czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Wyższa ocena z religii za potępienie aborcji. Część rodziców oburzona konkursem dla uczniów

Dodano: 28 listopada 2017, 20:03

Uczniowie jednej ze szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi na Lubelszczyźnie byli zachęcani na lekcji religii do udziału w konkursie „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Część rodziców 14- i 15-latków jest oburzona.

(fot. Archiwum)

Organizatorem XIV już edycji konkursu o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla młodzieży gimnazjalnej oraz szkół ponadgimnazjalnych jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Organizatorzy chcą, aby uczniowie w wieku 14– 19 lat przygotowali prace literackie (np. reportaż lub wiersz), plastyczne (np. plakat lub gablota szkolna lub parafialna) oraz multimedialne (strona internetowa, film, program radiowy) rozwijające „wśród młodzieży wrażliwości na obronę życia człowieka poprzez promowanie tematyki pro-life”.

– Moja córka dowiedziała się o konkursie na lekcji religii. Zaproponowano tam, by uczniowie namalowali pracę potępiającą aborcję lub eutanazję. Kuszono ich nagrodami pieniężnymi w wysokości nawet 1500 zł oraz wyższą oceną z religii – denerwuje się mama gimnazjalistki w Lublina. – Jestem tym oburzona, bo dzieci w tym wieku nie powinny być w ten sposób agitowane. Uważam to za próbę przekupstwa. W zamian za pieniądze i stopnie chce się ich przekonać do określonych poglądów.

– Mówienie 14-latkom o tym, czym jest aborcja, jest skandaliczne – uważa mama innej uczennicy tej klasy. – Zwłaszcza, że na religii nie dowiedziały się o tym, że są różne sytuacje w życiu i że ze względów medycznych aborcja może okazać się konieczna. Córka usłyszała, że to grzech i morderstwo. Rozumiem, że taki pogląd może mieć ksiądz czy katecheta, ale szkoła nie jest miejscem indoktrynacji i o takich rzeczach z dziećmi nie powinno się rozmawiać.

Rodzice powiadomili o swoich zastrzeżeniach dyrektora szkoły. – Znam sprawę – przyznaje pani dyrektor. – Proszono mnie wcześniej o wyrażenie zgody na wywieszenie plakatu informującego o konkursie. Ze względu na wiek naszych uczniów oraz na kontrowersje towarzyszące konkursowi w ubiegłych latach, odmówiłam. Po otrzymaniu sygnałów od zaniepokojonych rodziców przeprowadziłam też rozmowy z nauczycielami apelując do nich o wyczucie w tak delikatnych kwestiach. Zgodzono się ze mną, że szkoła jest miejscem, w którym przede wszystkim uczymy, ale też wychowujemy kierując się jednak neutralnością polityczną czy wyznaniową. Jeszcze raz przepraszam rodziców za to zdarzenie i obiecuję, że podobna sytuacja nigdy się nie powtórzy.

Czytaj więcej o: szkoła Kościół aborcja
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak widać, rodzice nie rozumieją czym jest nauka religii. Jeśli wg wiary katolickiej aborcja jest grzechem, to wiedza dziecka na ten temat może byc dodatkowo punktowana. Jeśli coś rodzicom nie odpowiada, zawsze mogą posłac dziecko na etykę.l
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
człowiek napisał:
undefined napisał:
"Moja córka dowiedziała się o konkursie na lekcji religii. Zaproponowano tam, by uczniowie namalowali pracę potępiającą aborcję lub eutanazję. Kuszono ich nagrodami pieniężnymi w wysokości nawet 1500 zł oraz wyższą oceną z religii – denerwuje się mama gimnazjalistki w Lublina. – Jestem tym oburzona, bo dzieci w tym wieku nie powinny być w ten sposób agitowane. Uważam to za próbę przekupstwa. W zamian za pieniądze i stopnie chce się ich przekonać do określonych poglądów." Jeśli pokazywanie morderstwa nazywane jest agitacją i przekupstwem, to coś się komuś popierd_liło. Tyle.
Chyba szanownemu komentującemu coś się pokiełbasiło: efektem nauki religii powinno być przekonanie, że aborcja i eutanazja są nieakceptowane przez kościół. A namawianie do potępiania takich działań za wymierne korzyści jest kupczeniem wartościami. A to jest niegodne katolika. Tyle. Jeśli nie zrozumiałeś to idź do takiej specjalnej szkoły.
 Piątka za bardzo dobrą odpowiedź, za solidną uczniowską pracę,   jest więc także "kupczeniem wartościami"? Czymś niegodnym nauczyciela? Tylko - hmmm -  dokąd  by Cię tu posłać?
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Autorka artykułu nie znalazła wśród rodziców nikogo, kto by nie potępiał idei konkursu? Czy jest to wyrazem poprawności politycznej, czy tylko dziennikarską wpadką?
Rozwiń
KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. (29 listopada 2017 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie mój wpis DW. Cenzura?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!