wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Wyższe kary za przeklinanie, narkotyki i rozmowy przez komórkę w autobusie

Dodano: 4 stycznia 2016, 15:42
Autor: Dominik Smaga

Wzrosną kary za grzeszki przewoźników komunikacji miejskiej. Za niemiłe odzywki, palenie w pojazdach, albo odjeżdżanie przed czasem. To uboczny skutek podwyżki cen biletów, która wejdzie w życie już za niecały miesiąc, 1 lutego.

Grzeszki przewoźników dzielą się na te lżejsze, karane łagodniej, i te cięższe, za które pokuta jest większa. Zawsze jest to kara finansowa naliczana przez Zarząd Transportu Miejskiego, który płaci za kursy, ale i narzuca pewne standardy, a za ich naruszenie pomniejsza opłatę.

– Najczęściej naliczane są przewoźnikom kary za przyspieszenia, czyli wcześniejszy odjazd z przystanku – informuje Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie. Jeśli kierowca odjedzie więcej, niż trzy minuty przed czasem, to jest to ciężkie naruszenie, a jeśli przyspieszenie jest krótsze, to kara jest mniejsza. Dopuszczalne jest przyspieszenie nieprzekraczające minuty.

Na drugim miejscu w rankingu grzeszków jest odmowa sprzedaży biletów lub ich brak (naruszenie lżejsze), a ostatnie na podium są „kwestie techniczne”. – To znaczy brak, albo niesprawność elementów wyposażenia pojazdu, np. kasownika lub wyświetlacza.

W wykazie przewinień lżejszych znajdziemy jeszcze niepunktualny (tu nie ma żadnej tolerancji) odjazd z przystanku początkowego, nieuzasadnione opóźnienie w trasie większe niż 5 minut, ominięcie jednego przystanku, nieotwarcie choćby jednych drzwi (lub uniemożliwienie ich otwarcia przyciskiem), złe oznaczenie pojazdu, widoczną rdzę i uszkodzenia. A także często spotykaną sytuację, gdy kierowca na pętli nie podjeżdża na przystanek początkowy „po zakończeniu czynności związanych z przygotowaniem pojazdu do kolejnego kursu”. Musi podjechać, chyba że ma przerwę w pracy.

Natomiast do przewinień poważnych zaliczono m.in. ominięcie dwóch lub więcej przystanków, jazdę z „szarpaniem”, ochlapanie stojących na przystanku, opryskliwość, wulgaryzmy, nieudzielanie informacji (na przystanku) na prośbę pasażera, brak pomocy osobom niepełnosprawnym, telefon przy uchu, czy jazda po narkotykach. A do tego brud: wysłanie z bazy pojazdu, w którym nie zamieciono i nie zmyto na mokro podłogi, nie usunięto gum do żucia. Tapicerka ma być prana co najmniej raz na miesiąc, a szyby wewnątrz myte nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie.

Od lutego i za jedne i za drugie przewinienia kary będą większe, bo liczone są one jako wielokrotność ceny biletu, a ceny w lutym pójdą w górę.

W przypadku MPK kara za lżejsze naruszenie standardów to 40-krotność najtańszego biletu normalnego pozwalającego na przejazd całej trasy, a za poważne naruszenie 90-krotność. Oznacza to, ze kary wynoszą teraz 112 i 252 zł, a po podwyżce będzie to 128 i 288 zł.

Surowsze kary grożą dwóm pozostałym przewoźnikom, czyli spółce PKS Zielona Góra oraz konsorcjum firm Irex i Meteor. Tu stawką za mniejsze grzeszki jest 50-krotność ceny biletu kupowanego u kierowcy, a za większe 100-krotność. Tym samym za łagodniejsze naruszenia firmy mogą płacić 160 zł, a za większe 320 zł. Po 1 lutego będzie to odpowiednio 200 i 400 zł.

W ostatnim okresie suma wszystkich nakładanych kar wynosiła średnio 6 tys. zł miesięcznie.

Czytaj więcej o: Lublin komunikacja miejska autobusy
Gość
Pix
Gość
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 17:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ostanio jedąc z kierowcą linii 25 -( taki Pan ''cham-'' w okularach z wąsem :- ) zamkną wsiadającemu do autobusu drzwi ''przed nosem'' przy mrozie - 10 , Mpk nie powinno zatrudniać ludzi bez kultury w swoich szeregach ...a Panu z 25 ;] jezdzacemu autobusem ''bez bileto-matu'' polecam wizyte u psychologa :) albo zmianę żony :)
Rozwiń
Pix
Pix (6 stycznia 2016 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zbieram nagrania popisów kierowców autobusów i trolejbusów z kamerki w moim aucie.Na nagraniach widać daty, godziny, numery rejestracyjne autobusów oraz oznaczenia pojazdów. Jak uzbieram materiał na całą płytkę DVD, to prześlę ją do ZTM oraz do kilku stacji TV. Mam już nagranych kilka przejazdów na późnym czerwonym świetle (1-3 sekundy po zapaleniu się czerwonego), blokowanie skrzyżowań (wjazd na skrzyżowanie w przypadku, gdy nie ma możliwości jego opuszczenia jest wykroczeniem), sporo zmian pasa i manewrów bez stosowania kierunkowskazów, a także kilka manewrów skrętu z pasa przeznaczonego do jazdy na wprost. Do tego dochodzi przekraczanie 50km/h w terenie zabudowanym, ale to to nagminne i chyba nie ma sensu tego gromadzić. W każdym razie będzie z tego niezła kompilacja.

Oczywiście należy oddać sprawiedliwość- wielu kierowców autobusów jeździ bardzo dobrze i o tym nie należy zapominać!

Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SAM PRACUJĘ W ZTM JESTEM BYŁYM KIEROWCĄ MPK LUBLIN.ALE PSEŁDOINSPEKTORZY KTÓRZY TAM PRACUJĄ TO SĄ ZAKOMPLEKSIENI ,MAJĄCY KŁOPOTY RODZINNE ,KŁOPOTY Z ORIENTACJĄ ,CHORZY PSYCHICZNIE LUDZIE.ŻEBY SIĘ DOWARTOŚCIOWAĆ TO MUSZĄ WYŻYĆ NA KIEROWCY ŻEBY POKAZAĆ MU SWOJĄ WYŻSZOŚĆ.PREZES ZTM ZARABIA 15000 MIESIĘCZNIE,ZASTĘPCY PO 10000,A PSEŁODINSPEKTORZY 5000-6000-PARANOJA !!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Dopuszczalne jest przyspieszenie nieprzekraczające minuty." Dopuszczalne????????????
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiem tak: Jak ktoś ze znajomych przyjeżdża do mnie np. z Wawy czy Wrocławia to czego jak czego ale komunikacji miejskiej się w Lublinie nie wstydzę, mało tego jest sie czym pochwalić
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!