środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Spór w przetargu na miejskie rowery w Lublinie

Dodano: 23 września 2015, 07:15
Autor: Dominik Smaga

Jest spór w sprawie przetargu na rozbudowę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jedna z zainteresowanych takim zleceniem firm zarzuca miastu ustalenie takich warunków, że może je spełnić tylko jedna firma na rynku, czyli spółka Nextbike będąca operatorem istniejącego już w Lublinie systemu.

Taki zarzut stawia urzędnikom konkurencyjna wobec Nextbike spółka BIKEU, która złożyła formalne odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak to argumentuje?

Skarżąca się spółka ma zastrzeżenia do wymogu „pełnej kompatybilności” zamawianych stacji z tymi, które już działają w mieście. – W praktyce zupełną kompatybilność systemu może zapewnić tylko pierwotny wykonawca – czytamy w piśmie Macieja Maciejewskiego, radcy prawnego spółki BIKEU.

Stwierdza on również, że zamawiający „postawił szereg wymagań, które jednoznacznie wskazują, że oczekuje oferty tylko od wykonawcy Nextbike”. Radca zwraca uwagę na wskazane przez miasto wymiary terminalu do wypożyczania rowerów takie, jakie oferuje obecny operator Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Zastrzeżenia spółki BIKEU budzi też fakt zamówienia przez miasto także 2 stacji z rowerami dziecięcymi i twierdzi, że takie wypożyczalnie oferuje tylko firma Nextbike.

Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia. – Podtrzymujemy swoje wymagania – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego Ratusza.

Przypomnijmy, że przetarg dotyczy montażu na terenie Lublina 42 stacji (w tym 2 dziecięcych) i dostarczenia 420 rowerów (w tym 20 dla dzieci). W ramach tego samego zlecenia powstanie też 5 stacji z 21 rowerami w Świdniku, ale za tę część zapłacą władze Świdnika i tutejsze starostwo.
Rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą może się odbyć w październiku. 

Czytaj więcej o: Lublin rower Nextbike bikeu
Gość
Gość
lego
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 września 2015 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ze stanem rowerów związane są dwie rzeczy. Trzeba pamiętać że przy tak ogromnej liczbie wypożyczeń, te rowery są w ciągłym ruchu. Nie jest to rower prywatny który wyciągamy z domu raz na tydzień na trzy godziny... są to rowery które już mają przejechane tysiące kilometrów. Nie da się by każdy był w stanie jak nowym. I po całkowitej niesprawności na pewno zostanie podmieniony na nowy. A po drugie nikomu sie nie chce zgłaszać usterek. Każdy oddaje zdezelowany rower i nie poświęca pół minuty na kliknięcie w zgłoszenie awarii. Więc przy 400 rowerach serwis by musiał co chwilę kazdy sprawdzać rower - przejeżdzając nim kilkanaście metrów. Jest to ciężkie do wykonania. (choć możliwe). Więc najlepiej jakby ludzie zgłaszali takie wady, byłoby więcej sprawnych rowerów.

Przy takiej inwestycji rowery powinno sie wymieniać co sezon chocby był uszkodzony tylko przysłowiowy bagażnik-niemający wpływu na jazde. Te rowery to najtańsza masowka, taki jednoślad nextbike kosztuje ze 200zł. W przyszłym roku sprawniejszy bedzie rower "ukraina" niz ten miejski.

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam A kto w imieniu Miasta opiniował przetarg? Może Zarząd Dróg i Mostów? Jeżeli tak to The Best Mec. Jurek Mroczek wraz z kompanem Kaziem Pidkiem wybronią Lublin przed KIO
Rozwiń
lego
lego (23 września 2015 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeśli nie było by pełnej kompatybilności to co to za system? 

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy tylko ja nie rozumiem zarzutów BIKEU? trudno sobie wyobrazić by SYSTEM(samo słowo i jego definicja już jasno określają o co ma chodzić) rowerów miałby polegać na tym że każda stacja jest z innej parafii, inaczej działa itd
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2015 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki jest sens montowania w mieście nowego, niekompatybilnego systemu rowerów? BIKEU montuje zupełnie inne systemy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!