. Co oznacza, że zarządca jest zobowiązany do usunięcia śliskości w ciągu 8 godzin, a odśnieżanie może zająć nawet 16 godzin od momentu ustania opadów.

- Oddanie tej drogi w zarząd gmin, bez wsparcia dodatkowymi środkami, jest igraniem ze zdrowiem i życiem kierowców. Bo choć ruch znacznie zmalał, to i tak przejeżdża tędy kilka tysięcy aut na dobę - przestrzega wójt Firlej. Paweł Puzio

Drogowcy przygotowani

W bazach GDDKiA na zimę czeka m.in. 46 solarek pługami, 61 pługów jednostronnych, 19 pługów dwustronnych, 9 pługów wirnikowych, 17 równiarek. Zgromadzono 21 tys. ton soli, 110 ton chlorku wapnia, 766 ton materiałów uszorstniających podjazdy.

Ile kosztuje nas zima?

Sezon zimowy 2012/2013 na drogach GDDKiA kosztował podatników 21,9 mln zł, 2013/2014 - 11,6 mln zł. Do końca tego roku na walkę z zimą lubelska GDDKiA ma jeszcze ponad 2,5 mln zł.
Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2014 o 03:46

Wójt z Garbowa nie powinien przeżywać. Wójt z Jastkowa z burmistrzem Nałęczowa powinni coś dorzucić, za promocję.Reklama kosztuje. :)

Avatar
Gość / 26 listopada 2014 o 12:23

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

A może jeszcze krok dalej, z Maroka. Piasek z Sahary podobno dobry do posypywania.  A co,  nie może tak być ? Śmiecie z Salvadoru a piasek z Maroka. :)

Avatar
m / 25 listopada 2014 o 22:41
...do wiosny :) Śnieg najpierw usuną na ekspresówce. Reszta dróg musi poczekać do wiosny :)
Avatar
lupus / 25 listopada 2014 o 12:04

A czy w ostatnią zimę odczułeś jakieś różnice w utrzymaniu funkcjonujących wtedy odcinków S17? Już wtedy te dwie firmy zajmowały się tym...

A to przepraszam.

Avatar
realista / 25 listopada 2014 o 11:37

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

A czy w ostatnią zimę odczułeś jakieś różnice w utrzymaniu funkcjonujących wtedy odcinków S17? Już wtedy te dwie firmy zajmowały się tym...

Avatar
Gran / 25 listopada 2014 o 10:33
Zapasy zrobić i siedzieć w domu przyjdzie. Mi się to nawet podoban ale czy mogą mniw wywalić z pracy za to że nie dotarłem bo mnie śnieg zasypał?
Avatar
lupus / 25 listopada 2014 o 10:31

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

Avatar
kj / 25 listopada 2014 o 10:09

No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?


No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?

Kategoria 12 na tym odcinku nie zmieniłą się, bo nie ma w zamian nowego odcinka S12. Co do reszty masz całkowitą rację - to skandal. Współczuć też mieszkańcom, ponieważ jeśli gmina będzie miała za mało pieniędzy do odśnierzania drogi, którą dostałą "w spadku", to podniesie lokalne podatki.

Kategoria 12 na tym odcinku nie zmieniłą się, bo nie ma w zamian nowego odcinka S12. Co do reszty masz całkowitą rację - to skandal. Współczuć też mieszkańcom, ponieważ jeśli gmina będzie miała za mało pieniędzy do odśnierzania drogi, którą dostałą "w spadku", to podniesie lokalne podatki.

rozwiń
Avatar
Marek / 25 listopada 2014 o 09:54
No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?
Avatar
krasniczek / 25 listopada 2014 o 09:43

Gminy mają odśnieżać drogi im podległe, jeśli gminie nie potrzebna ta droga, to może niech zgłosi ją do zaorania?

Avatar
Gość / 27 listopada 2014 o 03:46

Wójt z Garbowa nie powinien przeżywać. Wójt z Jastkowa z burmistrzem Nałęczowa powinni coś dorzucić, za promocję.Reklama kosztuje. :)

Avatar
Gość / 26 listopada 2014 o 12:23

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

A może jeszcze krok dalej, z Maroka. Piasek z Sahary podobno dobry do posypywania.  A co,  nie może tak być ? Śmiecie z Salvadoru a piasek z Maroka. :)

Avatar
m / 25 listopada 2014 o 22:41
...do wiosny :) Śnieg najpierw usuną na ekspresówce. Reszta dróg musi poczekać do wiosny :)
Avatar
lupus / 25 listopada 2014 o 12:04

A czy w ostatnią zimę odczułeś jakieś różnice w utrzymaniu funkcjonujących wtedy odcinków S17? Już wtedy te dwie firmy zajmowały się tym...

A to przepraszam.

Avatar
realista / 25 listopada 2014 o 11:37

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

A czy w ostatnią zimę odczułeś jakieś różnice w utrzymaniu funkcjonujących wtedy odcinków S17? Już wtedy te dwie firmy zajmowały się tym...

Avatar
Gran / 25 listopada 2014 o 10:33
Zapasy zrobić i siedzieć w domu przyjdzie. Mi się to nawet podoban ale czy mogą mniw wywalić z pracy za to że nie dotarłem bo mnie śnieg zasypał?
Avatar
lupus / 25 listopada 2014 o 10:31

A mnie najbardziej rozbawiła informacja, że ZIMOWYM serwisowaniem S17 będą się zajmować firny z ...Włoch i Portugalii gdzie jak wiadomo zimy bardzo ostre. Doświadczenia i know how na pewno im nie brakuje. :)

Avatar
kj / 25 listopada 2014 o 10:09

No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?


No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?

Kategoria 12 na tym odcinku nie zmieniłą się, bo nie ma w zamian nowego odcinka S12. Co do reszty masz całkowitą rację - to skandal. Współczuć też mieszkańcom, ponieważ jeśli gmina będzie miała za mało pieniędzy do odśnierzania drogi, którą dostałą "w spadku", to podniesie lokalne podatki.

Kategoria 12 na tym odcinku nie zmieniłą się, bo nie ma w zamian nowego odcinka S12. Co do reszty masz całkowitą rację - to skandal. Współczuć też mieszkańcom, ponieważ jeśli gmina będzie miała za mało pieniędzy do odśnierzania drogi, którą dostałą "w spadku", to podniesie lokalne podatki.

rozwiń
Avatar
Marek / 25 listopada 2014 o 09:54
No moment, czyli jak będę chciał pojechać do Puław, to albo jadę odśnieżoną S17 aż do jej końca za Kurowem, po czym wjeżdżam w taki mały skròt przez Sielce i wyjeżdżam w Końskowoli (ten skròt zapewne zna dużo osòb, on bèdzie jakaś 15. kategoria odśnieżania), albo od razu walę "starą trasą" czyli kategorią 5? A co ze starym odcinkiem 12 z Kurowa do Puław, ktòra to kategoria?
Avatar
krasniczek / 25 listopada 2014 o 09:43

Gminy mają odśnieżać drogi im podległe, jeśli gminie nie potrzebna ta droga, to może niech zgłosi ją do zaorania?