Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Wycięli las, teraz mają zapłacić za drzewa. Powstanie park

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 10 A A

Do 10 września w parku przy ul. Zawilcowej posadzonych ma zostać 28 drzew i 1200 krzewów. Za nasadzenia zapłaci lotnisko w Świdniku w zamian za las wycięty pod pas startowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowy park przy Zawilcowej miał tchnąć nowe życie w teren, na którym przez lata działało wysypisko śmieci i oczyszczalnia ścieków. Inwestycja była zapowiadana od dawna, została nawet ujęta w budżecie miasta na rok 2011 r., ale wtedy nie doszła do skutku. Dopiero pod koniec zeszłego roku miasto ogłosiło przetarg na porządkowanie terenu, ale zlecenie dotyczyło nie całego obszaru, a tylko niewielkiej jego części. Miały powstać dwie górki saneczkowe, schody od ul. Krokusowej, a także alejki.

Co się udało zrealizować? Górki saneczkowe wypadły z projektu, co Ratusz tłumaczył protestami osób, które uznały, że górki "będą zakłócać ciszę”. Schody nie powstały, bo prowadziłyby na prywatny teren przed blokiem. I choć z pierwotnego zlecenia pozostało niewiele, to wykonawca otrzymał od magistratu pełną zapłatę: 339 tys. zł. To wynagrodzenie za ułożenie serpentyny z alejek i wycinkę 59 drzew, bo właśnie od wykarczowania zieleni zaczęła się budowa parku. Urzędnicy tłumaczyli, że "projekt nie przewiduje tej zieleni”.

Nowe drzewa mają się pojawić do 10 września. Będzie to 28 sadzonek wiśni japońskich, które zamawia Port Lotniczy Lublin w ramach "nasadzeń zastępczych”, do których lotnisko jest zobowiązane po wykarczowaniu lasu pod pas startowy. Z tego samego powodu lotnisko zamawia na Zawilcową również 1200 krzewów: 630 sadzonek róży pomarszczonej i 570 sadzonek tawuły szarej.

Wykonawca tych nasadzeń będzie musiał wcześniej usunąć chwasty z 500 mkw. terenu. Ścieżki ułożone kilka miesięcy temu toną w dzikiej roślinności, w której próżno szukać jakichkolwiek urządzeń do zabawy, choć plac zabaw miał tu powstać wiosną.

- Przesunięcie spowodowane jest zmianami w projekcie. Będą na nim dodatkowe elementy wyposażenia, o które wnioskowała rada dzielnicy - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. - Jesteśmy tuż przed ogłoszeniem przetargu na montaż wyposażenia placu zabaw oraz na wysianie trawy.

Nie zmienia się jedno: Ratusz nie ma pieniędzy na kontynuację budowy i zapowiada, że będzie ich szukał w unijnych funduszach próbując sfinansować budowę parku w ramach rewitalizacji doliny Bystrzycy. W taki sam sposób miasto chce finansować prace w parku Bronowickim i parku Ludowym.
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mn / 8 sierpnia 2014 o 11:42

Wszkole mnie uczyli ze na 1 ha rosnie 2tys drzew daje to ok 300 tys drzew wyciętych w Swidniku.....

Avatar
Gość / 8 sierpnia 2014 o 00:42

zgadzam się to kpina, z mieszkańców Kaliny

Avatar
zxcv / 7 sierpnia 2014 o 16:14

Wycieli 160 ha lasu a posadzą 28 drzew-to totalna kpina.

Avatar
gosc / 7 sierpnia 2014 o 11:01

Wycięli w Świdniku, sadzą w Lublinie....

w Świdniku też sadzili nie wiedziałaś? a moze chcesz mieszkac w lesie...

Avatar
bokiem drogi / 7 sierpnia 2014 o 10:46

Gdyby nie wycięcie tych drzewek to w takim Frankfurcie dalej nie wiedzieliby, że jest na świecie takie miasto jak Lublin

Avatar
świdniczanka / 7 sierpnia 2014 o 09:25

Wycięli w Świdniku, sadzą w Lublinie....

