czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Wyniki referendum do kosza, bo urny puste. "Najwięcej stracił Bronisław Komorowski"

Dodano: 7 września 2015, 20:34

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

7,64 proc. to frekwencja w naszym województwie w czasie niedzielnego referendum. To trochę mniej niż średnia w kraju. Oznacza to, że wyniki głosowania nie będą wiążące.

W niedzielę w lokalach wyborczych odpowiadaliśmy na trzy pytania. 78,75 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. 17,37 proc. wyraziło poparcie dla utrzymania finansowania partii politycznych z budżetu państwa, a 94,51 chciało zmian w przepisach prawa podatkowego i rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Z tym, że ostatnie z pytań było nieaktualne, bo w międzyczasie została przyjęta ustawa w tej sprawie.

Wyniki w naszym regionie były bardzo podobne do ogólnopolskich, a różnica wynosiła w granicach jednego procenta. Ostatecznie referendum jednak nie będzie wiążące. Żeby tak się stało, zagłosować musiałaby co najmniej połowa uprawnionych.

– To nie jest zaskoczenie, ale aż tak niską frekwencję trudno było przewidzieć. To świadczy o tym, że referendum było zorganizowane niepotrzebnie i wydano za dużo pieniędzy na coś, czego społeczeństwo nie „kupiło” – ocenia prof. Andrzej Podraza, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Główne powody to słaba kampania referendalna i brak wytłumaczenia konsekwencji odpowiedzi na poszczególne pytania – dodaje.

Zdaniem politologa, najwięcej stracił na tym były prezydent Bronisław Komorowski. – Doprowadził do organizacji referendum licząc, że pomoże mu to wygrać w drugiej turze wyborów prezydenckich. Straciła też Platforma Obywatelska, która poparła tę inicjatywę. Ale ta strata nie powinna być odczuwalna w wynikach sondażowych przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi – przewiduje prof. Podraza.

W województwie lubelskim najwyższą frekwencję zanotowano w gminie Ułęż w powiecie ryckim, gdzie zagłosowało 11,64 proc. uprawnionych. Najniższa miała miejsce w Serokomli, gdzie zanotowano 3,88 proc. Jeden z lokali przez cały dzień odwiedziło tam zaledwie… siedmiu z 382 wyborców. Nawet mieszkańcy znanego w całej Polsce z wysokiej frekwencji Godziszowa tym razem nie zmobilizowali się do pójścia do urn. Głosy w całej gminie oddało 6,43 proc. uprawnionych.

  • 11,64 proc. najwyższa frekwencja w naszym województwie - w gminie Ułęż
  • 3,88 proc. najniższa frekwencja w woj. lubelskim – Serokomla
  • 7 wyborców – głosowało w jednym z lokali w Serokomli
  • 7,8 proc. frekwencja w skali całego kraju
Gość
ubawiony
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 września 2015 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?"

Oczywiście mohery znają się na strukturach przedsiębiorstw i pójdą do referendum. Bogu dzięki jest ich ok. 2 mln (tyle zebrali podpisów) to nie będzie frekwencji 7.8% tylko aż 8,7% 

Czuję podstęp w pytaniach prezydenckich. Czemu nie zapytał wprost:  czy jesteś za prywatyzacją lasów państwowych?

Po prostu chce nas oszukać. System funkcjonowania pozostanie ze zmienioną strukturą własności. Coś on kręci.

Rozwiń
ubawiony
ubawiony (8 września 2015 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do takich referendow prowadza desperackie
Czyny debili i karierowiczow stac ich
Tylko na mappetshow ale jaja.....
Brawo platforma igonzo
Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2015 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Henio, widzisz jak ci nawtykał ten tępy  jak stado pędzących imadeł gość?  :lol:  :lol:  :lol: 

Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2015 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O czym ty piszesz komunistyczna,czerwona,pierd olona swinio ???  czytasz bucu ze zrozumieniem,czy nadal tępy jesteś jak dzida ?

Rozwiń
Gość
Gość (8 września 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Duda CYCU zada pytanie rodakom tylko jedno ; czy jesteś za zllikwidowaniem Senatu i tych POlszewików-leśnych dziadków którzy w nim zasiadają ?  konkret nie ?

Gdybyś PO ludzku napisał, to bym cię POparł. Jestem za likwidacją senatu, a pytanie czy jesteś za zlikwidowaniem Senatu?" jest jak najbardziej referendalne.

Ponieważ jesteś buc i takich jak ty  jest pełno, to platformerski senat trwać będzie po wsze czasy.

Co do cyca:

 

 


Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!