wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Uszkodzone "okno czasu" na deptaku. Przejrzano nagranie z kamery monitoringu

Dodano: 3 stycznia 2018, 12:53
Autor: Dominik Smaga

Już 160 tys. zł kosztowały naprawy uszkodzonych elementów pl. Litewskiego i nowej części deptaka. Szykuje się kolejna naprawa. Przy hotelu Europa pękła wbudowana w chodnik szyba, przez którą widać historyczną nawierzchnię Krakowskiego Przedmieścia

Uszkodzona szyba przykrywa podziemną, oświetloną komorę, w której wyeksponowano elementy dawnego traktu odkryte przez archeologów podczas prac w rejonie pl. Litewskiego. Pęknięcia szkła zauważono 2 stycznia. Jak powstały? To nie jest do końca pewne.

Odpowiedzi poszukiwała Straż Miejska, która przejrzała nagranie z kamery ulicznego monitoringu. – 30 grudnia szyba nie miała jeszcze uszkodzeń, więc musiało do nich dojść między 30 grudnia a 2 stycznia. W tym czasie kamera nie zarejestrowała zdarzenia, które mogłoby spowodować uszkodzenie okna czasu – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Kamera zamontowana niedaleko uszkodzonej szyby nie jest jednak stale zwrócona w jej stronę. Została zaprogramowana tak, by obracała się i „rozglądała” dookoła. – Co minutę wraca w to samo miejsce – precyzuje Gogola.

Zdaniem Ratusza nie tylko zapis z kamery świadczy o tym, że uszkodzenie nie zostało spowodowane ani  przez wandala, ani przez samochód.

– Wstępne obserwacje wskazują na to, że uszkodzeniu uległa środkowa warstwa okna czasu, stąd podejrzewane jest wystąpienie wady technicznej. Wystąpimy do wykonawcy prac o wyjaśnienie tej kwestii – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Jeśli okaże się, że uszkodzenie spowodowane jest wadą szyby, zostanie ona wymieniona w ramach gwarancji. Kiedy to nastąpi? – Nie posiadamy jeszcze szacunków dotyczących kosztów, czy planowanych terminów napraw.

Dotychczasowe naprawy popsutych elementów pl. Litewskiego, który został otwarty w połowie czerwca zeszłego roku, kosztowały już 160 tys. zł.

Trzy razy zostały w tym czasie uszkodzone fontanny linearne wbudowane w nawierzchnię nowej części deptaka. Pierwsza załamała się pod ciężarem radiowozu, w drugą wjechał pojazd firmy sprzątającej, trzecią uszkodził samochód firmy wieszającej ozdoby na choince koło pomnika Unii Lubelskiej.

– Łączny koszt naprawy fontann linearnych wyniósł ok. 120 tys. zł – informuje Mazurek-Podleśna. Koszty pokryła firma ubezpieczająca plac. W ten sam sposób sfinansowana była naprawa drewnianych koziołków ustawionych na placu zabaw. – Koziołki wymieniane były dwukrotnie, za każdym razem wszystkie 15 sztuk. Łączny koszt ich naprawy to blisko 40 tys. zł.

QUIZ

Czy rozpoznasz te miejsca w Lublinie?

Czytaj więcej o: Lublin deptak
Norq
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Norq
Norq (4 stycznia 2018 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zaraz się zlecą pisowskie trolle i będą klepać o fuszerce i chińskim kamieniu a prawda jest taka, że wszystkie dotychczasowe usterki wynikają z błędów ludzkich a nie złego wykonania Wynikają z błędów ludzkich a nie złego wykonania. Logika leminga. A co jest błędem ludzkim jak nie "złe wykonanie"? Ratusz wi  Chyba kasy zabrakło i zamiast profesjonalnych trolli zatrudnia stażystów z wyborczej
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto inspiracji - ? Czy tandety i brakoróbstwa?
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy i tak wiedzą, że to akt wandalizmu!!!
Rozwiń
Łukasz
Łukasz (3 stycznia 2018 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Dziwne. W Chełmie mają okno czasu od wielu ,wielu lat i nic mu nie dolega. W Lublinie jednej zimy nie wytrzymało.
 Widocznie w Chełmie potrafią się zachować i umieją korzystać z dobrodziejstw jakie daje im miasto. W Lublinie też jest więcej studentów, zupełnie niezwiązanych z miastem, którzy po wypiciu paru piwek lubią pozgrywać bohaterów.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie są ci mityczni wandale, którzy zniszczyli tandetną szybę?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!