Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 września 2016 r.
12:14

W Lublinie będzie rondo błogosławionego biskupa. Ale czy to rondo?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
16 19 A A

Rondo u zbiegu ul. Diamentowej i Wrotkowskiej będzie nosić imię bł. ks. bp. Władysława Gorala. Tak zdecydowali wczoraj radni. Co do samego patrona wątpliwości nie mieli, ale nie wszyscy byli przekonani, że na tabliczce powinno się znaleźć słowo „rondo”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wątpliwości nabrał radny Piotr Popiel (PiS) gdy opisaliśmy projekt uchwały nadającej rondu nazwę. Radny sam zadzwonił do naszej redakcji. – Słowo „rondo” może utwierdzać kierowców w przekonaniu, że to skrzyżowanie z ruchem okrężnym – twierdzi Popiel.

Ruchu okrężnego tu nie ma, o czym informują znaki, które dla kierowców są ważniejsze, niż wszelkie nazwy. Nie ma też przepisu określającego co jest, a co nie jest rondem. Nawet w kodeksie drogowym nie ma słowa „rondo”.

– Ono się utarło w naszym polskim słownictwie – mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

To właśnie w słowniku, nie w paragrafach tkwi definicja ronda. Nie ma tu słowa o ruchu okrężnym, a wyjaśnienie, że to skrzyżowanie „w kształcie placu z wyspą pośrodku oraz okalającą ją jezdnią”. Tak jak u zbiegu Diamentowej i Wrotkowskiej.

Nazwa będzie brzmieć ostatecznie nieco inaczej, niż zaproponował prezydent, bo radny Popiel upomniał się o dopisanie słowa „błogosławiony”.

– Być błogosławionym to zdecydowanie coś więcej, niż bycie biskupem – tłumaczy. – W przepisach prawa nie ma ograniczenia co do ilości słów – przyznaje Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych w Ratuszu. Uradzono jednak, że nazwa będzie zapisana skrótami. – Chodzi o to, żeby tabliczka była czytelna – wyjaśnia ks. Mariusz Nakonieczny, z którym konsultowali to urzędnicy. – Myślę, że od tego momentu, gdy „rondo blacharzy” będzie miało patrona w osobie męczennika, któremu cierpienie nie jest obce, na pewno zyska na opiece szczególnej.

