Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2017 r.
20:03

Wyższa ocena z religii za potępienie aborcji. Część rodziców oburzona konkursem dla uczniów

493 58 A A

Uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi na Lubelszczyźnie byli zachęcani na lekcji religii do udziału w konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Część rodziców 14- i 15-latków jest oburzona.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Organizatorem XIV już edycji konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży gimnazjalnej oraz szkół ponadgimnazjalnych jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Organizatorzy chcą, aby uczniowie w wieku 14– 19 lat przygotowali prace literackie (np. reportaż lub wiersz), plastyczne (np. plakat lub gablota szkolna lub parafialna) oraz multimedialne (strona internetowa, film, program radiowy) rozwijające „wśród młodzieży wrażliwości na obronę życia człowieka poprzez promowanie tematyki pro-life”.

– Moja córka dowiedziała się o konkursie na lekcji religii. Zaproponowano tam, by uczniowie namalowali pracę potępiającą aborcję lub eutanazję. Kuszono ich nagrodami pieniężnymi w wysokości nawet 1500 zł oraz wyższą oceną z religii – denerwuje się mama gimnazjalistki w Lublina. – Jestem tym oburzona, bo dzieci w tym wieku nie powinny być w ten sposób agitowane. Uważam to za próbę przekupstwa. W zamian za pieniądze i stopnie chce się ich przekonać do określonych poglądów.

– Mówienie 14-latkom o tym, czym jest aborcja, jest skandaliczne – uważa mama innej uczennicy tej klasy. – Zwłaszcza, że na religii nie dowiedziały się o tym, że są różne sytuacje w życiu i że ze względów medycznych aborcja może okazać się konieczna. Córka usłyszała, że to grzech i morderstwo. Rozumiem, że taki pogląd może mieć ksiądz czy katecheta, ale szkoła nie jest miejscem indoktrynacji i o takich rzeczach z dziećmi nie powinno się rozmawiać.

Rodzice powiadomili o swoich zastrzeżeniach dyrektora szkoły. – Znam sprawę – przyznaje pani dyrektor. – Proszono mnie wcześniej o wyrażenie zgody na wywieszenie plakatu informującego o konkursie. Ze względu na wiek naszych uczniów oraz na kontrowersje towarzyszące konkursowi w ubiegłych latach, odmówiłam. Po otrzymaniu sygnałów od zaniepokojonych rodziców przeprowadziłam też rozmowy z nauczycielami apelując do nich o wyczucie w tak delikatnych kwestiach. Zgodzono się ze mną, że szkoła jest miejscem, w którym przede wszystkim uczymy, ale też wychowujemy kierując się jednak neutralnością polityczną czy wyznaniową. Jeszcze raz przepraszam rodziców za to zdarzenie i obiecuję, że podobna sytuacja nigdy się nie powtórzy.

