Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 kwietnia 2017 r.
21:14

Urzędnicy wezmą finanse szkoły pod lupę. Sprawa trafi do prokuratury?

Autor: Zdjęcie autora ask
29 42 A A

Miejscy urzędnicy chcą przyjrzeć się finansom Szkoły Podstawowej nr 4. Nie wykluczają, że sprawą zainteresują prokuraturę. Rodzice uczniów z „Czwórki” są zadowoleni, bo uważają, że placówka jest źle zarządzana. Dyrektor nie ma sobie nic do zarzucenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problemów w naszej szkole jest całe mnóstwo. Chcemy szkoły na miarę XXI w., a nie placówki, w której o wszystko musimy walczyć – mówi jeden z członków Rady Rodziców SP 4 i punktuje: brak klarownych rozliczeń prowizji od ubezpieczyciela, najdroższe w mieście obiady, brak jasnych zasad rozliczania opłat za stołówkę i opłaty za materiały do świetlicy.

- To tylko kilka najpilniejszych spraw – podkreśla inny rodzic. – Za obiad dziecka płacę codziennie 4,20 zł, a córka obiadów i tak nie je. Ciągle pojawiają się potrawy, których maluchy nie lubią: forszmak, zupa gulaszowa węgierska, parówki.

- Jesteśmy obciążani za nieterminowe wnoszenie opłat za obiady, ale nie możemy sprawdzać stanu swojego konta. Opłaty te nie zgadzają się zupełnie z tym, co sami sobie wyliczamy – uważa inny rodzic.

- Mamy informację, że na funkcjonowanie świetlicy szkoła dostała dotację w wysokości ponad 500 tys. zł – mówi członkini jednej z trójek klasowych. – Większość z tych pieniędzy wydawana jest na wynagrodzenie pracowników, ale nie wszystko. Pozostałe pieniądze nie są jednak przeznaczane na zakup materiałów do świetlicy. Ciągle czegoś brakuje. Sami musieliśmy kupować papier i kredki, a świetlica i tak zbierała jeszcze pieniądze na materiały.

Dyrektor szkoły przyznaje, że rodzice zgłaszali już do niej podobne zastrzeżenia, ale nie ma sobie nic do zarzucenia. - Opłaty na świetlicę są dobrowolne i dysponowane przez samych rodziców, którzy organizują zbiórki w porozumieniu z wychowawcami świetlicy. Chodzi m.in. o koraliki, czy krepinę, a więc dodatkowe akcesoria rozwijające uzdolnienia dzieci. Szkoła do tych pieniędzy nie ma wglądu, rozliczają je sami rodzice – podkreśla Alina Broniowska, dyrektor SP 4. – Od ubezpieczyciela nie pobieramy już żadnej prowizji. Odsetki za nieterminowe opłaty za obiady pobieramy zgodnie z przepisami. A same obiady, cóż może i są drogie, ale nie odbiegają szczególnie ceną od opłat w innych szkołach. Ich cena skalkulowana jest w ten sposób ponieważ stawiamy na jakość produktów.

Rodzice poprosili o interwencję Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta. - Rozumiem rodziców i ich niepokój o gospodarkę finansową szkoły. Rzeczywiście jest potrzeba wejścia do szkoły i przyjrzenia się kilku sprawom – przyznaje Anna Morow, dyrektor WAiK. – Zwrócę się do prezydenta o zgodę na przeprowadzenie takiej kontroli. W tej chwili analizujemy wyniki poprzedniej. Rozważamy powiadomienie o sprawie prokuratury. Zastanawiamy się tylko nad klasyfikacją prawną stwierdzonych nieprawidłowości.

Audyt dotyczył wtedy sposobu rozliczania umów zawartych przez szkołę na ubezpieczenie uczniów w latach 2006 – 2016. Kontrolerzy stwierdzili brak wpłat z prowizji od PZU opiewających na ponad 10 tys. zł.

Ponieważ była to operacja gotówkowa nie było nawet żadnego potwierdzenia, czy taka suma w ogóle do szkoły dotarła. Pikanterii sprawie dodał fakt, że manko jako pierwsza zauważyła była już księgowa szkoły. Poinformowała o tym dyrektor placówki, a ta przelała na szkolne konto kwotę o kilka tysięcy wyższą.

- To dziwna sprawa – komentuje dyrektor Morow. – Mamy tu do czynienia z jakaś paradoksalną sytuacją.