Bp. Goral urodził się w 1898 r., do Lubelskiego Seminarium Duchownego wstąpił w 1916 r., po czterech latach wyjechał do Rzymu, by studiować filozofię, zaś w 1926 r. został profesorem w lubelskim seminarium. W 1938 r. został biskupem pomocniczym lubelskim. Z jego inicjatywy powstał w Lublinie dom dla księży-emerytów. Po wybuchu wojny organizował działalność konspiracyjną i celebrował pogrzeby ofiar bombardowań, w listopadzie 1939 r. aresztowali go hitlerowcy, przez których został zgładzony w 1945 r. w Sachsenhausen.
Bp. Goral urodził się w 1898 r., do Lubelskiego Seminarium Duchownego wstąpił w 1916 r., po czterech latach wyjechał do Rzymu, by studiować filozofię, zaś w 1926 r. został profesorem w lubelskim seminarium. W 1938 r. został biskupem pomocniczym lubelskim. Z jego inicjatywy powstał w Lublinie dom dla księży-emerytów. Po wybuchu wojny organizował działalność konspiracyjną i celebrował pogrzeby ofiar bombardowań, w listopadzie 1939 r. aresztowali go hitlerowcy, przez których został zgładzony w 1945 r. w Sachsenhausen.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piotr Popiel / 12 września 2016 o 14:51
dziękuję za tą wypowiedź. moje zdanie na temat tego skrzyżowania, które kilkukrotnie opisywałem w stosownych interpelacjach, jest dostępne pod adresem: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15702. problem polega na tym, że prezydent przedkładając taki projekt uchwały (ws. nadania imienia) chowa głowę w piasek przed rozwiązaniem głównego probelmu. szkoda, że pan redaktor nie wspomniał o mojej wypowiedzi z posiedzenia stosownej komisji rml, na której opisując zdażenia drogowe zarzuciłem bezczynność władzom miasta, nie powołał się na dokumenty, ale to już chyba świecka tradycja, że o popielu obektywnie napisać nie można... w sprawie studzienek to pragnę przypomnieć, że się już upominałem, ale czy kolega radny też nie może tego zrobić ;) pozdrawiam cały klub po w rml
dziękuję za tą wypowiedź. moje zdanie na temat tego skrzyżowania, które kilkukrotnie opisywałem w stosownych interpelacjach, jest dostępne pod adresem: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15702. problem polega na tym, że prezydent przedkładając taki projekt uchwały (ws. nadania imienia) chowa głowę w piasek przed rozwiązaniem głównego probelmu. szkoda, że pan redaktor nie wspomniał o mojej wypowiedzi z posiedzenia stosownej komisji rml, na której opisując zdażenia drogowe zarzuciłem bezczynność władzom miasta, nie powołał się na ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 11:30
Panie radny Piotrze Popiel proszę przeczytać (i przypomnieć sobie) Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym i odpowiedzieć na pytanie, czy kierowca np taki. Pan Piotr wjeżdżając na (jakiekolwiek) skrzyżowanie aby wiedzieć jak się po nim poruszać patrzy na jego nazwę, czy na jego oznakowanie poziome i pionowe? Jeśli nie ma Pan nic do roboty to ja proszę Pana Radnego naszego pięknego Miasta Lublin o wysłanie żądania (i dopilnowania jego realizacji) do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. ul. Józefa Piłsudskiego 15 o naprawę i wyrównanie studzienek kanalizacyjnych znajdujących się w "ciągach" ulic miejskich.
Panie radny Piotrze Popiel proszę przeczytać (i przypomnieć sobie) Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym i odpowiedzieć na pytanie, czy kierowca np taki. Pan Piotr wjeżdżając na (jakiekolwiek) skrzyżowanie aby wiedzieć jak się po nim poruszać patrzy na jego nazwę, czy na jego oznakowanie poziome i pionowe? Jeśli nie ma Pan nic do roboty to ja proszę Pana Radnego naszego pięknego Miasta Lublin o wysłanie żądania (i dopilnowania jego realizacji) do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. ul. Józefa Piłsudskiego 15 o... rozwiń
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 08:09
kolejne rondo kolejny pseudoświęty, kolejny inkasent wysłany przez obce państwo które nasz ciemny lud utrzymuje. Są juz tak bezczelni że żądają, a nie proszą o nasze pieniądze z budżetu państwa.
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 07:23
Lubelskie zawsze było Wieprzsteinem. Ale, że już w 1916 był LSD, to w to nie uwierzę.
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 22:02
Mam nadzieję, że to nie ten sam Pidek - wykładowca na tutejszej politechnice, samozwańczy inicjator "Polskiej Partii Kobiet", którego nie warto nazwać nawet kret.....
Avatar
zdrowy rozsądek / 9 września 2016 o 22:02
To może nie bawić się w detale tylko od razu całe miasto ogłosić jedną świętością. Tylko co zrobić z tymi menelami i zlodziejami, których sporo dookoła?
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 20:54
lepiej nazwac rondem czarnej mafii
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 20:08
a nazwijcie woj. lubelskie-klechistanem i tak mam was gdzieś
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 19:54
