wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Wybory rektora UMCS. Prof. Stanisław Michałowski zdecydowanie zwycięża

Dodano: 22 kwietnia 2016, 13:03

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2016, 17:56
Prof. Stanisław Michałowski podziękował swojemu kontrkandydatowi za rywalizację. – Bo nie chciałbym nazwać tego walką – podkreślił (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Prof. Stanisław Michałowski podziękował swojemu kontrkandydatowi za rywalizację. – Bo nie chciałbym nazwać tego walką – podkreślił (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Prof. Stanisław Michałowski będzie kierował UMCS przez kolejne cztery lata. W piątkowych wyborach na obecnego rektora głosowało 149 elektorów. Jego jedyny rywal prof. Ryszard Bera otrzymał 32 głosy.

– Ma pan powody do osobistej satysfakcji. Wybór na drugą kadencję oznacza, że ta pierwsza została przez społeczność akademicką doceniona. To jednocześnie nałożenie olbrzymiej odpowiedzialności, bo najbliższe cztery lata ze względu na zewnętrzne uwarunkowania finansowe czy demograficzne, nie będą okresem łatwym – mówił po ogłoszeniu wyników głosowania prof. Marek Pietraś, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej.

– Wiem, w jakich okolicznościach przyjdzie mi pracować. Mam nadzieję, że program, który przedstawiłem będzie naszym wspólnym programem. Mam nadzieję, że za cztery lata będziemy mogli powiedzieć, że mimo trudnego okresu udało się go zrealizować – mówił prof. Michałowski, dziękując swojemu kontrkandydatowi za rywalizację. – Bo nie chciałbym nazwać tego walką – podkreślał.

Jedynym rywalem urzędującego rektora był dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Ryszard Bera. Podczas środowej debaty przedwyborczej próbował podważać dokonania swojego konkurenta, mówiąc m.in., że pieniądze na zrealizowane przez niego inwestycje zdobywali jego poprzednicy, zarzucał też brak przejrzystości finansów uniwersytetu. Wcześniej w mediach mówił o panującej na uczelni atmosferze strachu po tym, jak kilku dziekanów odmówiło mu udzielenia zgody na organizację na ich wydziałach spotkań wyborczych. Jak pokazało wczorajsze głosowanie, te działania nie zdobyły uznania elektorów.

– Przyjmuję ten wynik i gratuluję panu rektorowi, bo to jego osobisty sukces. Tak jak do tej pory robiłem wszystko, by wzmacniać pozycję mojego wydziału, tak dalej będę dokładał wszelkich starań, aby rozwijać uniwersytet – mówił prof. Bera.

Wybory prorektorów zaplanowano na najbliższy piątek, 29 kwietnia. Następnie wybrani zostaną nowi dziekani poszczególnych wydziałów. Kadencja nowych władz rozpocznie się 1 września.

Jeszcze tylko KUL

UMCS jest czwartą lubelską uczelnią, na której odbyły się wybory rektora. Wcześniej reelekcje uzyskali prof. Piotr Kacejko (Politechnika Lubelska) i prof. Andrzej Drop (Uniwersytet Medyczny), którzy nie mieli konkurentów. Na początku kwietnia rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego został mający trzech kontrkandydatów prof. Zygmunt Litwińczuk, który zastąpi prof. Mariana Wesołowskiego. W maju nowego rektora wybierze natomiast senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prof. Ryszard Bera, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Prof. Ryszard Bera, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Gość
Jarząbek
Sroka
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 kwietnia 2016 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stulecie wodociągów lubelskich.
Rozwiń
Jarząbek
Jarząbek (22 kwietnia 2016 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chodzą takie, że dwóch prorektorów zostanie, a dwóch będzie zmienionych.

Tu nie ma co chodzić :), jeden prorektor pełnił swoją drugą kadencję - więc nie może zostać; drugi prorektor nie będzie kontynuować funkcji z innych powodów. Wybory prorektorów w piątek. A ci, którzy piszą komentarze o braku współpracy z zagranicą itd.. - cytując klasyka; "oni wkładają szpilki; to nie ludzie - to wilki :)"; a poważniej - nic nie wiedzą o uczelni i jej relacjach. Ale z całą pewnością wybory za 4 lata będą arcyciekawe. Na razie - gratulacje dla JMR!

Rozwiń
Sroka
Sroka (22 kwietnia 2016 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli Lublina to dalej miasto, gdzie wrony zawracają...

Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2016 o 16:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wydziały ścisłe i przyrodnicze powinny wystawić swojego kandydata to one są na dobrym poziomie na UMCS i liczą się w Europie i na świecie, inne typu socjologie politologie są takie sobie
Rozwiń
mimi
mimi (22 kwietnia 2016 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gratuluję wspaniały wynik !


Rzeczywiście jest się z czego cieszyć... Chyba tylko z tego, że to tylko 4 lata a trzecia kadencja Pana Rektora nam nie grozi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!