niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach i olimpiadach

Autor: ask

Finaliści i laureaci zostają zwolnieni z tej części egzaminu na zakończenie szkoły (egzaminu szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego), który zdawali. (fot. Archiwum)
Finaliści i laureaci zostają zwolnieni z tej części egzaminu na zakończenie szkoły (egzaminu szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego), który zdawali. (fot. Archiwum)

Do końca września dyrektorzy szkół zbierali od uczniów deklaracje uczestnictwa w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Już dziś pracownicy lubelskiego kuratorium oświaty nie mają jednak wątpliwości, że zainteresowanie będzie ogromne. To nie tylko szansa do zaprezentowania swojej wiedzy, ale też coś, co się uczniom zwyczajnie opłaca.

– Konkursy i olimpiady to zachęcanie uczniów do poszerzenia swojej wiedzy oraz pokazania zainteresowań i pasji. Zainteresowanie zawsze jest bardzo duże, bo oprócz tego laureaci i finaliści otrzymują liczne profity – przyznaje Jolanta Misiak, dyrektor wydziału wspierania rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Przede wszystkim zostają oni zwolnieni z tej części egzaminu na zakończenie szkoły (egzaminu szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego), który zdawali. Przykładowo finalista konkursu polonistycznego lub ortograficznego w gimnazjum nie musi zdawać egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego, ale dostaje za niego maksymalną liczbę punktów, co umożliwia mu dostanie się do lepszej szkoły.

– Wielu niepublicznym szkołom zależy na ściągnięciu do siebie wybitnych uczniów mających określone pasje – przyznaje Misiak. – Dlatego dla laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych i olimpiad szykują oni nawet pięćdziesięcioprocentowe zniżki w opłatach za czesne, rezygnują z pobierania opłaty wpisowej.

W tym roku szkolnym lubelskie kuratorium organizuje dla uczniów podstawówek konkurs z języka polskiego, ortografii, matematyki, języka angielskiego, historii i przyrody. Gimnazjaliści będą mogli sprawdzić swoje siły w konkursach z języków polskiego, angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, historii, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i ortografii.

Uczniowie wszystkich typów szkół będą mogli wziąć udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w okresie 1914-1989” i XXI Ogólnopolskim Konkursie Historycznyym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Jeszcze jesienią rozpocznie się także pierwszy etap XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, Międzynarodowa Olimpiada Historyczna, II Ogólnopolska Olimpiada „Zwolnieni z teorii” oraz II Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości.

– Na zwolnienia z egzaminów liczyć mogą tylko laureaci i finaliści konkursów kuratoryjnych. Szkoły biorą też udział w innych konkursach. Udział w nich jest dodawany do punków za tzw. inne osiągnięcia ucznia – dodaje Misiak.

Najbardziej znane tego typu konkursy to „Kangur Matematyczny” oraz „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień”.

Czytaj więcej o: uczniowie olimpiady konkursy
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 października 2015 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Http://t1p.de/t5c1 jestem na zdjęciu, szkoda że z fajką :/
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2015 o 21:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bajki. W liceum to jak grochem o ścianę. Można mówić, prosić, a i tak chętnych nie ma. Nie dotyczy to paru najlepszy szkół w Lublinie, gdzie jest niewielka grupa uczniów chętnych do udziału.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!