poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

W Polsce będą e-recepty. Czeka nas informatyczny chaos?

Dodano: 28 maja 2015, 10:00

Od sierpnia przyszłego roku lekarze mają wystawiać elektroniczne recepty. Już dziś ostrzegają przed informatycznym chaosem, na którym mogą ucierpieć pacjenci

Chodzi o system zwany Platformą P1, który zapewni elektroniczny obieg dokumentacji medycznej pomiędzy placówkami medycznymi, a także wystawianie e-recept.

Co ważne, do zrealizowania e-recepty będzie potrzebny telefon komórkowy. Dokument wystawiony przez lekarza będzie bowiem zapisany w P1. System automatycznie wygeneruje czterocyfrowy kod dostępu dla pacjenta, który zostanie przesłany na jego komórkę.

Do apteki trzeba będzie udać się z tym kodem oraz numerem PESEL. Aptekarz przy pomocy czytnika kodów kreskowych bez problemu zrealizuje taką receptę.

– Pacjentom, którzy wolą papierową wersję, lekarz wydrukuje elektroniczną receptę wraz z kodami kreskowymi i informacjami o stosowaniu leków – tłumaczy Katarzyna Maćkowska z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. – Nie mniej jednak recepta elektroniczna w systemie i tak zostanie wystawiona.

Maćkowska podkreśla jeszcze jedną zaletę e-recept. – Każda polska recepta elektroniczna będzie wyglądać tak samo dla lekarza, pacjenta i farmaceuty. To wykluczy problem nieczytelnych recept i ich fałszowania – przekonuje.

Pacjent będzie mógł dodatkowo otrzymać potwierdzenie wystawienia recepty na jeden ze zdefiniowanych przy koncie tzw. elektronicznych kanałów powiadomień. Potwierdzenia będą mogły przychodzić na adres e-mail lub SMS-em.

Co na to lekarze? – System informatyczny w ochronie zdrowia jest niewydolny i niekompatybilny, jeśli chodzi o jednostki medyczne i regiony kraju. W takich warunkach trudno będzie realizować e-recepty – przewiduje Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Sam pomysł jest bardzo dobry ze względu na uproszczenie procedury, mamy jednak obawy, co do jego realizacji. Może się okazać, że wprowadzi to chaos, na którym ucierpią pacjenci.

Żeby wystawić receptę lekarz będzie musiał mieć nie tylko komputer, ale też stabilne i bezpieczne łącze internetowe. – Problematyczna może być kwestia finansowania oprogramowania koniecznego do wystawiania elektronicznych recept. Tak było w przypadku wprowadzenia kas fiskalnych, za które musieli zapłacić sami lekarze – zaznacza Stankiewicz. – Jeśli teraz będziemy musieli również zapłacić za oprogramowanie, to będziemy się domagać zwrotu kosztów albo ulgi podatkowej.

W przyszłym roku po lekarstwa do apteki pójdziemy z telefonem komórkowym lub wydrukiem klasycznej recepty

 

SONDA
Liczba głosów: 297

Czy będziesz korzystał z e-recept?

47.81 %
Tak
36.7 %
Nie
15.49 %
Jeszcze nie wiem
Czytaj więcej o: zdrowie e-recepty
todo
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

todo
todo (29 maja 2015 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No postęp, ciekawe tylko jakbyś się cieszył, gdyby minister zmusił Ciebie do otrzymywania tych recept, a możliwość byłaby np tylko na iOS-ie. Nie dziwię sie lekarzom (szczególnie, ze średnia wieku specjalistów to 55 lat...), że bronią sie przed tym, gdy jeszcze każe im sie inwestować w sprzęt, oprogramowanie, łącze, ludzi do obsługi itp. a składki zdrowotne ida w biurokrację...

Gdyby była odpowiedzialność lekarzy za wystawienie nieczytelnej recepty, taka prawdziwa odpowiedzialność a nie na papierze, to pierwsi by drukowali. Ale faktycznie, święte krowy, nie muszą pisac czytelnie.

Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2015 o 17:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko karta chipowa, będzie prościej szybciej i wygodniej dla wszystkich. na karcie będą wypisywane leki oraz cały przebieg leczenia pod warunkiem że nikt po wprowadzeniu nie może tego wykasować. Także u lekarza czytnik w NFZ czytnik, w szpitalu czytnik oraz w aptece i cały obieg o zdrowiu pacjenta jest dostępny, a najważniejsze będzie wiadomo, kto i jak go leczył.
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2015 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będą jaja jak berety
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2015 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie jako Aptekarza Super - tylko wystarczy mi zwykła Recepta najlepiej drukowana - może być zwykła aby była czytelna. Dla mnie lekarzy traktuje się jak Święte Krowy - nic im nie można zrobić. Nikt mi nie powie że lekarza nie stać na jakiś komputer i drukarkę. W moim województwie Lubelskim w małych ośrodkach na wsiach lekarze drukują recepty od kilku lat a na pewno mają mniej ludzi niż w miastach.
Rozwiń
Gość
Gość (28 maja 2015 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super pomysł tylko nie dla ludzi starych, schorowanych ,którzy ledwo obsługują proste telefony komórkowe a przecież to oni są w przeważającej większości pacjentami .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!