sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Wszawica w szkołach w Lublinie. Rodzice alarmują

Dodano: 13 kwietnia 2016, 06:21

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 alarmują, że w placówce panuje wszawica. Sanepid: W tym roku otrzymaliśmy informacje o wszawicy w siedmiu lubelskich szkołach. Wszystkie się potwierdziły

- Wszawica powraca do tej szkoły z upiorną regularnością. Teraz mamy kolejną epidemię, której ognisko wybuchło w jednej z klas 5 i w jednej z klas 3. Szkolna woźna przyznała w rozmowie ze mną, że od kilku miesięcy problem istnieje także w szkolnej świetlicy – mówi mama jednej z uczennic, która zaraziła się w szkole.

- Wydaje mi się, że problem powraca, ponieważ o konieczności wyczyszczenia głowy informowani są tylko rodzice tych dzieci, które mają już wszy lub gnidy – uważa inny rodzic. – Ale przecież dzieci mogą zarażać się od siebie, bo bawią się na korytarzach, czy siedzą w jednej ławce. Dlatego powinni być informowani wszyscy. Wtedy można byłoby zadziałać profilaktycznie.
Dyrekcja szkoły problemu nie widzi.

- Nie możemy mówić o wszawicy. Owszem, u niektórych dzieci w trakcie przeglądu pielęgniarskiego stwierdzono wszy, ale są to zjawiska incydentalne – podkreśla Alina Broniowska, dyrektor SP 4. – W takich przypadkach wychowawcy powiadamiają o tym wszystkich rodziców.

Broniowska tłumaczy, że nie wszyscy podchodzą do problemu jednakowo poważnie.

- Mamy konsekwentnych i odpowiedzialnych rodziców, ale zdarzają się przypadki, że mimo naszych ostrzeżeń dorośli nie reagują. Nie bacząc na problem przysyłają dzieci do szkoły. Nie myślą, że może dojść do kolejnych zakażeń – przyznaje.

Kłopotliwe jest też to, że nie wszyscy rodzice wyrażają zgodę na badanie głowy swoich dzieci.
- Dlatego nie we wszystkich przypadkach jesteśmy w stanie wykryć problem wyjątkowo wcześnie i poprosić rodziców o podjęcie czynności pielęgnacyjnych – mówi dyrektor.

- Otrzymaliśmy informację i będziemy działać, chociaż niewiele możemy zrobić – przyznaje Barbara Czaplińska, kierownik działu higieny dzieci i młodzieży Powiatowej Stancji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Wszawica została wykreślona z rejestru chorób zakaźnych. Nie możemy więc np. wydać decyzji o tym, by w okresie leczenia dziecko nie chodziło do szkoły. Teraz działanie należy do dyrekcji szkoły.

A ta, jak podkreśla Czaplińska może bardzo wiele np. wywiesić w szkole ulotki o zagrożeniu, zorganizować zebrania z rodzicami na których będzie prosić się o pilnowanie czystości głów, ostrzec rodziców za pomocą dziennika elektronicznego, czy zorganizować pogadanki dla uczniów w ramach godziny wychowawczej.

- Warto podejmować te wszystkie kroki, bo wszawica jest problemem nawracającym. Tylko od początku stycznia otrzymaliśmy informacje o wszawicy w siedmiu lubelskich szkołach. We wszystkich potwierdziliśmy istnienie problemu – dodaje Czaplińska.

Czytaj więcej o: Lublin wszawica
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 grudnia 2017 o 08:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można spróbować ochrony przez CichoWsza u córki to pomogło bo różne osoby łapały wszy na zielonej szkole a córa wruciła do domu cała i zdrowa.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2017 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pozytywne doświadczenia jak do tej pory z Cichowsza, gumki chronią ale też ładnie spinają włosy, nie rwą się.
Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2017 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
te gumki to faktycznie, ciekawe rozwiązanie ale chyba tylko dla dziewczynek, mój syn na krótkie włosy i nie zamierza ich zapuszczać ;) w tym wypadku pozostaje mi hedrin ochrona, który właśnie wynalazłam tu na innym wątku i jak na razie jestem zadowolona
Rozwiń
Gość
Gość (20 września 2017 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrym pomysłem co do ochrony przed wszami są gumki z olejkami naturalnymi. Wiem że na pewno skuteczne są Cichowsza. Je używałyśmy z córką jak miała akurat w klasie małą epidemię wszy, a one to się potrafią rozprzestrzeniać jak zaraza.
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2017 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
my używaliśmy tej odżywki ochronnej w zeszłym roku szkolnym, też przekonałam się dwukrotnie o jej skuteczności. Po wakacyjnej przerwie od września znów stosujemy, lepiej dmuchać na zimne..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!