środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Zabawa, odpoczynek i zieleń. Tak ma wyglądać Słomiany Rynek w Lublinie

Dodano: 25 grudnia 2017, 08:10

Wiemy, jak będzie wyglądał Słomiany Rynek leżący wzdłuż ul. Kalinowszczyzna – na jego remont przeznaczono 71 tys. zł, a konkurs na realizację przebudowy wygrała Fundacja Teren Otwarty.

– To swego rodzaju eksperyment. Po raz pierwszy w Lublinie wyłoniono wykonawców koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej w trybie konkursu dla organizacji pozarządowych – mówił po ogłoszeniu wyników konkursu Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej ratusza.

– Od czerwca, kiedy znana była kwota na remont, Fundacja Teren Otwarty razem z Lubelską Grupą Badawczą oraz Biurem Partycypacji Społecznej przygotowywały projekt zmian w ścisłej współpracy z mieszkańcami dzielnicy – tłumaczy Paulina Paga, antropolożka kultury pracująca przy projekcie.

– Do tej pory przeprowadziliśmy pięć spotkań, na które zaprosiliśmy mieszkańców, instytucje związane ze Słomianym Rynkiem oraz przedsiębiorców działających na tym terenie. Każdy ma inne potrzeby i dzięki wspólnemu planowaniu chcieliśmy wypracować wizję, która spełni oczekiwania wszystkich, którzy tworzą to miejsce. Nie było łatwo, ale ostatecznie mamy koncepcję, którą możemy przedstawić. Dopuszczamy oczywiście kolejne poprawki – podsumowuje.

Słomiany Rynek w Lublinie

Na przedświąteczne spotkaniu z mieszkańcami autorzy projektu pokazali ostateczny plan przebudowy. Nawiązanie do tradycji i zaspokojenie aktualnych potrzeb mieszkańców to główne założenia, jakie miał spełniać nowy Słomiany Rynek - i to się udało. Teren został podzielony na trzy strefy, podobnie jak miało to miejsce w 1954 roku.

Pierwsza i umieszczona najbardziej na zewnątrz to strefa zielona. Pokryta zostanie roślinnością, która oddzieli teren placu od okalających go ulic, powstanie tu również punkt widokowy. Dzisiaj w tym miejscu są pozostałości po zdroju ulicznym – studni, z której wodę w drugiej połowie XIX wieku czerpała cała dzielnica. Studnia zostanie zachowana i otoczona łąką, a teren wokół wyposażony w ławki.

Strefa zielona płynnie przechodzić będzie w drugą w kolejności, strefę przeznaczoną do zabawy. To tutaj wybudowany zostanie nowoczesny plac podzielony na wyspy zabaw, każda o innej powierzchni, np. kamienna, piaskowa, a nawet krąg wodny. Takie rozmieszczenie pozwoli dzieciom na bezpieczną zabawę z dala od ulic i ulicznego hałasu.

Trzecia, największa strefa znajdzie się w centralnej części i przypominać będzie klasyczny park. To tu odpoczniemy spacerując po mini lesie lub rozkładając piknikowe koce na polanie wypoczynkowej. Tutaj również odbywać mają się wszelkie festyny. Do tego celu na skarpie wybudowany zostanie amfiteatr i scena plenerowa. Sam amfiteatr wyposażony ma zostać w dwie sceny – jedną drewnianą, służącą na co dzień i drugą, rozkładaną tylko na czas festynów.

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas przeznaczono teren znajdujący się na końcu parku – polana służąca do uprawiania sportu znajdzie się w pobliżu postoju rowerów miejskich. Cały teren zamykać będzie część zielona z punktem widokowym i licznymi miejscami do siedzenia.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje Słomiany Rynek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 grudnia 2017 o 07:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
71 tys to chyba nie jest kwota przeznaczona na remont slomianego rynku a zapłata fundacji za stworzenie projektu . Teraz trzeba czekać aż miasto znajdzie pieniądze na remont. Żeby nie było tak że tak drogie plany będą w szufladzie leżały. Podobnie ma się sytuacja z ulicą Kalinowszczyzna - już kolejny rok miasto odkłada remont bo są ważniejsze sprawy. Np.sylwester miejski.
Rozwiń
Gość
Gość (26 grudnia 2017 o 01:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba zrobić jakiś szlaban bo to co się dzieje w niedzielę podczas giełdy na ul. Towarowej to jakiś koszmar. Jeżeli chodzi o patologie to już jej nie ma. Została do wyremontowania jedną kamienica. Piękne miejsce
Rozwiń
Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby policja, prokuratura i sądu dbałyby o prządek to byłby porządek. Ale oni nic o tym nie wiedzą. Coś niby słyszeli, ale to dawno było i teraz jest jak jest: syf i marnowanie kasy. Zlikwidować prokuraturę!
Rozwiń
Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam trzeba jeszcze jedna kamienicę wyremontowac ale najpierw trzeba wywalic tą patologie - meneli siedzacych codziennie z winkiem na laweczce od strony Stadionu..... wstyd
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!