poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Wojewoda dogadał się z marszałkiem. Majątek LODR za dworzec PKS

Dodano: 24 marca 2017, 20:10

Majątek, z którego korzysta Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, do połowy roku stanie się jego własnością. W zamian województwo otrzyma teren, na którym mieści się dworzec PKS w Lublinie.

Gdy w ubiegłym roku wszystkie krajowe ośrodki doradztwa rolniczego przeszły pod zarząd ministra rolnictwa, majątek LODR pozostał własnością samorządu. Od tamtej pory trwał konflikt związany z korzystaniem przez ośrodek z nieruchomości w Końskowoli, Sitnie i Grabanowie.

Wczoraj podpisano porozumienie, które ma zakończyć spór. – Gwarantuje nam ono istnienie ośrodka na terenie województwa lubelskiego w niezmienionym kształcie. Zyskujemy przez to możliwość dalszego normalnego funkcjonowania – mówi Sławomir Plis, dyrektor LODR.

– Ustawa, na mocy której ośrodki doradztwa rolniczego przeszły pod nadzór ministra, była na tyle nieperfekcyjna, że wywołała wątpliwości co do prawa własności. Myśleliśmy, że rozwiążemy tę kwestię wspólnie z dyrekcją ośrodka, ale szło nam powolnie – dodaje Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Na mocy porozumienia samorząd otrzyma na własność działkę o powierzchni 1,8 ha, na której znajduje się dworzec PKS w Lublinie. Obecnie teren ten należy do Skarbu Państwa i jest jedynie użytkowany przez podległą marszałkowi spółkę Lubelskie Dworce. Własnością województwa pozostanie też 8-hektarowy teren w Końskowoli, który już wcześniej został przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Na części gruntu w przyszłości może też powstać baza Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Wojewoda wycofał z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną, jaką złożył po niekorzystnym dla siebie wyroku dotyczącym unieważnienia decyzji marszałków o przejęciu majątku LODR. Z prowadzenia sporu na drodze sądowej zrezygnował także dyrektor ośrodka rolniczego.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 marca 2017 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto teraz jest z-cą dyrektora w Końskowoli?
Rozwiń
Gość
Gość (27 marca 2017 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co mi te newsy ? Odłożę z pensji 1500 zł i może kupię
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I się normalnie olazało że Marszałek miał rację .Chłopaki cichaczem wycofują pozwy.Marszałek dostanie od skarbu Panstwa pokażny majątek
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2017 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL rozgrabił ODR-y a konkretnie dwóch panów S.
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2017 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak partyjni w Polsce przypomnieli sobie, że jedno z Przykazań brzmi: "nie kradnij". I oddali to, co w 1944 rozgrabili przedwojennym rolnikom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!