zanim skomentujecie negatywnie nazwanie ronda imieniem błogosławionego, proponuję zapoznać się z jego życiorysem, a nie pisać bezmyślnie: "Dlaczego jak juz coś ma się nazywać czyimś imieniem nie promuje się ludzi którzy faktycznie coś dla innych ludzi zrobili - wynalazców , lekarzy (tych prawdziwych) itp tylko wiecznie te klechy i politycy co są tylko wrzodem na dup.e narodu."
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 17:01
Czemu tylko księża na patronów ?Czy w tym obozie koncentracyjnym zginął tylko ten biskup?Chyba nie.
Avatar
Piotr Popiel / 12 września 2016 o 14:51
dziękuję za tą wypowiedź. moje zdanie na temat tego skrzyżowania, które kilkukrotnie opisywałem w stosownych interpelacjach, jest dostępne pod adresem: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15702. problem polega na tym, że prezydent przedkładając taki projekt uchwały (ws. nadania imienia) chowa głowę w piasek przed rozwiązaniem głównego probelmu. szkoda, że pan redaktor nie wspomniał o mojej wypowiedzi z posiedzenia stosownej komisji rml, na której opisując zdażenia drogowe zarzuciłem bezczynność władzom miasta, nie powołał się na dokumenty, ale to już chyba świecka tradycja, że o popielu obektywnie napisać nie można... w sprawie studzienek to pragnę przypomnieć, że się już upominałem, ale czy kolega radny też nie może tego zrobić ;) pozdrawiam cały klub po w rml
dziękuję za tą wypowiedź. moje zdanie na temat tego skrzyżowania, które kilkukrotnie opisywałem w stosownych interpelacjach, jest dostępne pod adresem: ***bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&fid=15702. problem polega na tym, że prezydent przedkładając taki projekt uchwały (ws. nadania imienia) chowa głowę w piasek przed rozwiązaniem głównego probelmu. szkoda, że pan redaktor nie wspomniał o mojej wypowiedzi z posiedzenia stosownej komisji rml, na której opisując zdażenia drogowe zarzuciłem bezczynność władzom miasta, nie powołał się na ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 11:30
Panie radny Piotrze Popiel proszę przeczytać (i przypomnieć sobie) Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym i odpowiedzieć na pytanie, czy kierowca np taki. Pan Piotr wjeżdżając na (jakiekolwiek) skrzyżowanie aby wiedzieć jak się po nim poruszać patrzy na jego nazwę, czy na jego oznakowanie poziome i pionowe? Jeśli nie ma Pan nic do roboty to ja proszę Pana Radnego naszego pięknego Miasta Lublin o wysłanie żądania (i dopilnowania jego realizacji) do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. ul. Józefa Piłsudskiego 15 o naprawę i wyrównanie studzienek kanalizacyjnych znajdujących się w "ciągach" ulic miejskich.
Panie radny Piotrze Popiel proszę przeczytać (i przypomnieć sobie) Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym i odpowiedzieć na pytanie, czy kierowca np taki. Pan Piotr wjeżdżając na (jakiekolwiek) skrzyżowanie aby wiedzieć jak się po nim poruszać patrzy na jego nazwę, czy na jego oznakowanie poziome i pionowe? Jeśli nie ma Pan nic do roboty to ja proszę Pana Radnego naszego pięknego Miasta Lublin o wysłanie żądania (i dopilnowania jego realizacji) do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. ul. Józefa Piłsudskiego 15 o... rozwiń
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 08:09
kolejne rondo kolejny pseudoświęty, kolejny inkasent wysłany przez obce państwo które nasz ciemny lud utrzymuje. Są juz tak bezczelni że żądają, a nie proszą o nasze pieniądze z budżetu państwa.
Avatar
Gość / 10 września 2016 o 07:23
Lubelskie zawsze było Wieprzsteinem. Ale, że już w 1916 był LSD, to w to nie uwierzę.
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 22:02
Mam nadzieję, że to nie ten sam Pidek - wykładowca na tutejszej politechnice, samozwańczy inicjator "Polskiej Partii Kobiet", którego nie warto nazwać nawet kret.....
Avatar
zdrowy rozsądek / 9 września 2016 o 22:02
To może nie bawić się w detale tylko od razu całe miasto ogłosić jedną świętością. Tylko co zrobić z tymi menelami i zlodziejami, których sporo dookoła?
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 20:54
lepiej nazwac rondem czarnej mafii
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 20:08
a nazwijcie woj. lubelskie-klechistanem i tak mam was gdzieś
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 19:54
zanim skomentujecie negatywnie nazwanie ronda imieniem błogosławionego, proponuję zapoznać się z jego życiorysem, a nie pisać bezmyślnie: "Dlaczego jak juz coś ma się nazywać czyimś imieniem nie promuje się ludzi którzy faktycznie coś dla innych ludzi zrobili - wynalazców , lekarzy (tych prawdziwych) itp tylko wiecznie te klechy i politycy co są tylko wrzodem na dup.e narodu."
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 17:01
Czemu tylko księża na patronów ?Czy w tym obozie koncentracyjnym zginął tylko ten biskup?Chyba nie.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 236 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 62 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!