czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Nowe ceny od 1 lipca i większy obszar

Dodano: 2 marca 2016, 10:19
Autor: Dominik Smaga

Pierwszym zadaniem firmy z Grudziądza będzie zorganizowanie strefy
Pierwszym zadaniem firmy z Grudziądza będzie zorganizowanie strefy

Wczoraj wybrany został nowy operator Strefy Płatnego Parkowania. Firma, która wygrała przetarg będzie zatrzymywać dla siebie 29,6 proc. wpływów z opłat za postój. W ten sposób na kierowcach ma zarabiać do końca marca 2020 r.

Operatorem strefy zostać ma spółka City Parking Group z Grudziądza. To ta sama firma, która wygrała przetarg na zarządzanie strefą w 2012 r.

Wtedy wystartowała jako lider konsorcjum zawiązanego z MPK Lublin. Tym razem stanęła do walki samodzielnie. Wygrała, bo była tańsza: zażyczyła sobie 29,6 proc. prowizji, zaś większy apetyt (32,1 proc.) miało konsorcjum dwóch spółek z Poznania i dwóch z Berlina.

Wynik przetargu uprawomocni się po 10 dniach i po tym czasie miasto będzie mogło zawrzeć umowę z operatorem.

Większy obszar

Pierwszym zadaniem firmy z Grudziądza będzie zorganizowanie strefy. Od lipca obejmie ona większy obszar, a w jej granicach znajdzie się ok. 2450 miejsc parkingowych (obecnie jest 1700). Każde z miejsc ma zostać wydzielone liniami malowanymi na jezdni, a ich lokalizację firma będzie zobowiązana uzgodnić z drogówką i konserwatorem zabytków.

Kolejną rzeczą, którą ma do zrobienia operator jest montaż parkomatów. Będą to urządzenia nowe oraz inne od tych znanych z lubelskich ulic. Zasadnicze różnice to konieczność wpisania numeru rejestracyjnego pojazdu oraz możliwość płacenia kartą, także zbliżeniowo.

Ostatnim zadaniem będzie zarządzanie strefą, czyli oczyszczanie miejsc parkingowych, kontrola biletów, wybieranie pieniędzy z parkomatów i prowadzenie biura obsługi. Firma spodziewa się, że kwota pobranej prowizji przez cały czas trwania umowy może wynieść 9 milionów zł Prowizja nie będzie naliczana od wpływów z abonamentów dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Obecny operator pobiera 43,66 proc. prowizji.

1 lipca

Tego dnia w obecnych granicach strefy opłaty wzrosną, np. za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł, za drugą 3,60, trzecią 4,30 zł, każdą następną 3 zł, a za bilet 24-godzinny 20 zł.

Najkrócej zostawimy auto na kwadrans płacąc 80 gr. Na terenach, o które urośnie strefa (np. na ul. Skłodowskiej, Leszczyńskiego, Rusałce) obowiązywać mają te same stawki, co w obecnych granicach strefy: 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą, 2,80 zł za trzecią i 2 zł za każdą kolejną, oraz 15 zł za bilet 24-godzinny.

Gość
ja
bilecik
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 marca 2016 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy w dalszym ciągu będą pobierane opłaty nielegalnie, czy zgodnie z UCHWAŁĄ NR 222/XIV/2011 RADY MIASTA LUBLIN z dn 20 października 2011 wraz z załącznikami, a szczególnie ważny jest zał. nr4 paragraf 2. Jak ktoś chce pobierać jakieś opłaty, to powinno być to zgodne z obowiązującym prawem (znaki pionowe i poziome). Jeżeli nic nie zmieni się w oznakowaniu SPP będzie to w dalszym ciągu BEZPRAWNY HARACZ( w wielu miejscach). Zwykły człowiek nie może działać niezgodnie z przepisami, ale władza MOŻE. Głośno się o tym nie mówi, żeby ludzie się nie zbuntowali i nie płacili - najlepiej brać kasę i cicho sza. Cytat z art. wyżej ,,Obecny operator pobiera 43,66 proc. prowizji",a resztę miasto i wszyscy szczęśliwi. Powiększymy Strefę, by Wzrosły wpływy od nieświadomych prawa ludzi. W 2013 r. przychody ze strefy wyniosły 4,9 mln zł, a w 2014 (przy tych samych cenach) wzrosły do 5,2 mln zł. Zgodnie z umową konsorcjum zarządzające strefą otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od sprzedanych biletów i abonamentów w wysokości 43 proc. netto. Wpływy do budżetu miasta z tytułu strefy płatnego parkowania wyniosły więc odpowiednio 2,3 mln zł w 2013 r. i 2,4 mln zł. w 2014 r.
Rozwiń
ja
ja (2 marca 2016 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak na marginesie. Rozszerzają strefę parkowania. Komunikacja MPK w tej strefie była za 1 zł. Teraz cicho sza podwyżka biletów jest ... a bilety MPK w strefie parkowania ZLIKWIDOWANE. Po cichu jak za PIS. Chwała włodarzom Lublina.

Lepszym przykładem jest nocna PO cichu próba zmiany Konstytucji w grudniu przed świętami 2014, około 1 w nocy! O tym to dopiero była cisza. Media chyba wtedy jakiś przykaz z góry dostały, że mają cicho siedzieć, bo na drugi dzień nic nie mówili, nic nie pisali. Dodam, że próba zmiany Konstytucji wtedy dawałaby możliwość prywatyzacji Lasów Państwowych.

Rozwiń
bilecik
bilecik (2 marca 2016 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak na marginesie. Rozszerzają strefę parkowania. Komunikacja MPK w tej strefie była za 1 zł. Teraz cicho sza podwyżka biletów jest ... a bilety MPK w strefie parkowania ZLIKWIDOWANE. Po cichu jak za PIS. Chwała włodarzom Lublina.

Rozwiń
kierownik
kierownik (2 marca 2016 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Komuno wróć. Kiedyś płaciło się podatek drogowy -były drogi były parkingi. Teraz też się płaci podatek w cenie paliwa. za autostrady dodatkowo, za parking w mieście dodatkowo... tylko jakoś kierowcy nikt nie chce dopłacać. A tak na marginesie to dlaczego operator parkometru pobiera ode mnie pieniądze w postaci prowizji. Miastu można jeszcze zapłacić ale dlaczego byle jakie firmy na mnie żerują. Racja przecież mieszkam w jeszcze w Polsce .. tu każdy żeruje na bliźnim.

Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2016 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W takim razie zapraszam do pozostawienia auta i pieszych spacerów po mieście ze swoim Bobasem wózkiem dziecięcym z naszej kolekcji brandstroller.eu POZDRAWIAM
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!