niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Tak będzie wyglądał po przebudowie (wizualizacje)

Dodano: 15 listopada 2016, 21:01

Spółka Vamed Polska wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję przebudowy i rozbudowy szpitala przy ul. Staszica w Lublinie

Sąd konkursowy wybierał spośród ośmiu prac. Ich autorami byli architekci z całej Polski. Wygrała warszawska spółka Vamed Polska i to ona zostanie zaproszona do negocjacji dotyczących wykonania właściwego projektu. Zwycięska pracownia dostanie także 60 tys. zł.

– Wszystkie koncepcje były do siebie zbliżone z zewnątrz. W zwycięskiej pracy były jednak najlepsze rozwiązania funkcjonalne jeśli chodzi m.in. o część operacyjną, diagnostyczną i podjazd dla SOR-u – mówi Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. – Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy na projekt budowlany, a potem wykonawczy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace będą mogły ruszyć jesienią przyszłego roku.

Sąd konkursowy, w którym znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, SPSK1 i lubelskiego SARP-u, uzasadnił, że zwycięska koncepcja zawiera „najlepsze rozwiązania programu i układu funkcjonalno-użytkowego szpitala oraz wirydarza poklasztornego”. Koncepcje były oceniane według kryteriów: urbanistycznego, architektonicznego i technologicznego.

– Teren przy ul. Staszica jest bardzo trudny. Wymagał specjalnego podejścia architektonicznego. Ponadto chodzi tu o wybudowanie szpitala spełniającego standardy współczesne i przyszłe, co też jest wyzwaniem – zaznacza Stanisław Lichota z lubelskiego SARP-u, przewodniczący sądu konkursowego. – To chyba pierwsze takie przedsięwzięcie, które przewiduje taką skalę przekształceń. Chodzi tu m.in. o przywrócenie wartości obiektowi poklasztornemu.

W budynkach przy ul. Staszica działa kilkanaście klinik m.in. ginekologii onkologicznej, chirurgii, chorób wewnętrznych, hematoonkologii. Tak będzie również po przebudowie. Znajdzie się tam też główny blok operacyjny i 10 sal operacyjnych.

– Główne wejście będzie od strony ul. Staszica, a lądowisko dla helikopterów od al. Solidarności. Z przebudową nie wiąże się żadne zagrożenie dla rzeki Czechówki, ani dla drzew, które tam rosną. Wycięte zostaną tylko 2-3 drzewa – zaznacza Borowicz.

– Staraliśmy się o środki na tę inwestycję aż 9 lat i w końcu, rok temu, Rada Ministrów zgodziła się na ich przyznanie. To dla nas bardzo ważne, bo chodzi o historyczną lecznicę, kolebkę lubelskiej medycyny – podkreśla prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.   

Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja Spółdzielni Architektów Pro-Arte z Warszawy (50 tys. zł), a dwa wyróżnienia (po 10 tys. zł) trafiły do: firmy Neon Wojciech Norberciak z Częstochowy i spółki 22Architekci z Warszawy.

Radioterapia i chemioterapia

W tym momencie trwają zaawansowane prace u zbiegu ulic 3 Maja i Radziwiłłowskiej. Ma tam powstać nowoczesny budynek, w którym znajdą się m.in. Zakłady Radioterapii i Chemioterapii. To pierwszy etap wieloletniej inwestycji, która ma zakończyć się w 2022 roku.

Z kolei do obiektów dobudowanych do zespołu klinik przy ul. Staszica zostaną przeniesione jednostki zabiegowe, które obecnie mieszczą się w dawnym klasztorze. Szpital doczeka się także lądowiska dla helikopterów od strony al. Solidarności, a Klinika Chorób Zakaźnych zostanie dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona.

janusz
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

janusz
janusz (16 listopada 2016 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szpital to nie galeria handlowa kolego. ma być pod ręką.
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 23:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Afryka 3 świat , należy uciekać ze szpitalami z miast , a budować je na obrzeżach , bo łatwa komunikacja , dojazd , parkingi , lądowisko itp. A tu widzimy interes , bo gotowa infrastruktura medialna . anikt nie myśli o przyszłości !Duże brzuchy na pierwszym planie !
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 23:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
super a pomysleli gdzie parkowac i jak dotrzeć do tyłu kliknik na tej gorce, tyle terenow jest wlbnie że można do bolu budować mniejszym kosztem i sprawniej ale nie trzeba dalej brnąć w klinike po klasztorze brawo
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam potrzebna empatia w każdej ilości i postaci. Szczególnie paniom pielęgniarkom...koszmarne babsztyle. Pyskate bez grosza szacunku i KULTURY!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2016 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za te 324 milionów złotych można w lepszej lokalizacji wybudować przynajmniej 2-3 krotnie większy obiekt. Na Staszica/Solidarności masę funduszy pochłonie palowanie i izolacje przeciw wilgoci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!