Avatar
Josef / 7 sierpnia 2014 o 09:20

Za wycięte drzewa pod pas startowy powinien zapłacić prywatnie Jacek Sobczak poniewaz zapewniał radnych sejmiku,że las będzie nienaruszony,a lotnisko zostanie zbudowane wyłącznie na bazie lotniska trawiastego.Zapewniał ,że pas startowy będzie miał wystarczającą dłujgość ,aby mogły startować największe samoloty.To się okazało kłamstwem.A Sobczak jest przewodniczącym RN lotniska !!!Czy to nie są kpiny z mieszkańców województwa???Teraz jeszcze podatnik ma płacić za nasadzenia?Bo przecież lotnisko jest na garnuszku podatnika.Nie zarabia i nie zarobi na siebie w 50 %,a być może będzie w przyszłości bazarem Europy wschodniej wespół ze stadionem.Wreszcie trzeba się zabrać za rozliczenia tego rozpasanego towarzystwa  z władzy PO-PSL.!! Złodziejskie mafie nie tylko są na Podkarpaciu,ale w całym kraju!

Za wycięte drzewa pod pas startowy powinien zapłacić prywatnie Jacek Sobczak poniewaz zapewniał radnych sejmiku,że las będzie nienaruszony,a lotnisko zostanie zbudowane wyłącznie na bazie lotniska trawiastego.Zapewniał ,że pas startowy będzie miał wystarczającą dłujgość ,aby mogły startować największe samoloty.To się okazało kłamstwem.A Sobczak jest przewodniczącym RN lotniska !!!Czy to nie są kpiny z mieszkańców województwa???Teraz jeszcze podatnik ma płacić za nasadzenia?Bo przecież lotnisko jest na garnuszku podatnika.Nie zarabia i nie... rozwiń

Avatar
młoda mama / 7 sierpnia 2014 o 08:39

Jaki park??? Tam nic nie ma !!! Ta dzielnica to porażka dla rodzin z małymi dziećmi. Pod blokami na końcu Daszyńskiego nie ma żadnego porządnego placu zabaw. Jedna huśtawka bez oparcia dla starszych dzieci, jedna ślizgawka, pisakownica i dwa koniki. To niech Pan prezes sam sobie wychowuje tu dzieci. Nie polecam tej dzielnicy, same problemy nawet z głupimi śmietnikami. A PARKU NIE MA ŻADNEGO!!! Od Daszyńskiego to ciężko w to miejsce w ogóle dojść, a co mówić o jakiś uliczkach. Ich tam po prostu nie ma. TA SPÓŁDZIELNIA TO TOTALNE DNO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
leśnik / 7 sierpnia 2014 o 07:53

W zamian za kilkadziesiąt hektarów lasu wyciętego pod pas startowy 1200 krzewów. To są nasadzenia kompensacyjne ?! Kpina

Avatar
iya / 7 sierpnia 2014 o 06:50

28 drzew - czy to czasem nie za dużo ?

Avatar
mn / 8 sierpnia 2014 o 11:42

Wszkole mnie uczyli ze na 1 ha rosnie 2tys drzew daje to ok 300 tys drzew wyciętych w Swidniku.....

Avatar
Gość / 8 sierpnia 2014 o 00:42

zgadzam się to kpina, z mieszkańców Kaliny

Avatar
zxcv / 7 sierpnia 2014 o 16:14

Wycieli 160 ha lasu a posadzą 28 drzew-to totalna kpina.

Avatar
gosc / 7 sierpnia 2014 o 11:01

Wycięli w Świdniku, sadzą w Lublinie....

w Świdniku też sadzili nie wiedziałaś? a moze chcesz mieszkac w lesie...

Avatar
bokiem drogi / 7 sierpnia 2014 o 10:46

Gdyby nie wycięcie tych drzewek to w takim Frankfurcie dalej nie wiedzieliby, że jest na świecie takie miasto jak Lublin

Avatar
świdniczanka / 7 sierpnia 2014 o 09:25

Wycięli w Świdniku, sadzą w Lublinie....

