Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2015 r.
9:30

W styczniu rozpocznie się odławianie lisów w Lublinie. "Dostajemy zgłoszenia przez cały rok"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 27 A A

Od stycznia do marca trwać ma akcja odławiania lisów na zlecenie Urzędu Miasta. Zwierzęta będą płoszone, chwytane i po uśpieniu wywożone. Obudzą się już poza Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lisy bardzo się oswoiły, nie boją się już ludzi i stanowi to w Lublinie coraz większy problem – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

– Mieszkańcy ciągle kierują do nas zgłoszenia, przez cały rok konsekwentnie były podejmowane interwencje, ale nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Dlatego zdecydowaliśmy się działać w inny sposób i przeprowadzić akcję odłowienia tych zwierząt. Podkreślam: odłowienia, a nie odstrzału, zresztą odstrzał na terenie miasta nie byłby możliwy.

Cała operacja ma się odbyć bez rozlewu krwi. – Zwierzę będzie zanęcane tak, by znalazło się w pułapce – opisuje Krzyżanowska. Ta pułapka to albo specjalna klatka, do której lis wejdzie i sam już jej nie opuści, albo sieć do odłowu zwierząt. Następnie przy użyciu specjalnej strzelby lisowi zostanie podany środek usypiający. A tak obezwładnione zwierzę będzie załadowane do samochodu i wywiezione do lasu, gdzie (jak to nazywa Ratusz) ma być „wsiedlone” do koła łowieckiego. – Wszystko odbędzie się w porozumieniu z kołem łowieckim oraz zgodnie z etyką, czyli np. młode nie będą oddzielane od matki – mówi rzeczniczka.

Do dzisiaj Ratusz będzie czekać na zgłoszenia podmiotów gotowych podjąć się takiego odłowu. Muszą mieć do dyspozycji m.in. co najmniej jednego lekarza weterynarii od dzikich zwierząt, jedną osobę z uprawnieniami do używania broni usypiającej i co najmniej cztery osoby należące do Polskiego Związku Łowieckiego. A także klatki, sieci i strzelbę. O prowadzonej w danym miejscu akcji odłowu mają być informowani użytkownicy terenów przyległych.

Jak dużo jest lisów w Lublinie? Z relacji mieszkańców można tylko wnioskować, że zwierząt tych jest coraz więcej. Szacunki mówią w przybliżeniu o trzydziestu rodzinach, ale to tylko szacunki. Lisy szukające pożywienia m.in. na śmietnikach często widywane są chociażby na Czubach, na Wieniawie w okolicach ul. Popiełuszki, a w październiku głośno było o rudzielcu kręcącym się po Czechowie w rejonie ul. Szpinalskiego, który prawie wcale nie bał się ludzi i doczekał się wielu (jak na lisa) zdjęć w internecie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 07:48
Ale durnoty! Zwierzyna w stanie wolnym jest własnością skarbu państwa! Dlaczego więc uzgodnienia z kołem łowieckim, skoro także zgodnie z prawem koło nie może prowadzić swoich działań na terenach miejskich? Te (i inne tereny) wyłączone są z pod działalności kół! Widać, że za sprawę wzięli się kuzyni-amatorzy pozbawieni elementarnej wiedzy na ten temat. Ps. Najpierw wydawane są wielkie pieniądze na szczepienia lisów z samolotu a teraz dalsza kasa (nasza!) idzie na odławianie. Wariatkowo!
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 21:20
Nie mają na co publicznych pieniędzy wydawać... Wystarczyłoby żeby zobligowali myśliwych do odstrzeliwania większej ilości lisów w lesie to te nie przychodziłyby do miasta.
Avatar
Przemek / 30 grudnia 2015 o 13:10

W lecie trzeba odławiać. Żuki...

Avatar
Gość / 30 grudnia 2015 o 10:09
Niedlugo bedzie Lublin odlawial wszystko co ludziam przeszkadza od 3 lat mieszkam w Szkocji i codziennie mijam takie lisy sa piekne....odlawianie zabijanie przyrody.. Zwierzecej bo przeszkadza???to w moim miescie powinny byc odlawiane sowy,przeganiane foki,bo sa blisko domów sokoly? No nie zle.Szkocjia a wlasciwie pólnocna Szkocja na szczescie nie ma takich pomyslów.DLATEGO Szkoci zyja z prztroda i dzikimi zwierzetami A Lublin odlawia :)
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 23:46
A kiedy ktoś się za KUNY weźmie, które wyrządzają więcej szkód w mieście niż lisy?
Avatar
Wieniawa Rulez / 29 grudnia 2015 o 21:20

lisy szczególnie grasują w okolicy mieszkania Grzegorza Szweda który w 2014 r. temat nagłośnił bo sie bał wyjsc z domu do sklepu

Avatar
asdas / 29 grudnia 2015 o 16:51

Korzystam z demokracji i hasła:" dziś każdemu wolno pisać" i ok. Debilami zwij swoich pracodawców a od innych wara sekciarzu "Pancernej brzozy".

hahahahah, trzymajcie mnie bo ze śmiechu pęknę. ''Pancernej brzozy'' ??? Ale ty człowieku masz sprany beret. Na to wygląda że poza polityką to ty życia nie masz. A wczśniej mi chodziło o to że w każdym słowie gdzie są kolejna litery P i O albo P,I i S. Dla przykładu POmoże albo PiSanki. Jest to nieczytelne i wygląda na to jakbyś miał obsesje na punkcie polityki bo wszędzie ją widzisz. Człowiek powinien interesować się tym co się dzieje w jego kraju ale miej człowieku też swoje życie.
PS: Nie cieszę się że PiS jest u władzy ale leprze to niż PO.