Czytaj więcej o:

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:35
Oczywiście, że prowizja od ubezpieczenia grupowego dzieci w szkole powinna zostać przeznaczona na zakupy dla dzieci. Byłem agentem ubezpieczeniowym i sam takie umowy podpisywałem. I każdy uczciwy dyrektor zawsze negocjował jak najniższą kwotę składki i jak najwyższą prowizję bo argumentował, że chce za te pieniążki coś konkretnego do szkoły zakupić. I dziwię się, że dopiero teraz rodzice w tej szkole zorientowali się, że tej prowizji nie ma bo z mojego doświadczenia wynika, że tajemnicą to nie było.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:13
Widocznie do kwestii nauczania rodzice nie mają zastrzeżeń. A kwestia jakości żywienia dzieci jesr równie ważna jak nie ważniejsza. Głodne dziecko uczyć się dobrze nie będzie nawet w najlepszej szkole!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 17:20
A z bezpieczeństwem tez w czwórka jest na bakier! Podjedź mądralo przed południem to zobaczysz jak Cię szkoła serdecznie zaprasza. Ani woźnej ani żadnego innego pracownika a dzieci nawet te z młodszych klas bez problemu i niczyjej wiedzy mogą opuścić budynek szkoły. I tak też robią!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 17:17
Co ma piernik do wiatraka. Paderewski to prywatna szkoła!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 10:18
Nie dotyczy mnie ten artykuł, ale proponuję bez emocji przeczytać w nim wszystkie zarzuty. I co Państwo zauważycie? Żaden nie dotyczy dydaktyki czy bezpieczeństwa, tylko gulaszu i wycinanek. Co do ceny obiadu, proszę zapytać rodziców dzieci z Paderewskiego ile płacą. Artykuł na miarę Dziennika.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 12:53
I gdzie te wartości w szkole? Ryba psuje sie od głowy.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:57
Jak sprawa jest dziwna i nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o pieniądze. Prokurator sprawę wyjaśni. Rodzicom należy się rzetelne wyjaśnienie sprawy bo przecież prowizję ubezpieczyciel nalicza od składek, które płacą ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:51
eee to dobrze, że swięta są to dzieci trochę podjedzą
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:50
Czy ja dobrze rozumiem 500 tys na świetlicę? czy pisarz się nie pomylił? ! i dzieci nie mają papieru xero? to jest już draństwo! Nazywajmy rzeczy po imieniu! za doopę takich rządzących i na taczki!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:44
Moje dzieci też narzekają na obiady tyle w szkole 44. Ale ja płacę 2 złote i 70 groszy za obiad. Rozumiem zatem rodziców ze szkoły nr 4, że są zbulwersowani bo płacą za tak samo niedobre obiady dwa razy więcej niż ja. Swoją drogą nawet nie wiedziałam, że są aż takie różnice w opłatach i że też nikt nad tym nie czuwa i nie kontroluje.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:35
Oczywiście, że prowizja od ubezpieczenia grupowego dzieci w szkole powinna zostać przeznaczona na zakupy dla dzieci. Byłem agentem ubezpieczeniowym i sam takie umowy podpisywałem. I każdy uczciwy dyrektor zawsze negocjował jak najniższą kwotę składki i jak najwyższą prowizję bo argumentował, że chce za te pieniążki coś konkretnego do szkoły zakupić. I dziwię się, że dopiero teraz rodzice w tej szkole zorientowali się, że tej prowizji nie ma bo z mojego doświadczenia wynika, że tajemnicą to nie było.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:13
Widocznie do kwestii nauczania rodzice nie mają zastrzeżeń. A kwestia jakości żywienia dzieci jesr równie ważna jak nie ważniejsza. Głodne dziecko uczyć się dobrze nie będzie nawet w najlepszej szkole!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 17:20
A z bezpieczeństwem tez w czwórka jest na bakier! Podjedź mądralo przed południem to zobaczysz jak Cię szkoła serdecznie zaprasza. Ani woźnej ani żadnego innego pracownika a dzieci nawet te z młodszych klas bez problemu i niczyjej wiedzy mogą opuścić budynek szkoły. I tak też robią!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 17:17
Co ma piernik do wiatraka. Paderewski to prywatna szkoła!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 o 10:18
Nie dotyczy mnie ten artykuł, ale proponuję bez emocji przeczytać w nim wszystkie zarzuty. I co Państwo zauważycie? Żaden nie dotyczy dydaktyki czy bezpieczeństwa, tylko gulaszu i wycinanek. Co do ceny obiadu, proszę zapytać rodziców dzieci z Paderewskiego ile płacą. Artykuł na miarę Dziennika.
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 12:53
I gdzie te wartości w szkole? Ryba psuje sie od głowy.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:57
Jak sprawa jest dziwna i nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o pieniądze. Prokurator sprawę wyjaśni. Rodzicom należy się rzetelne wyjaśnienie sprawy bo przecież prowizję ubezpieczyciel nalicza od składek, które płacą ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:51
eee to dobrze, że swięta są to dzieci trochę podjedzą
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:50
Czy ja dobrze rozumiem 500 tys na świetlicę? czy pisarz się nie pomylił? ! i dzieci nie mają papieru xero? to jest już draństwo! Nazywajmy rzeczy po imieniu! za doopę takich rządzących i na taczki!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2017 o 22:44
Moje dzieci też narzekają na obiady tyle w szkole 44. Ale ja płacę 2 złote i 70 groszy za obiad. Rozumiem zatem rodziców ze szkoły nr 4, że są zbulwersowani bo płacą za tak samo niedobre obiady dwa razy więcej niż ja. Swoją drogą nawet nie wiedziałam, że są aż takie różnice w opłatach i że też nikt nad tym nie czuwa i nie kontroluje.
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 73 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!