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 20:59
+1
Dziwne, że jeśli taki pogląd jest prezentowany na biologii, to nikt nie ma nic przeciwko Przecież każdy podręcznik podaje, że człowiek staje się człowiekiem w momencie zapłodnienia Stąd wniosek: aborcja=zabicie człowieka=morderstwo I gdzie wtedy jesteście, lewacy?
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 20:41
+1
Po prostu komedia. To chyba normalne, że na lekcji religii będą prezentowane takie, a nie inne poglądy. No i chyba na każdym przedmiocie za osiągnięcia w konkurach otrzymuje się wyższe oceny, dlaczego więc na religii ma być inaczej? Co do indoktrynacji powiem tyle: Czy mówienie na historii, że Kościuszko był bohaterem, a na polskim, że Mickiewicz był wielkim poetą też jest indoktrynacją, ponieważ ktoś może mieć na to inny pogląd?
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 20:20
+1
Uczestnictwo we wszystkich konkursach przedmiotowych jest nagradzane oceną celującą. Obłuda i niewiedza osób wysyłających dzieci na zajęcie z religii i płaczące nad tym jaka jest wykładnia katolicka w sprawie "aborcji" jest żenująca. Przecież są zajęcia z etyki. W szkole moich dzieci wiele uczniów uczęszcza na te zajęcia i nikt nie robi problemów. Nie mówiąc o dzieciach prawosławnych i jehowitach.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:21
Jak widać, rodzice nie rozumieją czym jest nauka religii. Jeśli wg wiary katolickiej aborcja jest grzechem, to wiedza dziecka na ten temat może byc dodatkowo punktowana. Jeśli coś rodzicom nie odpowiada, zawsze mogą posłac dziecko na etykę.l
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:08
człowiek napisał:
undefined napisał:
"Moja córka dowiedziała się o konkursie na lekcji religii. Zaproponowano tam, by uczniowie namalowali pracę potępiającą aborcję lub eutanazję. Kuszono ich nagrodami pieniężnymi w wysokości nawet 1500 zł oraz wyższą oceną z religii – denerwuje się mama gimnazjalistki w Lublina. – Jestem tym oburzona, bo dzieci w tym wieku nie powinny być w ten sposób agitowane. Uważam to za próbę przekupstwa. W zamian za pieniądze i stopnie chce się ich przekonać do określonych poglądów." Jeśli pokazywanie morderstwa nazywane jest agitacją i przekupstwem, to coś się komuś popierd_liło. Tyle.
Chyba szanownemu komentującemu coś się pokiełbasiło: efektem nauki religii powinno być przekonanie, że aborcja i eutanazja są nieakceptowane przez kościół. A namawianie do potępiania takich działań za wymierne korzyści jest kupczeniem wartościami. A to jest niegodne katolika. Tyle. Jeśli nie zrozumiałeś to idź do takiej specjalnej szkoły.
 Piątka za bardzo dobrą odpowiedź, za solidną uczniowską pracę,   jest więc także "kupczeniem wartościami"? Czymś niegodnym nauczyciela? Tylko - hmmm -  dokąd  by Cię tu posłać?
 Piątka za bardzo dobrą odpowiedź, za solidną uczniowską pracę,   jest więc także "kupczeniem wartościami"? Czymś niegodnym nauczyciela? Tylko - hmmm -  dokąd  by Cię tu posłać? rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:35
Czy Autorka artykułu nie znalazła wśród rodziców nikogo, kto by nie potępiał idei konkursu? Czy jest to wyrazem poprawności politycznej, czy tylko dziennikarską wpadką?
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 29 listopada 2017 o 14:02
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 11:25
A gdzie mój wpis DW. Cenzura?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 11:17
Gdzie tu skandal? Przecież aborcja jest grzechem. To chyba nic dziwnego, że na religii o tym mówią. Jeśli ktoś chodzi na lekcje religii to nie powinien dziwić się, że uczy się tam zasad religii. To tak jakby chodzić do burdelu i oburzać się, że ktoś tam uprawia seks.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 10:52
a jak ktos już ma 6 z relci, to wyższa będzie tylko 6 z Krzyżykiem?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:21
Jak widać, rodzice nie rozumieją czym jest nauka religii. Jeśli wg wiary katolickiej aborcja jest grzechem, to wiedza dziecka na ten temat może byc dodatkowo punktowana. Jeśli coś rodzicom nie odpowiada, zawsze mogą posłac dziecko na etykę.l
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 17:08
człowiek napisał:
undefined napisał:
"Moja córka dowiedziała się o konkursie na lekcji religii. Zaproponowano tam, by uczniowie namalowali pracę potępiającą aborcję lub eutanazję. Kuszono ich nagrodami pieniężnymi w wysokości nawet 1500 zł oraz wyższą oceną z religii – denerwuje się mama gimnazjalistki w Lublina. – Jestem tym oburzona, bo dzieci w tym wieku nie powinny być w ten sposób agitowane. Uważam to za próbę przekupstwa. W zamian za pieniądze i stopnie chce się ich przekonać do określonych poglądów." Jeśli pokazywanie morderstwa nazywane jest agitacją i przekupstwem, to coś się komuś popierd_liło. Tyle.
Chyba szanownemu komentującemu coś się pokiełbasiło: efektem nauki religii powinno być przekonanie, że aborcja i eutanazja są nieakceptowane przez kościół. A namawianie do potępiania takich działań za wymierne korzyści jest kupczeniem wartościami. A to jest niegodne katolika. Tyle. Jeśli nie zrozumiałeś to idź do takiej specjalnej szkoły.
 Piątka za bardzo dobrą odpowiedź, za solidną uczniowską pracę,   jest więc także "kupczeniem wartościami"? Czymś niegodnym nauczyciela? Tylko - hmmm -  dokąd  by Cię tu posłać?
 Piątka za bardzo dobrą odpowiedź, za solidną uczniowską pracę,   jest więc także "kupczeniem wartościami"? Czymś niegodnym nauczyciela? Tylko - hmmm -  dokąd  by Cię tu posłać? rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:35
Czy Autorka artykułu nie znalazła wśród rodziców nikogo, kto by nie potępiał idei konkursu? Czy jest to wyrazem poprawności politycznej, czy tylko dziennikarską wpadką?
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 29 listopada 2017 o 14:02
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 11:25
A gdzie mój wpis DW. Cenzura?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 11:17
Gdzie tu skandal? Przecież aborcja jest grzechem. To chyba nic dziwnego, że na religii o tym mówią. Jeśli ktoś chodzi na lekcje religii to nie powinien dziwić się, że uczy się tam zasad religii. To tak jakby chodzić do burdelu i oburzać się, że ktoś tam uprawia seks.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 10:52
a jak ktos już ma 6 z relci, to wyższa będzie tylko 6 z Krzyżykiem?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 10:15
Klasyczna obłuda lewaków posyłających swoje dzieci na religię. Jak się zgadzasz z nauką KK to kiego czorta twoje dziecko chodzi na religię??? Nawet w tym nie jesteście uczciwi. Ja jestem wierząca, ale stokroć bardziej szanuję wojujących ateistów, których decyzje i postępowanie potwierdzają ich przekonania, niż takie zakłamane mamuśki.
Avatar
Podpis / 29 listopada 2017 o 10:11
Jak czytam komentarze niektórych "znawców" KK to naprawdę żal mi tej lewicy. Wniosek jednego z lewackich komentarzy: Kościół może uznać aborcję za niezgodną ze swoim nauczaniem, ale już nie może jej potępiać. Lewacy, na litość boską, nauczcie się w końcu myśleć logicznie, bo jedynie się ośmieszacie!!!!
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 09:51
Strasznie smutne. Jak można uważać się za Katolika oburzając się ze dziecia przekazuje się jaka wartość ma ludzkie życie . Co złego stanie się tym dziecia jeżeli zastanowią się przez chwile ze dziecko pocztę to tez człowiek . Niestety prawda jest taka ze ludzie wszystko robią na pokaz :( . Jeżeli ktoś uważa się za osobę wierząca sam powinien przekazywać dziecku ze sie nie zabija . Nikt przecież nikogo nie zmusza żeby dziecko uczestniczyło w lekcji religii .
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!