Avatar
Josef / 7 sierpnia 2014 o 09:20

Za wycięte drzewa pod pas startowy powinien zapłacić prywatnie Jacek Sobczak poniewaz zapewniał radnych sejmiku,że las będzie nienaruszony,a lotnisko zostanie zbudowane wyłącznie na bazie lotniska trawiastego.Zapewniał ,że pas startowy będzie miał wystarczającą dłujgość ,aby mogły startować największe samoloty.To się okazało kłamstwem.A Sobczak jest przewodniczącym RN lotniska !!!Czy to nie są kpiny z mieszkańców województwa???Teraz jeszcze podatnik ma płacić za nasadzenia?Bo przecież lotnisko jest na garnuszku podatnika.Nie zarabia i nie zarobi na siebie w 50 %,a być może będzie w przyszłości bazarem Europy wschodniej wespół ze stadionem.Wreszcie trzeba się zabrać za rozliczenia tego rozpasanego towarzystwa  z władzy PO-PSL.!! Złodziejskie mafie nie tylko są na Podkarpaciu,ale w całym kraju!

Za wycięte drzewa pod pas startowy powinien zapłacić prywatnie Jacek Sobczak poniewaz zapewniał radnych sejmiku,że las będzie nienaruszony,a lotnisko zostanie zbudowane wyłącznie na bazie lotniska trawiastego.Zapewniał ,że pas startowy będzie miał wystarczającą dłujgość ,aby mogły startować największe samoloty.To się okazało kłamstwem.A Sobczak jest przewodniczącym RN lotniska !!!Czy to nie są kpiny z mieszkańców województwa???Teraz jeszcze podatnik ma płacić za nasadzenia?Bo przecież lotnisko jest na garnuszku podatnika.Nie zarabia i nie... rozwiń

Avatar
młoda mama / 7 sierpnia 2014 o 08:39

Jaki park??? Tam nic nie ma !!! Ta dzielnica to porażka dla rodzin z małymi dziećmi. Pod blokami na końcu Daszyńskiego nie ma żadnego porządnego placu zabaw. Jedna huśtawka bez oparcia dla starszych dzieci, jedna ślizgawka, pisakownica i dwa koniki. To niech Pan prezes sam sobie wychowuje tu dzieci. Nie polecam tej dzielnicy, same problemy nawet z głupimi śmietnikami. A PARKU NIE MA ŻADNEGO!!! Od Daszyńskiego to ciężko w to miejsce w ogóle dojść, a co mówić o jakiś uliczkach. Ich tam po prostu nie ma. TA SPÓŁDZIELNIA TO TOTALNE DNO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
leśnik / 7 sierpnia 2014 o 07:53

W zamian za kilkadziesiąt hektarów lasu wyciętego pod pas startowy 1200 krzewów. To są nasadzenia kompensacyjne ?! Kpina

Avatar
iya / 7 sierpnia 2014 o 06:50

28 drzew - czy to czasem nie za dużo ?

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo]
film

Pseudokibice Legii zdemolowali dworzec w Kutnie [wideo] 0 0

Miało być święto piłki nożnej, skończyło się walkowerem. Finał ekstraklasy został przerwany po chuligańskich wybrykach pseudokibiców Lecha Poznań. Jednak to co działo się na boisku, miało także swoją kontynuację poza nim

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj"

Tylko 20 proc. towarów z Chin przechodzi przez Małaszewicze. "Omijają nasz kraj" 0 0

Małaszewicze przyjmują tylko 20 proc. kontenerów z Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Takie informacje otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury poseł Stanisław Żmijan

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca

Krzysztof Żuk oczyszczony z zarzutu ws. biurowca 44 12

Krzysztof Żuk został ostatecznie oczyszczony z zarzutu w sprawie wynajęcia biur w nieistniejącym budynku. Chodzi o głośną sprawę biurowca przy Wieniawskiej. Korzystny dla Żuka werdykt wydała dziś Główna Komisja Orzekająca przy ministrze finansów

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu

Leszek Bartnicki prezesem Motoru przynajmniej do końca sezonu 0 5

Po sobotniej porażce z Wisłą Sandomierz (0:1) prezes Motoru Lublin Leszek Bartnicki podał się do dymisji. W poniedziałek Rada Nadzorcza zdecydowała jednak, że szef klubu zostanie na swoim stanowisku przynajmniej do końca sezonu 2018/2019.

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 3 1

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 4 5

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 1 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 43 44

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!