piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Zagrożone egzaminy na prawo jazdy. Problemy z systemem

Dodano: 23 listopada 2015, 12:13
Autor: Paweł Puzio

Kandydaci na kierowców nie mogą podejść do egzaminu na prawo jazdy, bo szwankuje komputerowy system rejestrujący szkolenie kursantów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o portal rejestrujący kandydatów na kierowców (portal OSK) zarządzany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

– Kiedy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego chce sprawdzić, czy kursant zakończył szkolenie, zaczyna się problem – nie można bowiem złożyć elektronicznego podpisu pod aktualizowanym Profilem Kandydata na Kierowcę. Taki podpis składa się w ośrodku szkolenia kierowców na koniec kursu. Przez tę awarię kursanci nie mogą podejść do egzaminu – tłumaczy Maciej Kulka z lubelskiej szkoły jazdy.

W miniony piątek pan Sebastian z Łęcznej przez ponad dwie godziny usiłował złożyć elektroniczny podpis. – Kilkanaście prób przez różne przeglądarki nie przyniosło powodzenia. W takiej sytuacji jest mnóstwo ludzi, którzy chcą zdawać egzamin jeszcze w tym roku, przed zapowiadaną na 4 stycznia zmianą przepisów dla młodych kierowców – mówi zdenerwowany kandydat.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. – Portal OSK działa prawidłowo, ale faktycznie niektóre ośrodki szkolenia kierowców mogą mieć w ostatnich dniach problemy z podpisaniem Profilu Kandydata na Kierowcę – przyznaje Paweł Prus, rzecznik prasowy PWPW.

Jego zdaniem, przyczyną kłopotów jest najnowsza aktualizacja przeglądarki FireFox (wersja 42.0), w której producent zmienił fragment kodu w taki sposób, że narzędzie służące do podpisywania profilu może nie działać prawidłowo. Jak zapewnia rzecznik, eksperci pracują już nad usunięciem tej usterki.

– Użytkownicy zostali poinformowani o problemie i poproszeni o wykorzystywanie innej przeglądarki – Internet Explorer, Opera lub wcześniejszej wersji FireFox – dodaje Prus.

To jednak nie rozwiązało sprawy. – Zastosowałem się do wskazówek PWPW. Sęk w tym, że ich aplikacja nie działa już na żadnej dostępnej przeglądarce internetowej. W ubiegłym tygodniu przestała działać na Google, FireFox, Internet Explorer, a w piątek „wysiadła” także Opera. Kto w takim czasie, tuż przed zmianą przepisów i zwiększonej liczbie kursantów, manipuluje przy dobrze działającym systemie? – denerwuje się Maciej Kulka. – W PWPW usłyszeliśmy, że na usunięcie awarii mają 30 dni. A to oznacza, że żadnemu kursantowi nie będzie można wyznaczyć terminu egzaminu na prawo jazdy – zauważa Kulka i przewiduje, że sprawa może zakończyć się pozwem zbiorowym kursantów przeciwko PWPW.

– Zachęcamy do zgłaszania wszelkich problemów do „helpdesku” na portalu OSK. Nasi konsultanci udzielą informacji i pomogą rozwiązać każdy problem – odpowiada Paweł Prus.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 listopada 2015 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Działa działa Firefox ver.40 i java ver. 7. podpis zadziała
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
awaria grubymi nimi szyta??
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepisy zapowiadane na stycznia będą wchodzić we wrześniu bo sie Polaczki nie wyrobiły, system się zrąbał i przepisy nie wejdą.
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dziwne aż podejrzane jesli wezmiemy poduwagę kontrolę NIK
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!