hahahahah, trzymajcie mnie bo ze śmiechu pęknę. ''Pancernej brzozy'' ??? Ale ty człowieku masz sprany beret. Na to wygląda że poza polityką to ty życia nie masz. A wczśniej mi chodziło o to że w każdym słowie gdzie są kolejna litery P i O albo P,I i S. Dla przykładu POmoże albo PiSanki. Jest to nieczytelne i wygląda na to jakbyś miał obsesje na punkcie polityki bo wszędzie ją widzisz. Człowiek powinien interesować się tym co się dzieje w jego kraju ale miej człowieku też swoje życie.
PS: Nie cieszę się że PiS jest u wład... rozwiń

Avatar
Nikoś / 29 grudnia 2015 o 14:58

Lisy i bociany to największe szkodniki w przyrodzie. W Polsce jest ich zdecydowanie za dużo. W Europie ekolodzy pilnują aby się to nie rozpleniło. U nas lisy się szczepi a bocian jest święty. I mamy problemy na własne życzenie.


Aby do wiosny

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 14:23
Kiedy przyjdzie czas na pisowców? To największa zaraza!
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 13:26
Zostawcie lisy, weźcie za d**y samych siebie i wypłoszcie z tego miasta tak żeby w końcu ten nepotyzm się skończył.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 07:48
Ale durnoty! Zwierzyna w stanie wolnym jest własnością skarbu państwa! Dlaczego więc uzgodnienia z kołem łowieckim, skoro także zgodnie z prawem koło nie może prowadzić swoich działań na terenach miejskich? Te (i inne tereny) wyłączone są z pod działalności kół! Widać, że za sprawę wzięli się kuzyni-amatorzy pozbawieni elementarnej wiedzy na ten temat. Ps. Najpierw wydawane są wielkie pieniądze na szczepienia lisów z samolotu a teraz dalsza kasa (nasza!) idzie na odławianie. Wariatkowo!
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 21:20
Nie mają na co publicznych pieniędzy wydawać... Wystarczyłoby żeby zobligowali myśliwych do odstrzeliwania większej ilości lisów w lesie to te nie przychodziłyby do miasta.
Avatar
Przemek / 30 grudnia 2015 o 13:10

W lecie trzeba odławiać. Żuki...

Avatar
Gość / 30 grudnia 2015 o 10:09
Niedlugo bedzie Lublin odlawial wszystko co ludziam przeszkadza od 3 lat mieszkam w Szkocji i codziennie mijam takie lisy sa piekne....odlawianie zabijanie przyrody.. Zwierzecej bo przeszkadza???to w moim miescie powinny byc odlawiane sowy,przeganiane foki,bo sa blisko domów sokoly? No nie zle.Szkocjia a wlasciwie pólnocna Szkocja na szczescie nie ma takich pomyslów.DLATEGO Szkoci zyja z prztroda i dzikimi zwierzetami A Lublin odlawia :)
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 23:46
A kiedy ktoś się za KUNY weźmie, które wyrządzają więcej szkód w mieście niż lisy?
Avatar
Wieniawa Rulez / 29 grudnia 2015 o 21:20

lisy szczególnie grasują w okolicy mieszkania Grzegorza Szweda który w 2014 r. temat nagłośnił bo sie bał wyjsc z domu do sklepu

Avatar
asdas / 29 grudnia 2015 o 16:51

Korzystam z demokracji i hasła:" dziś każdemu wolno pisać" i ok. Debilami zwij swoich pracodawców a od innych wara sekciarzu "Pancernej brzozy".

hahahahah, trzymajcie mnie bo ze śmiechu pęknę. ''Pancernej brzozy'' ??? Ale ty człowieku masz sprany beret. Na to wygląda że poza polityką to ty życia nie masz. A wczśniej mi chodziło o to że w każdym słowie gdzie są kolejna litery P i O albo P,I i S. Dla przykładu POmoże albo PiSanki. Jest to nieczytelne i wygląda na to jakbyś miał obsesje na punkcie polityki bo wszędzie ją widzisz. Człowiek powinien interesować się tym co się dzieje w jego kraju ale miej człowieku też swoje życie.
PS: Nie cieszę się że PiS jest u władzy ale leprze to niż PO.

hahahahah, trzymajcie mnie bo ze śmiechu pęknę. ''Pancernej brzozy'' ??? Ale ty człowieku masz sprany beret. Na to wygląda że poza polityką to ty życia nie masz. A wczśniej mi chodziło o to że w każdym słowie gdzie są kolejna litery P i O albo P,I i S. Dla przykładu POmoże albo PiSanki. Jest to nieczytelne i wygląda na to jakbyś miał obsesje na punkcie polityki bo wszędzie ją widzisz. Człowiek powinien interesować się tym co się dzieje w jego kraju ale miej człowieku też swoje życie.
PS: Nie cieszę się że PiS jest u wład... rozwiń

Avatar
Nikoś / 29 grudnia 2015 o 14:58

Lisy i bociany to największe szkodniki w przyrodzie. W Polsce jest ich zdecydowanie za dużo. W Europie ekolodzy pilnują aby się to nie rozpleniło. U nas lisy się szczepi a bocian jest święty. I mamy problemy na własne życzenie.


Aby do wiosny

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 14:23
Kiedy przyjdzie czas na pisowców? To największa zaraza!
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 o 13:26
Zostawcie lisy, weźcie za d**y samych siebie i wypłoszcie z tego miasta tak żeby w końcu ten nepotyzm się skończył.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 13

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 238 53

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 64 65

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 20 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!